Rwa kulszowa – ćwiczenia, które przyspieszą powrót do pełnej sprawności

Rwa kulszowa – ćwiczenia, które przyspieszą powrót do pełnej sprawności

Rwa kulszowa skutecznie odbiera chęć do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Przy silnym ataku pacjent w zasadzie nie jest w stanie zmusić się do wykonywania jakichkolwiek ruchów, chodzenia, nie wspominając już o podnoszeniu różnych przedmiotów. W pierwszej fazie, która może trwać kilka dni, zalecane jest więc wyłącznie leżenie i ewentualnie przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Gdy najgorsze minie, korzystnie będzie rozpocząć pełen cykl specjalistycznej rehabilitacji.

Pomocne okazują się też proste ćwiczenia na rwę kulszową, które można wykonywać we własnym domu, wzmacniając tym samym mięśnie głębokie. Gotowe zestawy ćwiczeń prezentujemy w naszym poradniku.

Ćwiczenia odbarczające odcinek lędźwiowo-krzyżowy

Dzięki tego typu ćwiczeniom można znacząco zmniejszyć ucisk na nerw kulszowy spowodowany na przykład wysunięciem się dysku międzykręgowego. Mówimy tutaj o z pozoru bardzo prostych, natomiast przy ataku rwy całkiem wymagających pozycjach, w których przyjęciu pacjent może potrzebować asysty drugiej osoby.

1. Pierwsza pozycja polega na położeniu się na plecach na stabilnym podłożu, na przykład macie do ćwiczeń. Nogi na wysokości podudzi kładziemy na krześle, aby uzyskać kąt prosty w stawach kolanowych. Następnie podkładamy poduszkę pod głowę i leżymy tak przez około kwadrans. Dla złagodzenia bólu w krzyżu można zastosować zimny kompres na odcinek lędźwiowy. Ćwiczenie powtarzamy kilkakrotnie w ciągu dnia.

2. Inną zalecaną pozycją jest położenie się na stabilnym podłożu ze zgiętymi kolanami i stopami spoczywającymi na podłodze. Pod kolana należy podłożyć np. zwinięty w rulon koc lub wałek do ćwiczeń, natomiast pod głowę i łopatki odpowiednio dużą poduszkę. W takiej pozycji wytrzymujemy co najmniej kwadrans i powtarzamy ćwiczenie kilka razy dziennie.

3. Kolejna pozycja odbarczająca polega na położeniu się na np. podłodze, ale tym razem na boku. Oburącz chwytamy zgięte stawy kolanowe i próbujemy przyciągnąć je do klatki piersiowej. Zalecane jest podłożenie sobie pod pośladek np. zwiniętego koca oraz poduszki pod głowę. Ćwiczymy przez około 15 minut, powtarzając pozycję kilka razy w ciągu dnia.

Metoda McKenziego: bardzo skuteczne ćwiczenia na rwę kulszową

Ćwiczenia zgodne z metodyką McKenziego najlepiej będzie rozpocząć w momencie, gdy pacjent jest już w stanie w miarę normalnie funkcjonować i nie odczuwa silnego bólu. Szczególnie zaleca się je, jako formę domowego uzupełnienia trwającej już specjalistycznej rehabilitacji.

1. Pierwsze ćwiczenie metodą McKenziego wymaga przyjęcia pozycji leżącej na brzuchu i jednoczesnego podparcia się na przedramionach. Unosimy klatkę piersiową i głowę, wzrok kierujemy prostopadle do podłoża, a podbródek staramy się maksymalnie przyciągnąć do mostka. Następnie unosimy głowę kierując wzrok przed siebie. Utrzymujemy pozycję tak długo, jak się da, nie przejmując się drganiem rąk i obręczy barkowej. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy, a całą sesję – 3 razy dziennie.

2. Drugie ćwiczenie jest nieco łatwiejsze, ponieważ zamiast wspierania się na przedramionach używamy do tego dłoni. Rozstawiamy je szeroko leżąc na brzuchu, następnie prostujemy ręce w stawach łokciowych, unosimy głowę i kierujemy wzrok do przodu. W takiej pozycji staramy się wytrzymać co najmniej 10-15 sekund, powtarzając ćwiczenie 10 razy po 3 sesje dziennie.

3. Kolejne ćwiczenie wymaga stanięcia bokiem do ściany, ale nie dotykając jej (zachowujemy odstęp około 60 centymetrów). Ważne jest to, aby stanąć bolesnym bokiem, czyli tym, w którym odczuwamy dolegliwości związane z rwą. Następnie opieramy się barkiem o ścianę i próbujemy dotknąć do niej biodrem. Nie musi się to udać za pierwszym razem, ważne, aby stopniowo wymuszać napięcie mięśni i stymulować je do wzmocnienia. W tej pozycji wytrzymujemy co najmniej 10 sekund i powtarzamy ćwiczenie 10 razy w kilku sesjach na dzień.

Opisane ćwiczenia na rwę kulszową przynoszą dobre efekty, pod warunkiem, że pacjent wykonuje je sumiennie, każdego dnia i dokładnie. Oczywiście nie zastąpią one pełnego cyklu rehabilitacji, w ramach której pacjent jest poddawany nie tylko ćwiczeniom fizycznym, ale także stymulacji tkanek w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Taka jest specyfika najskuteczniejszej metody rehabilitacji rwy kulszowej, czyli ARPwave.