Fibromialgia to mało znane, a jednocześnie bardzo uciążliwe schorzenie. Początkowo może dawać niejednoznaczne objawy, co utrudnia diagnostykę i opóźnia podjęcie leczenia. Co warto wiedzieć o tej dolegliwości? Na jakie objawy mogące wskazywać na fibromialgię należy zwrócić szczególną uwagę? Jakie są dostępne opcje leczenia? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Czym jest fibromialgia?
Fibromialgia to przewlekły zespół bólowy, który charakteryzuje się uogólnionym bólem mięśniowo-szkieletowym – czyli, pisząc obrazowo, chory odczuwa ból całego ciała.
Chorobie mogą towarzyszyć także inne objawy, takie jak chroniczne zmęczenie, problemy ze snem czy znaczne wahania nastroju.
Fibromialgia jest trudna do zdiagnozowania i leczenia, przede wszystkim dlatego, że medycyna wciąż nie zna jej dokładnych przyczyn.
Przyczyny fibromialgii
Jak wspomnieliśmy przed chwilą, dokładne przyczyny fibromialgii nie są znane. Badacze zajmujący się tym schorzeniem wyodrębnili jednak kilka czynników, które mogą stanowić element zwiększający ryzyko zachorowania na fibromialgię. Są to:
- Zaburzenia w przetwarzaniu bólu– naukowcy podejrzewają, że w przebiegu fibromialgii mózg i układ nerwowy nieprawidłowo przetwarzają sygnały bólowe, co prowadzi do nadwrażliwości na ból.
- Czynniki genetyczne– istnieją badania sugerujące, że fibromialgia może mieć podłoże genetyczne. Choroba ta częściej występuje u osób, których członkowie rodziny cierpią lub cierpieli na to schorzenie.
- Silny stres – silne przeżyciaemocjonalne, traumy czy przewlekły stres mogą wywołać lub zaostrzyć objawy fibromialgii.
- Zaburzenia snu– problemy ze snem także potęgują objawy tego schorzenia.
- Zmiany neurologiczne – u osób z fibromialgią obserwuje się zmniejszone poziomy serotoniny i noradrenaliny.
Objawy fibromialgii
Objawy towarzyszące fibromialgii są niestety dość niespecyficzne i można je z łatwością przypisać szeregowi innych chorób, w tym psychicznych. To dlatego diagnozowanie fibromialgii stwarza tak wiele problemów, nawet doświadczonym lekarzom.
Do najważniejszych objawów, które mogą sugerować fibromialgię, zaliczymy:
- Ból o nieznanym pochodzeniu, rozlany na całe ciało, trwający co najmniej 3 miesiące, przez wielu pacjentów określany jako trudny do zniesienia.
- Chroniczne zmęczenie, nawet u osób, które się wysypiają i nie wykonują wyczerpującej pracy.
- Problemy ze snem, w tym trudności z zasypianiem, wybudzanie się w nocy.
- Poranne uczucie sztywności.
- Problemy poznawcze i kognitywne.
- Bolesne punkty na ciele, jak kark, ramiona czy kolana.
- Bóle głowy, nawracające migreny.
- Zespół jelita drażliwego.
- Napady lękowe, stany depresyjne.
- Nadwrażliwość na światło, hałas czy temperaturę.
Diagnozowanie fibromialgii
Fibromialgia jest diagnozowana na podstawie objawów i wykluczenia innych schorzeń. Lekarze biorą tutaj pod uwagę częstotliwość i okres występowania objawów. Zwykle przeprowadzane są badania natury psychiatrycznej, aby wykluczyć zaburzenia w tym obszarze.
Leczenie fibromialgii
Leczenie tego schorzenia ma charakter przede wszystkim objawowy. Kluczowe jest złagodzenie dolegliwości, na jakie uskarża się chory, poprzez np. przyjmowanie leków przeciwbólowych oraz ćwiczenia fizyczne usprawniające funkcjonowanie całego ciała. Często stosuje się także leki przeciwdepresyjne, nasenne oraz terapie alternatywne, jak medytacja. Dobre efekty przynoszą techniki relaksacyjne oraz terapia poznawczo-behawioralna.
Często niedocenianym, a bardzo ważnym elementem leczenia fibromialgii jest rehabilitacja, która pozwala nie tylko załagodzić dolegliwości towarzyszące tej chorobie, ale też poprawić ogólny komfort życia chorego i pomóc mu zachować pełną sprawność fizyczną.
Skuteczną metodą terapii w przypadkach fibromialgii jest ARP, z której możesz skorzystać w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie lub Konstancinie.
Zachęcamy do lektury innych artykułów na naszym portalu. Dowiedz się m.in., jakich jest 10 najczęstszych objawów rwy kulszowej, a także czym jest blokada nadoponowa i kiedy się ją stosuje.