Atak rwy kulszowej jest jedną z tych przypadłości, których na pewno nie chcielibyśmy doświadczyć ponownie. Niestety, ma ona tendencję do nawracania, co w głównej mierze wynika z braku podjęcia działań zaradczych po pierwszym epizodzie rwy. Zdecydowana większość osób poprzestaje na klasycznym przyjmowaniu środków przeciwbólowych i kilkudniowym leżeniu w łóżku, choć w cięższych przypadkach bardzo często stosuje się tzw. blokadę na rwę kulszową. Na czym to dokładnie polega? Czy można to uznać za metodę terapii rwy? Wszystko wyjaśniamy w naszym artykule.
Czym jest blokada?
Blokada sterydowa, ponieważ to pełna nazwa tego zabiegu, jest popularną formą terapii bólu. Stosuje się ją także w świecie zawodowego sportu – oglądając różne transmisje z zawodów często można usłyszeć, że dany zawodnik „grał na blokadzie”.
Sam zabieg polega na podaniu preparatu przeciwbólowego i przeciwzapalnego w formie zastrzyku, bezpośrednio w miejsce będące źródłem bólu. Zwykle podawane są preparaty na bazie Deksametazonu lub Diprophosu z dodatkiem działającej znieczulająco lidokainy.
Miejsce wkłucia wybiera lekarz, który kieruje się tutaj wynikiem badania obrazowego wskazującego na epicentrum stanu zapalnego – w tym celu najczęściej przeprowadza się badanie rezonansem magnetycznym, wykonuje zdjęcie rentgenowskie lub, w cięższych przypadkach, tomografię komputerową.
To warto wiedzieć
Blokadę w okolicy kręgosłupa zawsze podaje lekarz, wykorzystując do tego obraz z aparatu USG. Ma to na celu możliwie jak najprecyzyjniejsze wprowadzenie substancji przeciwbólowej i przeciwzapalnej w miejsce objęte patologiczną zmianą.
Kiedy stosuje się blokadę na rwę kulszową?
Blokada zawsze jest traktowana, jako ostateczność. Dopóki stan pacjenta jest relatywnie dobry i może on w miarę normalnie funkcjonować, to wystarczające powinno być przyjmowanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych w formie doustnej, ewentualnie stosowanie ich miejscowo w formie żelu.
Jeśli jednak stan pacjenta jest zły i szybko się pogarsza, preparaty dostępne w aptece nie przynoszą ulgi, podobnie jak zastrzyki witaminowe podane w przychodni (mające na celu rozluźnić mięśnie przykręgosłupowe), wówczas może zostać podjęta decyzja o podaniu blokady sterydowej – powszechnie uważanej za najskuteczniejszą w uśmierzaniu silnego bólu.
U pacjentów z rwą kulszową stosuje się tzw. blokadę selektywną korzeni, która pełni nie tylko funkcję terapeutyczną, ale także diagnostyczną (pozwala ustalić, które korzenie nerwowe są uciskane powodując silny ból). Po podaniu blokady ostra dolegliwość szybko mija, co jest skutkiem wygaszenia stanu zapalnego wokół uciskanego korzenia nerwowego.
Zalety stosowania blokady na rwę kulszową
Najważniejszą zaletą jest oczywiście to, że blokada bardzo szybko poprawia stan zdrowia pacjenta. Ból ustępuje krótko po podaniu sterydu ze środkiem znieczulającym, pacjent stopniowo odzyskuje kontrolę nad swoim ciałem, aż w końcu całkowicie zapomina o ataku rwy.
Zaletą blokady jest również to, że jej efekty mogą się utrzymywać nawet przez kilka miesięcy, uwalniając pacjenta nie tylko od bólu wywołanego atakiem rwy kulszowej, ale także przewlekłego bólu pleców spowodowanego patologią w docinku lędźwiowym kręgosłupa.
Wady blokady
Trzeba wyraźnie podkreślić, że blokada na rwę kulszową nie rozwiązuje przyczyny wystąpienia tego problemu, a jedynie ją wycisza. Usunięcie stanu zapalnego ma charakter przejściowy i jeśli pacjent nie podda się później specjalistycznej rehabilitacji, to prędzej czy później atak rwy kulszowej się powtórzy.
Wadą blokady rwy kulszowej jest to, że szybka i wyraźna poprawa stanu pacjenta może sugerować mu, że problem „sam się rozwiązał”, przez co nie podejmie on żadnych działań profilaktycznych zmniejszających ryzyko ponownego ataku.
Podsumowując: blokada na rwę kulszową jest jakimś rozwiązaniem, zwłaszcza w bardzo ciężkich przypadkach. Nie zastąpi to jednak prawidłowo dobranej rehabilitacji, która ma na celu nie tylko zmniejszenie dolegliwości, ale także zminimalizowanie ryzyka nawrotu rwy w przyszłości.
Najskuteczniejszą metodą rehabilitacji rwy kulszowej jest amerykańska ARP, z której możesz skorzystać w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie, również już po przyjęciu blokady.