Wałek McKenziego i metoda McKenziego: rozwiązanie problemu rwy kulszowej?

Wałek McKenziego i metoda McKenziego: rozwiązanie problemu rwy kulszowej?

Bóle kręgosłupa, a w szczególności rwa kulszowa, to powszechny problem, z którym zmagają się miliony ludzi na całym świecie. Lekarze i fizjoterapeuci od wielu lat próbują znaleźć uniwersalny sposób, który mógłby przynieść ulgę większości pacjentów i uchronić ich przed długotrwałym cierpieniem. Prawdopodobnie najbardziej znanym przyborem rehabilitacyjnym i profilaktycznym jest wałek McKenziego, będący jednym z elementów słynnej już metody McKenziego. Na czym to dokładnie polega? Czy wałek McKenziego i inne ćwiczenia z tej grupy rzeczywiście gwarantują pożegnanie rwy kulszowej na zawsze? Zapraszamy do naszego poradnika.

Czym jest metoda McKenziego?

Metodę tę w latach 50. XX wieku opracował nowozelandzki fizjoterapeuta Robert McKenzie, który bazował na swoich doświadczeniach z pracy z pacjentami, obserwacji konkretnych przypadków oraz wyciąganiu wniosków na temat skuteczności różnych form terapeutycznych.

Metodę tę kojarzy się głównie przez pryzmat ćwiczeń rozluźniających i wzmacniających mięśnie przykręgosłupowe, co pozwala zniwelować ból towarzyszący rwie kulszowej oraz przyspieszyć powrót do zdrowia. Warto natomiast wiedzieć, że McKenzie stworzył cały wzorzec postępowania w takich przypadkach, skupiając się zarówno na diagnostyce, jak i rehabilitacji oraz profilaktyce.

Uważa się, że metoda McKenziego jest najlepiej udokumentowaną terapią bólu kręgosłupa, jak i samej rwy kulszowej. Dodajmy również, że oficjalna nazwa tej metody to Mechaniczna Diagnoza i Terapia.

Specyfika metody McKenziego

Bardzo charakterystyczne dla tej metody jest podejście do pacjenta. Jej propagatorzy wychodzą z założenia, że w zasadzie cały wysiłek związany z diagnozowaniem i rehabilitacją schorzeń kręgosłupa spoczywa właśnie na nieszczęśniku, którego ten problem dotknął.

To pacjent ma w domowych czy nawet biurowych warunkach wykonywać podstawowe ćwiczenia, dbać o prawidłową pozycję kręgosłupa oraz samodzielnie znaleźć takie pozycje, które niwelują dolegliwości bólowe. Ważne jest przy tym, aby pacjent umiał prawidłowo wskazać źródło bólu i zadziałać na nie z odpowiednim wyprzedzeniem, zanim dojdzie do rozwoju patologii w obrębie kręgosłupa.

Warto podkreślić, że metoda McKenziego jest oparta na czterech relatywnie prostych zasadach, czyli:

  1. Powtarzalność ruchów w celu zdiagnozowania problemu oraz jego leczenia – czyli: pacjent musi określić, skąd bierze się ból na podstawie obserwacji reakcji swojego organizmu na wykonywanie różnych ruchów w pozycji stojącej (pod obciążeniem) oraz leżącej (bez obciążenia).
  2. Odpowiednie ćwiczenia w ramach centralizacji i peryferalizacji – czyli pacjent wykonuje takie ćwiczenia, które przenoszą ból z kończyny na kręgosłup (centralizacja) lub odwrotnie (peryferalizacja).
  3. Progresja siły mechanicznej – tutaj najważniejsze są rozbudowane ćwiczenia rehabilitacje, ale w grę może wchodzić również leczenie operacyjne.
  4. Profilaktyka – pacjent musi wiedzieć, jak należy przeciwdziałać nawrotom dolegliwości.

ARPwave zmniejsza ryzyko ponownego ataku rwy kulszowej. Sprawdź!

Wałek McKenziego: co to takiego?

Wałek McKenziego to bardzo popularny przyrząd stosowany w rehabilitacji kręgosłupa, ale przede wszystkim wykorzystywany w celach profilaktycznych – dlatego zaliczamy go do czwartej zasady metody McKenziego. Wałek należy podkładać pod lędźwie w pozycji siedzącej (robiąc sobie przerwę co 30-40 minut). Można go również używać podczas snu, aby zachować prostą pozycję kręgosłupa. Wałek McKenziego bardzo dobrze sprawdza się w trakcie ćwiczeń rozluźniających i wzmacniających mięśnie przykręgosłupowe.

W założeniu regularne, codzienne stosowanie wałka McKenziego ma ułatwić pacjentowi utrzymywanie prawidłowej postawy, odciążać odcinek lędźwiowy kręgosłupa, a tym samym zmniejszać ryzyko nawrotu rwy. Problemem pozostaje jednak mimo wszystko uciążliwość tego rozwiązania, a także fakt, iż metoda McKenziego nie przynosi szybkich efektów i ciężko jest ją zastosować bezpośrednio po ataku rwy kulszowej (z uwagi na wciąż silny ból towarzyszący pacjentowi).

W tym kontekście doskonałą alternatywą dla metody McKenziego, zwłaszcza na początkowym etapie leczenia, jest rehabilitacja metodą ARPwave, stanowiąca połączenie stymulacji mięśni głębokich i tkanek (w celu ich rozluźnienia i wzmocnienia) oraz ćwiczeń manualnych, również zaliczanych do metody McKenziego.

Terapia ARPwave pozwala pacjentowi dużo szybciej wrócić do pełnej sprawności oraz minimalizuje prawdopodobieństwo nawrotu rwy kulszowej. Dodatkowo jej zaletą jest to, że rehabilitację można rozpocząć właściwie od razu, ponieważ nie powoduje ona żadnego dyskomfortu u pacjenta.

Już teraz umów się na pierwszą wizytę w gabinecie ARPwave!