Rwa kulszowa w ciąży – jak sobie z tym poradzić?

Rwa kulszowa w ciąży – jak sobie z tym poradzić?

Atak rwy kulszowej pojawia się znienacka, natychmiast destabilizując dotychczas uporządkowane życie. Uniemożliwia normalne funkcjonowanie, wykonywanie podstawowych czynności, w tym podniesienie się rano z łóżka, schylanie się czy dźwiganie ciężkich przedmiotów. Ta dolegliwość jest szczególnie irytująca w okresie ciąży, kiedy to przyszła mama nie może w pełni skupić się na przygotowaniach do porodu i gromadzeniu wyprawki. Okazuje się natomiast, że rwa kulszowa w ciąży to nic niespotykanego. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Sprawdź to w naszym artykule.

Ciąża to czynnik ryzyka rwy kulszowy

Wiele pań, które nigdy wcześniej nie narzekały na żadne problemy z kręgosłupem, w okresie ciąży doznaje pierwszego w życiu ataku rwy kulszowej. Nagle pojawia się silny ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, który promieniuje do kończyny dolnej i wywraca całe życie do góry nogami.

Rwa to stan, w którym odczuwamy przeszywający ból spowodowany uciskiem na korzenie nerwu kulszowego – najdłuższego w ludzkim organizmie. Najczęściej jest to spowodowane wysunięciem się krążka międzykręgowego, co w okresie ciąży jest dość częstym problemem.

Do głównych przyczyn, dla których kobieta może doznać ataku rwy kulszowej w ciąży, zaliczymy:

  • Zmiany hormonalne, które prowadzą do zmniejszenia napięcia tkanek miękkich okalających kręgosłup, co z kolei sprzyja dyskopatii;
  • Przybieranie na wadze, w tym otyłość, co powoduje nadmierne obciążenie kręgosłupa;
  • Powiększanie się macicy;
  • Zwiększenie ruchomości stawów krzyżowo-biodrowych i spojenia łonowego;
  • Zespół mięśnia gruszkowatego;
  • Przesunięcie środka ciężkości ciała do przodu i tym samym poszerzanie się lordozy lędźwiowej;

Objawy rwy kulszowej w ciąży

Symptomy wskazujące na atak rwy są wspólne dla większości osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Do najbardziej charakterystycznych objawów tzw. „korzonków” zaliczymy:

  • Ostry ból w dolnej części pleców, który promieniuje do pośladka i kończyny dolnej, nawet do stopy;
  • Ból nasila się podczas próby uniesienia kończyny (jest to tzw. objaw Lasegue’a);
  • W kończynie dolnej może pojawić się uczucie mrowienia, a nawet drętwienia (należy wówczas jak najszybciej zgłosić się do lekarza, ponieważ może to wskazywać na poważniejszy problem neurologiczny);
  • Osłabienie siły mięśniowej w kończynie dolnej;
  • Utrudnione oddawanie moczu i stolca;

Co robić po ataku rwy kulszowej w ciąży?

Przede wszystkim nie próbuj „rozchodzić” rwy – to nic nie da. Ból przy rwie kulszowej jest na tyle silny, że Twoim priorytetem powinno być jego uśmierzenie. Niestety, ciężarne kobiety mają tutaj ograniczone pole manewru, ponieważ w pierwszej kolejności muszą myśleć o dobru dziecka.

Postaw na leczenie zachowawcze, czyli stosuj ciepłe okłady na odcinek lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa, dużo leż, najlepiej w pozycji na boku, z poduszką umieszczoną między nogami, aby odciążyć kręgosłup. Skonsultuj z ginekologiem wybór środka przeciwbólowego, który będzie bezpieczny dla dziecka – najlepiej, aby miał formę żelu do stosowania miejscowego. Prawdopodobnie będzie to paracetamol, ponieważ inne substancje czynne o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym są niewskazane w okresie ciąży.

Unikaj również dźwigania, długiego siedzenia, chodzenia i stania. Do snu układaj się na boku. Poproś bliskie osoby, aby przez kilka dni odciążyły Cię w codziennych czynnościach (weź zwolnienie w pracy, jeśli wciąż jesteś aktywna zawodowo), przynosiły zakupy i przyrządzały posiłki.

Jeśli po kilku dniach dolegliwości nie ustąpią, a wręcz się nasilą, to koniecznie zgłoś się do lekarza – nawet w swojej przychodni.

Akcent na rehabilitację

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do rozpoczęcia rehabilitacji rwy – wręcz przeciwnie. To najlepsza spośród zachowawczych metod leczenia tej nieprzyjemnej przypadłości. Im wcześniej rozpoczniesz rehabilitację, tym szybciej pozbędziesz się bólu i wrócisz do normalnej aktywności, mogąc skupić się na dziecku i przygotowaniach do porodu.

Z profesjonalnej rehabilitacji rwy kulszowej amerykańską metodą ARP skorzystasz w gabinecie Rehabilitacji ARPwave w Warszawie lub Konstancinie.