Rwa kulszowa to bardzo powszechna dolegliwość, która dotyka wielu dorosłych Polaków, również bardzo młodych. Głównym czynnikiem ryzyka rwy jest siedzący tryb życia, unikanie aktywności fizycznej, nadwaga i otyłość oraz nieumiejętne uprawianie sportu. Rwa kulszowa bez wątpienia jest bardzo nieprzyjemna, ale czy jest także niebezpieczna dla zdrowia? Odpowiedzi na to pytanie szukamy w naszym artykule.
Krótko o rwie kulszowej
Rwa kulszowa nie jest jednostką chorobową, ale zespołem objawów świadczących o patologii w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Głównym objawem jest silny ból promieniujący wzdłuż nerwu kulszowego, najdłuższego nerwu w ludzkim organizmie, rozciągającego się od dolnej części pleców przez biodra, pośladki do kończyny dolnej.
Czy jest groźna?
Rwa kulszowa nie jest niebezpieczna, natomiast ma bezpośrednio negatywny wpływ na komfort życia. Powoduje trudny do zniesienia ból, w cięższych przypadkach praktycznie uniemożliwiając podniesienie się z łóżka o własnych siłach i skazując na uzależnienie się od pomocy innych.
Rwa wywołuje ostry dyskomfort, często zmusza do przerwania pracy zarobkowej i pójścia na zwolnienie lekarskie. Przedłużające się problemy spowodowane przez rwę mogą mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie psychiczne.
Przyczyny rwy kulszowej
Rwa kulszowa nie ma jednej, niezmiennej przyczyny. Dolegliwość ta może być spowodowana przez:
- Dyskopatię, czyli przepuklinę krążka międzykręgowego, która uciska na nerw kulszowy (a dokładnie na korzenie nerwu).
- Stenozę kręgosłupa, czyli zwężenie kanału kręgowego, które może uciskać na korzenie nerwowe.
- Zwyrodnienie kręgosłupa, które mogą prowadzić do ucisku na korzenie nerwu kulszowego.
- Urazy mechaniczne, szczególnie te w bezpośrednim obszarze kręgosłupa lędźwiowego i miednicy.
Kiedy rwa kulszowa może być groźna dla zdrowia?
Wiele osób zupełnie lekceważy rwę kulszową. Panuje przekonanie, że to nic takiego, że rwa sama przejdzie, że nie ma się co rozczulać nad atakiem korzonków itp. Warto zatem wiedzieć, że w szczególnych przypadkach rwa kulszowa, a raczej jej przyczyna, może być niebezpieczna dla zdrowia.
Pilnej konsultacji lekarskiej, a wręcz wizyty w szpitalu wymaga stan, w którym poza ostrym bólem pacjent obserwuje u siebie także niepokojące objawy neurologiczne. Wymieńmy tutaj:
- Nietrzymanie moczu i/lub kału;
- Ciągłe parcie na stolec;
- Brak możliwości oddania moczu/stolca;
- Zanik siły mięśniowej w kończynie dolnej;
- Mrowienie;
- Brak czucia w kończynie dolnej.
Te objawy mogą świadczyć o tym, że u pacjenta doszło do poważnego uszkodzenia nerwu kulszowego lub innych nerwów, co wymaga natychmiastowego skonsultowania z lekarzem specjalistą.
Do lekarza należy się udać również wtedy, gdy pomimo przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, dolegliwości towarzyszące atakowi rwy kulszowej nie ustępują, a wręcz się nasilają.
Leczenie rwy kulszowej
Rwa kulszowa wymaga leczenia! Nie ma sensu skazywać się na wielotygodniowe życie w bólu, skoro dysponujemy już naprawdę skutecznymi metodami przeciwdziałania objawom rwy oraz nieinwazyjnego usuwania jej przyczyn.
Tutaj pierwszeństwo zawsz powinna mieć prawidłowo dobrana rehabilitacja, która w krótkim czasie może przynieść pacjentowi wyraźną ulgę, oszczędzając mu np. długotrwałego przyjmowania leków przeciwbólowych (co przecież nie jest zupełnie obojętne dla organizmu).
Podsumowanie
Rwa kulszowa sama w sobie nie jest niebezpieczna, natomiast na pewno nie należy jej lekceważyć. Ostre objawy rwy, szczególnie neurologiczne, powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Rwa wymaga również poddania się rehabilitacji, aby przyspieszyć powrót do pełnej sprawności, zminimalizować ból oraz ograniczyć ryzyko nawrotu tej skrajnie nieprzyjemnej dolegliwości.
Z profesjonalnej, celowanej rehabilitacji rwy kulszowej amerykańską metodą ARP, skorzystasz w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.
Sprawdź też inne porady, jakie przygotowaliśmy dla Ciebie na naszym portalu i dowiedz się m.in., jaki materac sprawdzi się najlepiej przy rwie kulszowej oraz co zrobić, aby odblokować nerw kulszowy.