Rwa kulszowa: ćwiczenia w domu pomagają, ale nie zastępują rehabilitacji!

Rwa kulszowa: ćwiczenia w domu pomagają, ale nie zastępują rehabilitacji!

Atak rwy kulszowej na początku wyklucza jakąkolwiek formę aktywności fizycznej. Gdy najgorszy ból mija i można już w miarę normalnie funkcjonować, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest zapisanie się na profesjonalną rehabilitację rwy kulszowej – najlepiej metodą ARPwave. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie możesz jeszcze rozpocząć leczenia pod okiem specjalisty, spróbuj przynajmniej wykonywać ćwiczenia w domu na rwę kulszową. Gotowy zestaw znajdziesz w jednym z naszych poradników. Pamiętaj natomiast, że ćwiczenia wykonywane samodzielnie nie są substytutem rehabilitacji. Sprawdź, jaka jest ich funkcja.

Dlaczego właściwie warto wykonywać ćwiczenia w domu na rwę kulszową?

Wiemy, że nawet w kilka dni po ataku rwy bardzo trudno jest zmusić się do aktywności fizycznej. Nie chodzi już nawet o ból, ale o lęk przed nawrotem. Aby tego uniknąć i nie zrobić sobie jeszcze większej krzywdy, przede wszystkim musisz wykonywać ćwiczenia zalecane w profilaktyce rwy kulszowej – podlinkowaliśmy je wyżej.

Celem wykonywania ćwiczeń w domu na rwę kulszową jest, w pierwszej kolejności, wzmocnienie dolnego odcinka kręgosłupa, a ponadto rozciągnięcie i rozluźnienie mięśni głębokich. Ćwiczenia te warto wykonywać nie tylko po ataku rwy, ale także profilaktycznie, przez cały rok, ponieważ w ten sposób można realnie zminimalizować ryzyko ponownego ataku.

Pamiętaj!

Ćwiczenia w domu na rwę kulszową należy wykonywać bardzo dokładnie, ostrożnie i powoli. Nie spiesz się, nie ścigaj sam ze sobą. Lepiej jest zrobić mniej perfekcyjnych powtórzeń, niż całą serię z błędami.

Cały czas podkreślamy również, że ćwiczenia, nawet wykonywane idealnie, nie zastąpią rehabilitacji. Krótko po ataku rwy możesz je traktować, jako formę przygotowania do zabiegu metodą ARPwave, a po zakończeniu cyklu rehabilitacji nadal ćwiczyć w celu pogłębienia efektu leczniczego.

ARPwave na rwę kulszową? To najlepsza decyzja!

Proste ćwiczenia rozciągające na rwę kulszową

Poza ćwiczeniami np. zgodnie z metodą McKenziego, z powodzeniem możesz wypróbować także mniej oczywiste, za to naprawdę skuteczne ćwiczenia wspierające rehabilitację rwy kulszowej. Mamy na myśli te, które wpływają na rozluźnienie i rozciągnięcie mocno przykurczonych mięśni przykręgosłupowych.

Jednym z popularnych ćwiczeń jest zwykła kołyska, którą być może pamiętasz z zajęć WF w szkole. Leżąc na podłodze przyciągnij do klatki piersiowej ugięte w kolanach nogi, co spowoduje oderwanie pośladków od ziemi. Wytrzymaj w tej pozycji 10-15 sekund i powtórz ćwiczenie 10 razy. To nic skomplikowanego, a rzeczywiście przyspiesza powrót do formy po ataku rwy.

Innym prostym ćwiczeniem rozciągającym mięśnie przykręgosłupowe jest tzw. rozciąganie baletnicy. Siadamy na podłodze z wyprostowanymi, złączonymi nogami. Teraz stopniowo wychylamy tułów do przodu próbując dotknąć palcami u dłoni palce u stóp.

Wróć wcześniej do sportu po ataku rwy kulszowej dzięki ARPwave!

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie głębokie

Rozciąganie to oczywiście nie wszystko. Nic nam po tym, że rozluźnimy mięśnie przykręgosłupowe, skoro są one tak słabe, że nie zapewniają dostatecznej stabilności dolnemu odcinkowi kręgosłupa. Ten problem ma większość ludzi, szczególnie prowadzących siedzący tryb życia.

Okazuje się, że wzmocnienie mięśni głębokich nie wymaga wcale wylewania siódmych potów na siłowni. Podstawowe, a bardzo skuteczne ćwiczenia z powodzeniem wykonasz w domu. Zaczynamy od klasyki, czyli zwykłych brzuszków. Pamiętaj, aby nie wykonywać pełnych skłonów, a jedynie unosić tułów na taką wysokość, by poczuć napięcie mięśni brzucha. Z czasem możesz dołożyć obciążenie w postaci np. piłki lekarskiej przykładanej do czoła.

Innym bardzo prostym, a przy tym zadziwiająco skutecznym ćwiczeniem wzmacniającym na rwę kulszową, które możesz wykonywać w domu, jest popularny rowerek, czyli pedałowanie nogami w powietrzu – zawsze w pozycji leżącej.

Na koniec ważna rada: ćwiczenia w domu na rwę kulszową można rozpocząć dopiero po ustaniu ostrego bólu, co zwykle następuje w ciągu 2-3 dni. Raz jeszcze podkreślmy też, że ćwiczenia są uzupełnieniem, a nie zastępstwem dla rehabilitacji.

Umów się na pierwszą DARMOWĄ wizytę w gabinecie ARPwave!