Rwa udowa – czym jest i jakie daje objawy?

Rwa udowa – czym jest i jakie daje objawy?

Rwa udowa, w języku medycznym nazywana meralgią parestetyczną, to zaburzenie neurologiczne charakteryzujące się bólem, mrowieniem, pieczeniem oraz, w niektórych przypadkach, drętwieniem w zewnętrznej części uda. Jest to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która może się utrzymywać przez długi czas, całkowicie dezorganizując życie i utrudniając lub wręcz uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Rwie udowej bliżej przyglądamy się w naszym artykule.

Czym właściwie jest rwa udowa?

Rwa udowa to silny stan bólowy, który w większości przypadków jest spowodowany uciskiem lub uszkodzeniem nerwu biodrowo-podbrzusznego (nerwu skórnego uda bocznego). Nerw ten jest odpowiedzialny za odbieranie bodźców sensorycznych uda. Drażnienie jego korzeni wywołuje silne, bardzo nieprzyjemne dolegliwości, które początkowo można pomylić z urazem ortopedycznym kończyny – na przykład uszkodzeniem mięśnia czy ścięgna.

Co wywołuje rwę udową?

Rwa udowa nie ma jednej przyczyny. Ta dolegliwość może być konsekwencją wielu problemów natury zdrowotnej, choć nie tylko.

Do głównych przyczyn rwy udowej zaliczymy:

  • Znaczną nadwagę lub otyłość– to osoby z nadmierną masą ciała szczególnie często doznają ataku rwy udowej, co jest konsekwencją zwiększonego ciśnienia w okolicy miednicy i tym samym drażnienia korzeni nerwu biodrowo-podbrzusznego.
  • Ciążę – na rwę udową często uskarżają się kobiety w zaawansowanej ciąży. Przyczyna jest dokładnie taka sama jak w przypadku osób z nadwagą i otyłością.
  • Noszenie zbyt ciasnych ubrań– prozaiczną, a wcale nie tak rzadką przyczyną rwy udowej, może być także nieodpowiedni ubiór. Noszenie ciasnych spodni, szerokich pasków czy wielogodzinne chodzenie w pasie narzędziowym, może skutkować wywieraniem zwiększonego nacisku na okolicę, w której nerw biodrowo-podbrzuszny przechodzi przez miednicę.
  • Urazy mechaniczne, zwłaszcza w okolicy miednicy, a także zabiegi operacyjne;
  • Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej– typowe dla rwy udowej jest to, że szczególnie często uskarżają się na nią osoby mające siedzącą lub stojącą pracę.

Typowe objawy rwy udowej

Rwa udowa daje bardzo wyraźne, niemożliwe do przeoczenia i zbagatelizowania objawy, takie jak:

  • Ból, pieczenie, mrowienie lub drętwienie w zewnętrznej części uda;
  • Uczucie przeszywającego bólu w kończynie.

Co charakterystyczne, te objawy mogą się nasilać w trakcie chodzenia.

Diagnostyka rwy udowej

Zdiagnozowanie rwy udowej zwykle wymaga przeprowadzenia wywiadu z pacjentem, który zgłasza określone objawy typowe dla tej dolegliwości. Lekarz pierwszego kontaktu może również przeprowadzić proste badanie fizykalne.

W razie wątpliwości czy niejednoznacznych objawów, wskazane jest przeprowadzenie testów przewodnictwa nerwowego, które wykorzystuje się do oceny funkcji nerwu skórnego uda bocznego.

Zdarza się również, że ostateczna diagnoza jest stawiania dopiero po przeprowadzeniu szczegółowego badania obrazowego tomografem komputerowym lub rezonansem magnetycznym, co ma na celu wykluczenie innych przyczyn bólu zgłaszanego przez pacjenta.

Postępowanie w przypadku rwy udowej

W większości przypadków podstawę leczenia stanowi farmakoterapia, czyli przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. W cięższych przypadkach może zapaść decyzja o podawaniu pacjentowi zastrzyków z kortykosteroidami lub środkami o działaniu znieczulającym.

Docelowo natomiast ważne jest usunięcie przyczyny dolegliwości, czyli np. zmiana nawyków żywieniowych w celu zrzucenia zbędnych kilogramów oraz unikanie długotrwałego stania lub siedzenia w jednej pozycji.

Rwa udowa: gdzie szukać pomocy?

Jeśli masz objawy rwy udowej, to nie licz na to, że problem sam minie. Zamiast się męczyć i ryzykować nawrót dolegliwości, skorzystaj z profesjonalnej rehabilitacji. Wiele osób z tego rezygnuje, nie zdając sobie sprawy, że już pojedynczy epizod rwy drastycznie zwiększa ryzyko powtórki z rozrywki.

Prawidłowo dobrana rehabilitacja nie tylko przynosi ulgę w bólu, ale też wzmacnia mięśnie, co jest warunkiem zachowania sprawności fizycznej oraz zmniejszenia ryzyka nawrotu rwy udowej.

Z takiej rehabilitacji możesz skorzystać w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie, specjalizujących się w terapii z wykorzystaniem amerykańskiej metody ARP, która stanowi połączenie ćwiczeń, technik manualnych oraz stymulacji tkanek głębokich.