Rwa ramienna (barkowa) – co trzeba wiedzieć o tej przypadłości?

Rwa ramienna (barkowa) – co trzeba wiedzieć o tej przypadłości?

Rwa ramienna, nazywana również neuralgią barkową, to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która objawia się ostrym, trudnym do zniesienia bólem zlokalizowanym w okolicy ramienia. Wiele osób doświadczających rwy zgłasza również promieniowanie bólu do szyi, pleców, a nawet dłoni. Jakie są przyczyny rwy ramiennej? Po czym można ją rozpoznać? Jak sobie z tym poradzić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Czym jest rwa barkowa?

Rwa barkowa to potocznie używany termin opisujący ostry, przewlekły ból w obrębie barku i ramienia, który może być spowodowany szeregiem przyczyn, w tym zmianami zwyrodnieniowymi, zapaleniem stawów, a także urazami mechanicznymi wywołującymi ucisk na korzenie nerwów przebiegających w okolicy kręgosłupa szyjnego.

Ból towarzyszący rwie barkowej jest na tyle silny, że praktycznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie, wpływając na całe życie pacjenta. Często atak rwy barkowej zmusza do spędzenia kilku dni w łóżku, przerwania pracy zawodowej i wykonywania obowiązków domowych, a nawet prowadzi do uzależnienia się od pomocy bliskich.

Przyczyny rwy barkowej

Rwa ramienna nie ma jednej dominującej przyczyny. Jej objawy mogą być konsekwencją wielu problemów ortopedyczno-neurologicznych. Do najczęstszych przyczyn rwy barkowej zaliczymy:

  • Zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa szyjnego, w wyniku których dochodzi do ucisku na korzenie nerwowe;
  • Urazy mechaniczne w obrębie ramienia, szyi lub pleców;
  • Zapalenie stawów, zwłaszcza w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów;
  • Infekcje wirusowe, takie jak chociażby półpasiec;
  • Przewianie, przemarznięcie;
  • Przeciążenie ramienia poprzez powtarzalne wykonywanie nieergonomicznych ruchów, dźwiganie ciężkich przedmiotów czy długotrwałe przyjmowanie pozycji, która powoduje nadmierne napięcie mięśni i innych struktur miękkich współtworzących staw barkowy.

Objawy rwy barkowej

Rwa barkowa wywołuje tak silny ból, że naprawdę trudno sobie wyobrazić, aby ktokolwiek mógł przejść nad tą dolegliwością do porządku dziennego. Pamiętajmy jednak, że nie każdy ból w okolicy barkowej będzie od razu świadczyć o rwie.

Tej dolegliwości może towarzyszyć szereg innych objawów, takich jak:

  • Ostry, przeszywający ból barku, który może promieniować do szyi, pleców, ramion, a nawet dłoni;
  • Uczucie mrowienia, drętwienia lub osłabienia w ramieniu, przedramieniu lub dłoni;
  • Ból nasila się przy niektórych ruchach lub zmianie pozycji.

W przebiegu rwy może się pojawić osłabienie siły mięśniowej.

Diagnostyka i leczenie

Diagnostyka rwy barkowej bazuje na zebraniu wywiadu z pacjentem (opisanie przez niego towarzyszących objawów), przeprowadzeniu badania fizykalnego oraz, w razie potrzeby, przeprowadzeniu badania obrazowego, na przykład rezonansem magnetycznym, co pozwala wykluczyć (lub potwierdzić) inne urazy ortopedyczne oraz pomóc zidentyfikować miejsce ucisku na korzenie nerwowe.

Leczenie rwy barkowej ma charakter zachowawczy i bazuje na:

  • Przyjmowaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych w pierwszej fazie ataku;
  • Fizjoterapii, co ma na celu zwiększenie zakresu ruchu, wzmocnienie mięśni i zmniejszenie napięcia w okolicy barkowej;
  • Odciążeniu barku poprzez np. stosowanie ortezy czy plastrów wzmacniających (tzw. taping);
  • Wykonywaniu ćwiczeń rozciągających i wzmacniających po minięciu najgorszej fazy bólu.

Gdzie szukać fachowej pomocy?

Jeśli podejrzewasz u siebie rwę barkową lub już została ona zdiagnozowana, to w pierwszej kolejności pomyśl o poddaniu się profesjonalnej rehabilitacji. Ma ona na celu nie tylko szybsze pozbycie się nieznośnego bólu, ale też przyspieszenie powrotu do pełnej sprawności oraz zminimalizowanie ryzyka nawrotu rwy.

W rehabilitacji rwy ramiennej specjalizuje się Rehabilitacja ARPwave, której gabinety znajdziesz w Warszawie i Konstancinie. Skorzystasz w nich z terapii amerykańską metodą ARP, stanowiącą unikalne połączenie terapii manualnej oraz stymulacji tkanek głębokich, co przynosi znakomite, szybkie i trwałe rezultaty.