Objawy rwy kulszowej z reguły są na tyle nasilone, że trudno byłoby je zlekceważyć czy przejść nad nimi do porządku dziennego. Faktem jest natomiast, że wiele osób nie potrafi przypisać towarzyszących im dolegliwości właśnie do ataku rwy (którą, nota bene, można łatwo pomylić z innymi problemami np. ze strony kręgosłupa czy stawów). Jeśli odczuwasz silny ból w okolicy lędźwiowej, ale nie wiesz, czy to rzeczywiście rwa, to zacznij od przeczytania naszego artykułu. Omawiamy w nim 10 najczęstszych objawów rwy kulszowej.
Ból w dolnej części pleców
Najbardziej charakterystycznym objawem rwy kulszowej jest silny, pojawiający się nagle ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, który może promieniować do kończyny dolnej.
Ból promieniujący
Ból biegnący od dolnej części pleców, przez pośladki, aż do łydki czy stopy, sugeruje, że możemy mieć do czynienia z atakiem rwy kulszowej.
Objaw Lasegue’a
Niezawodnym objawem rwy kulszowej jest objaw Lasegue’a, który można zaobserwować przeprowadzając prosty test. Kładziemy się na plecach, najlepiej na twardym podłożu i próbujemy unieść wyprostowaną nogę, do której promieniuje ból. Jeśli ból się nasila i jest wyraźnie wyczuwalny w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, to mamy do czynienia z rwą kulszową.
Drętwienie
Objawy neurologiczne towarzyszące atakowi rwy kulszowej są bardzo niepokojące, ponieważ mogą sugerować silny ucisk na korzenie nerwu kulszowego oraz innych nerwów. Jeśli obserwujesz u siebie drętwienie, mrowienie, brak czucia w kończynie czy też masz problem z nietrzymaniem moczu, to pilnie zgłoś się do lekarza (najlepiej od razu na SOR).
Trudności w poruszaniu się
Ból towarzyszący rwie kulszowej może utrudniać chodzenie, wstawanie lub schylanie się. Mało tego: wiele osób doświadcza tzw. efektu zamrożenia, kiedy to nagle nie jest w stanie ruszyć się z miejsca, przejść choćby kilku kroków, położyć się bez pomocy drugiej osoby itp.
Ulga w pozycji bocznej
Charakterystyczne dla rwy kulszowej jest to, że można częściowo złagodzić towarzyszący jej ból poprzez przyjęcie pozycji bocznej, najlepiej z poduszką umieszczoną między nogami. Pozwala to odciążyć odcinek lędźwiowy kręgosłupa i tym samym zniwelować ucisk na korzenie nerwu kulszowego.
Przy okazji sprawdź, jaki materac sprawdzi się najlepiej przy rwie kulszowej.
Zmniejszenie siły mięśniowej
Rwie kulszowej często towarzyszy osłabienie siły mięśniowej w kończynie, do której promieniuje ból.
Ból nasilający się przy kaszlu lub kichaniu
Gwałtowne ruchy, które towarzyszą kaszleniu czy kichaniu, mogą nasilać ból, przez co odruchowo próbujemy się przed tym powstrzymać.
Ból jednostronny
Typowe dla rwy kulszowej jest to, że zwykle dotyka jedną stronę ciała i ból promieniuje tylko do jednej kończyny dolnej.
Ból nasilający się podczas próby zmiany pozycji, siadania
Ból towarzyszący rwie kulszowej praktycznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Każda próba zmiany pozycji, siadania czy wstawania z łóżka kończy się zaostrzeniem bólu.
Co robić, gdy masz te objawy?
Jeśli objawy jednoznacznie wskazują na rwę kulszową, to w pierwszej kolejności przeczekaj najgorszą fazę ataku – ta trwa od kilku do kilkudziesięciu godzin. Wspomagaj się niesteroidowymi lekami przeciwbólowymi, na przykład z ibuprofenem.
Rada:
Jeśli ból jest nie do zniesienia, to zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, który może podjąć decyzję o podaniu blokady nadoponowej.
Docelowo natomiast poddaj się profesjonalnej rehabilitacji rwy kulszowej, którą można rozpocząć nawet po kilku dniach od doznania ataku. Terapia ma na celu nie tylko zniwelowanie bólu, ale też wzmocnienie struktur okalających kręgosłup lędźwiowy, co pozwala usunąć patologię w tym odcinku i tym samym ograniczyć ryzyko nawrotu rwy.
Z takiej rehabilitacji, przeprowadzanej z użyciem amerykańskiej metody ARP, skorzystasz w gabinecie Rehabilitacji ARPwave w Warszawie lub Konstancinie.
Zajrzyj też do innych artykułów na naszym portalu, z których dowiesz się m.in., czy rwa kulszowa wyjdzie na RTG, co zrobić, aby odblokować nerw kulszowy, a także jak zapobiec rwie kulszowej.