Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie

Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie

Zespół cieśni nadgarstka (Carpal Tunnel Syndrome, CTS) to dość powszechnie występujące schorzenie nerwów obwodowych. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż może cierpieć na CTS, długo bagatelizując objawy czy zrzucając je na karb np. przemęczenia czy drobnej kontuzji wysiłkowej. Co trzeba wiedzieć o zespole cieśni nadgarstka? Jakie są jego przyczyny i objawy? Wreszcie: jak leczyć CTS? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

CTS to schorzenie związane z uciskiem nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Jest to dolegliwość, która może mieć bardzo istotny wpływ na codzienne funkcjonowanie, nawet uniemożliwiając wykonywanie podstawowych czynności.

Zespół cieśni nadgarstka najczęściej występuje u osób, które wykonują prace wymagające precyzyjnych, powtarzalnych ruchów ręki, jak pracownicy biurowi, informatycy, pisarze, operatorzy linii produkcyjnych, operatorzy maszyn etc.

Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka

Główną przyczyną tego schorzenia jest ucisk nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka, w którym biegnie nerw oraz ścięgna mięśni zginaczy palców. Do zwężenia przestrzeni w kanale najczęściej dochodzi w wyniku przeciążenia ręki/nadgarstka, co jest konsekwencją powtarzalnego wykonywania takich czynności jak pisanie na klawiaturze, obsługa myszy komputerowej czy gra na instrumentach muzycznych.

Do przeciążenia może dojść również w wyniku wykonywania prac wymagających silnego chwytu, jak prace murarskie.

Inne możliwe przyczyny zespołu cieśni nadgarstka to:

  • Urazy i zmiany w obrębie nadgarstka(złamania, zwichnięcia, stany zapalne tkanek otaczających nerw);
  • Choroby ogólnoustrojowe (reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, choroby zwyrodnieniowe stawów);
  • Czynniki hormonalne(ciąża, menopauza);
  • Predyspozycje anatomiczne(wrodzone zwężenie kanału nadgarstka).

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka charakteryzuje się szeregiem objawów, które mogą mieć różne nasilenie w zależności od stopnia ucisku nerwu.

Do najważniejszych objawów CTS zaliczymy:

  • Mrowienie i drętwienie w okolicy kciuka, palca wskazującego, środkowego i połowy palca serdecznego;
  • Osłabienie chwytu, w tym trudności z utrzymaniem przedmiotów i wykonywaniem precyzyjnych ruchów ręką;
  • Ból promieniujący od nadgarstka do ramienia, a czasem aż do barku;
  • Osłabienie siły mięśniowej kłębu kciuka;
  • Uczucie sztywności dłoni– zwłaszcza rano, po przebudzeniu.

Diagnozowanie CTS

Objawy zespołu cieśni nadgarstka mogą być na tyle niespecyficzne, że nawet lekarzom pierwszego kontaktu zdarza się nie rozpoznać tej choroby. Postawienie ostatecznej diagnozy wymaga przeprowadzenia różnych badań, w tym:

  1. Badania fizykalnego– są to test Phalena (wywołanie objawów przez zgięcie nadgarstka na 30-60 sekund) oraz test Tinela (opukiwanie kanału nadgarstka – jeśli powoduje ból lub mrowienie, to prawdopodobnie mamy do czynienia z CTS).
  2. Badań obrazowych– USG oraz EMG (elektromiografia, czyli pomiar przewodzenia nerwu w obrębie kanału nadgarstka).

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Leczenie zależy od nasilenia objawów i przyczyn choroby. W wielu przypadkach stosuje się leczenie zachowawcze, poprzez zmianę nawyków, które doprowadziły do rozwoju schorzenia. Niektórym pacjentom zaleca się noszenie specjalnego stabilizatora oraz zakup ergonomicznych narzędzi pracy.

Bardzo dobre efekty przynosi rehabilitacja. Stosuje się tutaj różne metody, od laseroterapii, po kinezyterapię. Najlepiej natomiast jest poddać się kompleksowej rehabilitacji, która pozwoli w krótkim czasie przywrócić prawidłowe funkcje nadgarstka, pozbyć się bólu oraz zminimalizować ryzyko nawrotu schorzenia. Rehabilitacja jest również niezbędna po leczeniu operacyjnym CTS, które może być potrzebne w przypadku zaawansowanego stadium choroby.

Z rehabilitacji zespołu cieśni nadgarstka skorzystasz w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie lub Konstancinie.

Zajrzyj też do innych artykułów na naszym portalu i dowiedz się m.in., czym jest fala uderzeniowa i jak sprawdza się w leczeniu rwy kulszowej, a także czy istnieje związek między rwą kulszową a przewianiem.