Fala uderzeniowa w leczeniu rwy kulszowej

Fala uderzeniowa w leczeniu rwy kulszowej

Rwa kulszowa to ostry, trudny do zniesienia ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, promieniujący do pośladka i kończyny dolnej, utrudniający lub wręcz uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Atak najczęściej jest spowodowany wysunięciem się krążka międzykręgowego, który drażni korzenie nerwu kulszowego (najdłuższego nerwu w ludzkim organizmie), wywołując silny ból. Rwy nie należy lekceważyć, ponieważ może nieść ze sobą długofalowe konsekwencje zdrowotne, a przede wszystkim ma tendencję do nawracania. Rozsądnie jest zatem poddać się leczeniu rwy kulszowej, do czego wykorzystuje się m.in. falę uderzeniową.

Czym jest fala uderzeniowa?

Fala uderzeniowa, nazywana również terapią falą uderzeniową (Shockwave Therapy), to popularna dziś metoda fizykoterapeutyczna, którą stosuje się w rehabilitacji i leczeniu różnorodnych problemów w układzie mięśniowo-szkieletowym. Przykładem przypadłości, w której terapii szczególnie dobrze sprawdza się fala uderzeniowa, jest atak rwy kulszowej.

Terapia ta wykorzystuje akustyczne fale uderzeniowe o dużej energii, które kieruje się dokładnie w miejsce objęte bólem i stanem zapalnym. Celem takiego działania jest stymulacja naturalnych procesów regeneracyjnych organizmu, redukcja bólu i przyspieszenie powrotu do pełnej sprawności.

To warto wiedzieć:

Terapia falą uderzeniową jest bezpieczna dla organizmu, o ile nie występują przeciwwskazania medyczne (m.in. wszczepiony rozrusznik serca, ciąża czy niedawno przebyty zawał).

Efekty leczenia rwy kulszowej falą uderzeniową

Fala uderzeniowa jest jedną z najczęściej stosowanych metod wspomagających leczenie rwy kulszowej.

Wielu pacjentów bardzo chwali sobie efekty terapii, do których zaliczymy:

  • Wyraźne zmniejszenie bólu, zarówno krótko po zabiegu, jak i w długim okresie– jest to rezultat przejściowego zaburzenia przewodnictwa bólu w nerwach, poprzez stymulowanie zakończeń nerwowych falami uderzeniowymi.
  • Poprawa krążenia– stymulacja falami uderzeniowymi przyczynia się do poprawy mikrokrążenia i metabolizmu w tkankach, co z kolei przyspiesza proces regeneracji organizmu.
  • Regeneracja tkanek i zmniejszenie napięcia mięśniowego– terapia falą uderzeniową stymuluje komórki do zwiększonej produkcji kolagenu, co jest bardzo pożądane w przypadkach różnego rodzaju dolegliwości ortopedycznych, w tym kontuzji mięśni, ścięgien i więzadeł. Z punktu widzenia osoby dotkniętej atakiem rwy kulszowej, kluczowe jest to, że terapia ta wyraźnie zmniejsza napięcie mięśniowe, co przynosi ulgę w bólu.

Rwa kulszowa wymaga kompleksowej rehabilitacji

Leczenie rwy kulszowej falą uderzeniową to klasyczny przykład działania jednotorowego, które rzeczywiście może przynieść pacjentowi ulgę i pozwolić mu na szybszy powrót do sprawności, natomiast nie rozwiązuje całkowicie problemu.

Rwa kulszowa nie pojawia się sama z siebie (podobnie jak sama nie przejdzie – choć czasami można odnieść takie mylne wrażenie). Najczęściej jest konsekwencją wieloletnich zaniedbań, unikania aktywności fizycznej, prowadzenia siedzącego trybu życia, złej diety i stosowania używek. Tego wszystkiego nie da się „wymazać” poprzez kilka zabiegów z wykorzystaniem fali uderzeniowej.

Ważne!

Terapia falą uderzeniową skupia się na łagodzeniu objawów, natomiast nie usuwa przyczyny rwy.

Chcąc trwale pozbyć się problemu rwy kulszowej i zniwelować lub wręcz wyeliminować ryzyko nawrotu, konieczne jest poddanie się kompleksowej rehabilitacji, której elementem będzie zarówno fizykoterapia, jak i stymulacja tkanek, a przede wszystkim zmiana szkodliwych nawyków, korekcja postawy czy redukcja masy ciała.

Całościowe podejście do rehabilitacji rwy kulszowej prezentują gabinety Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie, w których stosuje się holistyczne metody terapii tej i wielu innych dolegliwości ze strony kręgosłupa, stawów, mięśni i pozostałych tkanek organizmu.

Zajrzyj też do innych artykułów na naszym portalu, z których dowiesz się między innymi, czy istnieje związek między rwą kulszową a przewianiem, a także czy rwa kulszowa wyjdzie na RTG.