Rwa lędźwiowa: to musisz o niej wiedzieć

Rwa lędźwiowa: to musisz o niej wiedzieć

Rwa najczęściej budzi skojarzenia z ostrym bólem w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, promieniującym do pośladka i kończyny dolnej. Jest to podstawowy, ale niejedyny scenariusz. Wyróżniamy także inne rodzaje rwy: barkową i udową. Czasami można się spotkać z określeniem „rwa lędźwiowa”, które nie jest do końca precyzyjne. Dlaczego? To już wyjaśniamy w naszym artykule.

Czym jest rwa lędźwiowa?

Rwa lędźwiowa to nic innego jak rwa kulszowa, potocznie nazywana „korzonkami”. Mamy tutaj do czynienia z zespołem objawów bólowych występujących pod wpływem drażnienia korzeni nerwu kulszowego, najczęściej przez wysunięty krążek międzykręgowy w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Z uwagi na miejsce występowania ucisku na korzenie nerwowe, często mówi się właśnie o rwie lędźwiowej, choć trzeba podkreślić, że nie jest to odrębna jednostka, a po prostu inaczej nazywana rwa kulszowa.

Przyczyny rwy lędźwiowej

Atak rwy lędźwiowej może być wywołany wieloma czynnikami, na przykład gwałtownym dźwignięciem jakiegoś ciężkiego przedmiotu. Może to być skutek wykonania głębokiego skłonu, przysiadu, regularnego przeciążania odcinka lędźwiowego kręgosłupa itp.

Częstą przyczyną jest przepuklina krążka międzykręgowego (potocznie nazywanego dyskiem), co występuje zwłaszcza u osób wykonujących pracę siedzącą, nieaktywnych fizycznie, u których sukcesywnie rozwija się stan zwyrodnieniowy. Gdy dodamy do tego osłabienie praktycznie nieużywanych mięśni przykręgosłupowych, to mamy idealne warunki do wystąpienia ataku rwy.

Objawy rwy lędźwiowej

Rwa lędźwiowa jest niemożliwa do przeoczenia, choć jej objawy czasami mogą być mylące i wskazywać na szereg innych problemów w obrębie kręgosłupa, stawów biodrowych czy mięśni. Podstawowym sygnałem jest ostry ból, który nasila się podczas próby wyprostowania i unoszenia kończyny, do której promieniuje.

W ostrej fazie rwy kulszowej jesteśmy praktycznie bezbronni. Nie ma mowy o dźwiganiu, często chodzeniu czy nawet podniesieniu się z łóżka/fotela. Ból towarzyszący rwie lędźwiowej promieniuje do pośladka i kończyny dolnej, jest potęgowany podczas kichania czy kaszlenia.

O objawach rwy kulszowej czytaj też na naszej stronie internetowej.

Co robić, gdy dopadnie Cię atak rwy lędźwiowej?

Przede wszystkim nie próbuj tego „rozchodzić” i nie ryzykuj rozciągania bez kontroli fizjoterapeuty – możesz sobie wyrządzić jeszcze większą krzywdę. W pierwszej kolejności połóż się, podłóż sobie poduszkę między nogi i znajdź pozycję, w której ból jest nieco łatwiejszy do zniesienia. Przy ostrym bólu sięgnij po niesteroidowe leki przeciwzapalne, na przykład na bazie ibuprofenu (najlepiej do stosowania miejscowego w formie żelu).

Zastanawiasz się, ile trwa atak rwy kulszowej? Odpowiedź znajdziesz w osobnym artykule na naszym portalu.

Po minięciu najgorszej fazy ataku rwy lędźwiowej, zacznij stopniowo podejmować niewielką aktywność fizyczną. Pierwsze kroki skieruj do gabinetu rehabilitacji specjalizującego się w udzielaniu pomocy w przypadkach rwy lędźwiowej – o tym, dlaczego nie należy z tego rezygnować, przeczytasz pod koniec tego artykułu.

Doraźnie możesz również wspomagać się technikami relaksacyjnymi, ciepłymi okładami (w pierwszej fazie bólu wybieraj zimne okłady), bacznie obserwując przy tym swój organizm. Jeśli zauważysz, że ból się nasila, pojawiają się także inne niepokojące dolegliwości, jak mrowienie w kończynie czy zanik czucia, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza rodzinnego lub od razu jedź do szpitala.

Rwa lędźwiowa? Nie rezygnuj z rehabilitacji

Rwa lędźwiowa jest bardzo nieprzyjemnym schorzeniem, którego objawy z czasem mogą nieco złagodnieć. To powoduje, że mnóstwo osób po prostu przyzwyczaja się do życia z rwą, nie szukając pomocy lekarskiej, a tym bardziej rezygnując z rehabilitacji.

Po co się tak męczyć? Właściwie dobrana rehabilitacja przyspiesza leczenie rwy kulszowej, łagodzi objawy, a przede wszystkim zmniejsza ryzyko nawrotu. Z takiej pomocy skorzystasz w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie lub Konstancinie.

Zajrzyj też do innych artykułów, jakie dla Ciebie opracowaliśmy i dowiedz się m.in., jaki materac wybrać przy rwie kulszowej, co zrobić, aby odblokować nerw kulszowy oraz jaki może być związek między rwą kulszową a przewianiem.