Co zrobić, aby odblokować nerw kulszowy?

Co zrobić, aby odblokować nerw kulszowy?

Odblokowanie nerwu kulszowego to potoczne sformułowanie, które oznacza ulżenie pacjentowi przechodzącemu atak rwy kulszowej. Jest to stan wywołujący bardzo silne dolegliwości, przede wszystkim ból, dlatego jest rzeczą oczywistą, że każdy, kto doznał rwy, chce jak najszybciej wrócić do zdrowia i odzyskać dawny komfort życia. Można to osiągnąć różnymi metodami. Sprawdź, co zrobić, aby „odblokować” nerw kulszowy.

Czym jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa, potocznie nazywana „atakiem korzonków”, to stan bezpośrednio powiązany z uciskiem na nerw kulszowy, który jest największym nerwem obwodowym w ciele człowieka. Jest to szczególnie istotne, ponieważ nerw ten rozciąga się aż do stopy, przechodząc przez udo i goleń, co ma znaczenie w kontekście rozpoznawania objawów tej dolegliwości.

Rwa objawia się bardzo silnym bólem, który promieniuje od okolicy lędźwiowej aż do kończyny dolnej, często uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Więcej o objawach rwy kulszowej czytaj w innym artykule na naszym portalu.

Rwa kulszowa może być wywołana przez wiele czynników. W większości przypadków intensywny ból wynika z przepukliny dysku międzykręgowego, która zachodzi, gdy jądro miażdżyste wypływa przez pęknięty pierścień włóknisty, wywierając nacisk na nerw kulszowy.

Pozostałe często diagnozowane przyczyny rwy kulszowej to:

  • Mechaniczne uszkodzenie nerwu kulszowego, na przykład wskutek wypadku samochodowego;
  • Zwężenie kanału kręgowego, które może być wywołane przez guzy lub inne zmiany nowotworowe;
  • Kręgozmyk;
  • Wypadnięcie dysku międzykręgowego bez uszkodzenia dysku;
  • Zespół mięśnia gruszkowatego, z którym zmaga się około 15% populacji.

Więcej informacji na temat przyczyn rwy kulszowej znajdziesz w osobnym artykule na naszym portalu.

Jak „odblokować” nerw kulszowy?

Wiedząc już, że rwa kulszowa jest stanem wywołanym uciskiem na korzenie nerwu kulszowego, naturalne wydaje się być doprowadzenie do sytuacji, w której eliminujemy ten ucisk, a nerw zostaje „odblokowany”.

Ten cel można zrealizować na wiele sposobów, których wybór zależy od stanu pacjenta. Najczęstsze metody to:

  1. Ćwiczenia i rozciąganie– regularne wykonywanie odpowiednich ćwiczeń może pomóc zmniejszyć ucisk na nerw kulszowy. Przykładowe ćwiczenia to chociażby tzw. deska, kołyska i pozycja dziecka.
  2. Rehabilitacja– nie piszemy o samej fizjoterapii, ponieważ rwa kulszowa wymaga kompleksowego podejścia, nie tylko na poziomie fizykalnym. Pacjenci z epizodem rwy powinni zadbać o higienę życiową, schudnąć, dobrze się odżywiać i unikać wielogodzinnego siedzenia w jednej pozycji.
  3. Masaż terapeutyczny– może przynieść ulgę poprzez rozluźnienie napiętych mięśni, co z kolei może zmniejszyć ucisk na nerw kulszowy. Pamiętajmy jednak, że jest to efekt krótkotrwały.
  4. Ciepłe i zimne okłady– stosowanie ciepła może pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni, natomiast zimno może złagodzić stan zapalny i ból. Warto eksperymentować, aby zobaczyć, które okłady przyniosą Ci większą ulgę. Wielu osobom w przechodzeniu ataku rwy pomagają np. gorące kąpiele.
  5. Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne– w przypadku rwy kulszowej zwykle stosuje się silne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), na przykład na bazie naproksenu. Mogą one poprawić stan zdrowia pacjenta, ale tylko doraźnie.
  6. Iniekcje kortykosteroidowe– w ciężkich przypadkach, gdy ból jest bardzo intensywny, lekarz może zaproponować pacjentowi iniekcje kortykosteroidów, które pomagają zmniejszyć stan zapalny wokół nerwu i przynoszą stosunkowo szybką ulgę w bólu.

Podsumowanie

Stanowczo najlepszym, ponieważ dającym najtrwalsze rezultaty sposobem na tzw. odblokowanie nerwu kulszowego, czyli po prostu pozbycie się bólu i ograniczeń fizycznych spowodowanych atakiem rwy kulszowej, jest poddanie się profesjonalnej rehabilitacji. To całościowe oddziaływanie na organizm, które ma na celu poprawę jakości życia pacjenta oraz zminimalizowanie ryzyka nawrotu rwy.

W rehabilitacji rwy kulszowej specjalizują się gabinety Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.