Rwa kulszowa – zabiegi fizykoterapeutyczne

Rwa kulszowa – zabiegi fizykoterapeutyczne

Trudno byłoby znaleźć drugą tak dokuczliwą dolegliwość, jak właśnie rwa kulszowa. Ponieważ już ponad 80 proc. dorosłych Polaków uskarża się na ból kręgosłupa, to można przyjąć, że większość z nas albo już doświadczyła rwy, albo wkrótce – niestety – będzie mieć z nią do czynienia. Atak rwy kulszowej powoduje niezwykle silny ból, który w wielu przypadkach kończy się całkowitym unieruchomieniem pacjenta. W Polsce nadal za podstawową metodę leczenia rwy uznaje się zastrzyki przeciwbólowe i witaminowe, tymczasem warto wiedzieć, że mamy do dyspozycji znacznie skuteczniejsze rozwiązania. Jakie zabiegi fizykoterapeutyczne na rwę kulszową są szczególnie godne polecenia?

Popularne zabiegi fizykoterapeutyczne przy rwie kulszowej

Rwa kulszowa jest na tyle powszechnym problemem, że od lat trwają próby opracowania skutecznych metod jej leczenia. Te starania przyniosły konkretne efekty – dziś możemy wybierać spośród licznych terapii manualnych czy wykorzystując zjawiska fizyczne, które przynoszą bardzo dobre rezultaty w łagodzeniu dolegliwości bólowych oraz stopniowym przywracaniu pacjentowi pełnej sprawności.

Do tych najpopularniejszych zabiegów fizykoterapeutycznych stosowanych w przypadkach rwy kulszowej zaliczymy:

  • laseroterapię,
  • krioterapię,
  • magnetoterapię,
  • terapię falą uderzeniową,
  • elektrodźwięki,
  • elektrostymulację,
  • diadynamikę,
  • jonoforezę.

Nazwy większości tych zabiegów niewiele mówią przeciętnemu człowiekowi, który nie jest stałym bywalcem gabinetów rehabilitacyjnych. Okazuje się jednak, że z roku na rok korzysta z nich coraz więcej osób. Nie tylko tych mających problem z rwą kulszową, ale też szeregiem innych schorzeń, kontuzji i urazów, przede wszystkim mięśniowych.

To warto wiedzieć

Zabiegi fizykoterapeutyczne są dziś traktowane w kategorii alternatywy dla leczenia operacyjnego, jak i standardowej rehabilitacji opartej na technikach manualnych.

Kiedy zabiegi fizykoterapeutyczne mają największy sens?

Trzeba podkreślić, że większość popularnych zabiegów fizykoterapeutycznych sprawdza się w pierwszej, ostrej fazie ataku rwy kulszowej. Pozwalają one odczuwalnie zredukować ból, którego pacjent nie jest w stanie uśmierzyć przy pomocy zwykłych leków przeciwzapalnych. Rodzaj zabiegu dobiera się w zależności od stanu pacjenta, jego wieku, a także przyczyny rwy kulszowej, co powinien zdiagnozować rehabilitant.

Co ważne, zabiegi fizykoterapeutyczne można, a wręcz powinno się kontynuować nawet po tym, jak pacjent odczuje już wyraźną poprawę i będzie w stanie w miarę normalnie funkcjonować. Takie zabiegi mają działanie nie tylko doraźne, ale także profilaktyczne. Prawidłowo dobrana metoda pozwala wzmocnić mięśnie przykręgosłupowe, co samo w sobie stanowi środek zaradczy przed nawrotem rwy kulszowej.

Ponadto z zabiegów fizykoterapeutycznych warto korzystać nie tylko w przypadkach rwy, ale też innych dolegliwości ze strony kręgosłupa czy szerzej układu kostno-stawowego oraz całego ośrodka ruchu. Doskonale sprawdzają się one w rehabilitacji po rożnego rodzaju kontuzjach ortopedycznych, w tym tych doznanych w wyniku uprawiania sportu.

Jaki jest najlepszy zabieg fizykoterapeutyczny na rwę kulszową?

Pod względem skuteczności, dostępności oraz komfortu pacjenta zdecydowanie wyróżnia się amerykańska metoda ARP. Jest to standard opracowany wiele lat temu na potrzeby wyczynowych sportowców, którym ta forma rehabilitacji pomaga w szybszym powrocie do pełnej sprawności po ciężkich urazach, na przykład zerwaniu ACL.

Od kilku lat metoda ARP jest dostępna również w Polsce – swoim pacjentom oferują ją gabinety Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie. ARP łączy w sobie elementy terapii manualnej ze stymulacją tkanek miękkich organizmu, co znacząco przyspiesza proces rehabilitacji, nie wymaga wielkiego zaangażowania po stronie pacjenta, a w dalszej perspektywie minimalizuje ryzyko nawrotu rwy kulszowej.

Masz rwę kulszową? Już teraz umów się na pierwszą konsultację w gabinecie Rehabilitacji ARPwave.