Najczęstsze błędy podczas rehabilitacji rwy kulszowej

Najczęstsze błędy podczas rehabilitacji rwy kulszowej

Czy rwa kulszowa wymaga rehabilitacji? Tak, tak i jeszcze raz tak! Wiemy, że wiele osób nadal wychodzi z mylnego założenia, że rwa sama przejdzie, jednak chcąc pozbyć się tego bolesnego i uciążliwego problemu raz a porządnie, naprawdę warto skorzystać z pomocy profesjonalnego rehabilitanta, najlepiej specjalizującego się w rekonwalescencji po ataku rwy. Ważne jest przy tym to, aby unikać częstych błędów towarzyszących rehabilitacji rwy kulszowej. Te najpowszechniejsze omawiamy w naszym artykule.

Rezygnacja z rehabilitacji

To zdecydowanie najczęstszy błąd, jaki popełniają osoby zmagające się z rwą kulszową. Przekonanie, że ta dolegliwości sama minie, jest z założenia błędne, skazując na zupełnie niepotrzebne cierpienie.

Zwlekanie z rehabilitacją

Jeszcze do niedawna panował pogląd, że rehabilitację rwy kulszowej można rozpocząć dopiero w momencie, gdy miną objawy, przede wszystkim silny ból. Dziś dysponujemy już takimi metodami, które pozwalają ruszyć z rehabilitacją praktycznie od razu, gdy tylko pacjent jest w stanie podnieść się z łóżka i udać do gabinetu.

Pośpiech

To zrozumiałe, że chcemy jak najszybciej pozbyć się dręczącego bólu i odzyskać pełną władzę nad swoim ciałem. Rehabilitacji nie należy jednak przyspieszać, np. nakładając na siebie większe obciążenia niż zaleca specjalista. Krok po kroku, wizyta po wizycie, zabieg po zabiegu – cierpliwość jest tutaj bardzo wskazana.

Ignorowanie zaleceń rehabilitanta

Rehabilitacja rwy kulszowej nie ogranicza się tylko do gabinetu. Każdy rehabilitant zaleca swojemu pacjentowi także wykonywanie ćwiczeń w domu. Ignorowanie tego wydłuża okres rekonwalescencji, narażając również na dodatkowe koszty.

Domowe metody rehabilitacji

W dobie powszechnego dostępu do Internetu wiele osób postanawia „rehabilitować się” na własną rękę, wynajdując w sieci gotowe zestawy ćwiczeń na rwę kulszową. Choć niektóre metody mogą być całkiem pomocne, to jednak nadrzędne jest tutaj zalecenie specjalisty, który zbada pacjenta i opracuje dla niego indywidualny plan postępowania.

Brak regularności

Jeśli plan rehabilitacji przewiduje np. 10 spotkań po 2 razy w tygodniu, a pacjent co chwilę odwołuje wizytę, przenosi ją na nieokreślony termin i przychodzi do gabinetu wtedy, gdy mu pasuje, to nic z tego nie będzie. Sukces rehabilitacji jest w głównej mierze uzależniony od zachowania regularności.

Wybór nieodpowiedniego gabinetu rehabilitacji

To, że na szyldzie widnieje słowo „rehabilitacja”, wcale nie daje gwarancji, że mamy do czynienia ze specjalistą. Mało tego: niektóre gabinety specjalizują się tylko w konkretnych dolegliwościach. Nie brakuje również tzw. hochsztaplerów i samozwańczych rehabilitantów czy fizjoterapeutów, którzy bardziej szkodzą swoim pacjentom, niż im pomagają. Radzimy więc zachować daleko idącą ostrożność i kierować się rekomendacjami!

Szybki powrót do dawnych nawyków

Nawet najlepsza rehabilitacja rwy kulszowej na niewiele się zda, jeśli po jej zakończeniu pacjent szybko wróci do nawyków, które wywołały u niego ten problem – a przynajmniej były jedną z przyczyn rwy. Mamy tutaj na myśli m.in. złe odżywianie się, unikanie aktywności fizycznej czy długotrwałą pracę w pozycji siedzącej bez żadnej przerwy.

Gdzie skorzystasz z fachowej rehabilitacji rwy kulszowej?

Prawidłowa rehabilitacja rwy kulszowej wymaga czasu, cierpliwości, a przede wszystkim fachowego podejścia oraz doboru odpowiedniej metody. Chcąc zwiększyć swoje szanse na szybki powrót do pełnej sprawności, minimalizując przy tym ryzyko nawrotu rwy w niedalekiej przyszłości, rozważ skorzystanie z rehabilitacji amerykańską metodą ARP, dostępną w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.

Zachęcamy do lektury innych artykułów na naszym portalu, które pozwolą Ci uzupełnić swoją wiedzę na temat rwy kulszowej, jej przyczyn i metod postępowania. Sprawdź na przykład, jak długo może boleć rwa kulszowa, czy ibuprofen rzeczywiście jest skutecznym środkiem na ból towarzyszący rwie oraz czym jest stan ostry rwy kulszowej i jak sobie z nim radzić.