Rwa kulszowa a zastrzyki domięśniowe

Rwa kulszowa a zastrzyki domięśniowe

Rwa kulszowa to bardzo nieprzyjemny stan, w którym odczuwamy silny ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, promieniujący do kończyny dolnej. Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest drażnienie korzeni nerwu kulszowego np. przez wysunięty krążek międzykręgowy, choć w grę mogą wchodzić także inne problemy, jak zespół mięśnia gruszkowatego. Istnieje szereg mniej i bardziej inwazyjnych metod leczenia tej dolegliwości, czy raczej przynoszenia ulgi cierpiącemu pacjentowi. Jedną z popularnych procedur medycznych w stosowanych przypadkach rwy kulszowej są zastrzyki domięśniowe, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.

Na czym to polega?

Podawanie zastrzyków domięśniowych w przypadkach ataku rwy kulszowej nie jest wcale aż tak powszechne jak mogłoby się wydawać. Lekarze starają się sięgać po tę metodę jedynie w ostateczności, gdy pacjent wyraźnie cierpi i nie jest w stanie dłużej znosić bólu.

Decyzja o podaniu zastrzyku domięśniowego zwykle zapada w warunkach szpitalnych i dotyczy pacjentów, którzy zgłosili się na SOR z bardzo silnym bólem spowodowanym atakiem rwy kulszowej.

Zastrzyki mogą być podawane także w przychodni lub w ostateczności w domu pacjenta, przez wykwalifikowaną pielęgniarkę lub lekarza rodzinnego w ramach wizyty domowej, co stosuje się wyłącznie wtedy, gdy pacjent nie jest w stanie dojść do punktu ambulatoryjnego.

Zapamiętaj!

Samodzielnie można stosować jedynie leki przyjmowane w formie doustnej lub zewnętrznej, na przykład maści i żele.

Jakie leki najczęściej podaje się w formie zastrzyków domięśniowych?

Istnieje cała gama preparatów, które mogą zostać zaaplikowane pacjentowi uskarżającemu się na bardzo silny ból spowodowany atakiem rwy kulszowej. Dzielimy je na kilka kategorii:

  1. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)– są to chociażby Diklofenak, Ketoprofen czy Meloksykam. Są bardzo skuteczne w łagodzeniu umiarkowanego bólu i stanu zapalnego.
  2. Steroidy (glikokortykosteroidy)– tutaj za przykład mogą posłużyć Betametazon, Deksametazon czy Metyloprednizolon. Leki te wykazują silne działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, są stosowane w leczeniu nieznośnego i zaostrzającego się bólu.
  3. Leki rozkurczowe i przeciwbólowe kombinowane – przykładem takiego preparatu jest Spasmalgon, czyli mieszanka substancji o działaniu rozkurczowym i przeciwbólowym.

Osobny akapit warto poświęcić preparatom witaminowym z grupy B. Są to bardzo często stosowane środki wspierające regenerację układu nerwowego, łagodzące ból oraz wspomagające leczenie fazy ostrej rwy kulszowej. Podaje się je w formie zastrzyków w warunkach ambulatoryjnych lub w domu pacjenta. Przykładem takiego preparatu jest Milgamma, zawierający witaminy B1, B6 oraz B12.

Zajrzyj też do innego artykułu na naszym portalu i dowiedz się, czym jest blokada nadoponowa i jakie ma zastosowanie w ostrych stanach ataku rwy kulszowej.

To nie jest ostateczne rozwiązanie problemu

Wielu pacjentów wręcz wymusza na lekarzach podanie leków w formie zastrzyku domięśniowego. Jest to w pełni zrozumiałe: ostry ból towarzyszący rwie kulszowej rzeczywiście może być trudny do zniesienia i w takiej sytuacji chwytamy się każdej szansy na choć częściowe uśmierzenie tej dolegliwości.

Z drugiej jednak strony należy mieć świadomość, że zastrzyki nie są, a przynajmniej nie powinny być docelową metodą leczenia rwy. Stan ten nie bierze się znikąd i zawsze ma jakąś przyczynę, którą zwykle jest patologia w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Chcąc zatem trwale pozbyć się problemu, szybciej wrócić do pełnej sprawności, a przede wszystkim realnie zminimalizować ryzyko nawrotu rwy kulszowej, należy poddać się kompleksowej rehabilitacji, skupionej na wzmocnieniu mięśni głębokich, bardzo osłabionych m.in. siedzącym trybem życia i brakiem aktywności fizycznej.

Z takiej rehabilitacji możesz skorzystać w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.

Zajrzyj też do innych artykułów i poznaj lepiej rwę kulszową, aby skutecznie z nią walczyć i przede wszystkim jej zapobiegać. Podpowiadamy m.in. co zrobić, aby odblokować nerw kulszowy oraz wyjaśniamy, jak długo może boleć rwa kulszowa.