Rwa kulszowa: neurolog czy ortopeda? Do jakiego specjalisty się udać?

Rwa kulszowa: neurolog czy ortopeda? Do jakiego specjalisty się udać?

W momencie wystąpienia ataku rwy kulszowej pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest położenie się (najlepiej na twardym materacu) w celu odciążenia dolnego odcinka kręgosłupa. W takiej pozycji przeczekujemy najgorsze, ale wiadomo, że w końcu i tak trzeba będzie podnieść się z łóżka i poszukać fachowej pomocy. Wiele osób, które doświadczyły ataku korzonków, nie wie, do jakiego lekarza powinny się zgłosić w takiej sytuacji. Rwą kulszową zajmuje się neurolog czy ortopeda? Przeczytaj nasz poradnik, w którym dokładnie wyjaśniamy tę kwestię.

Lekarz rodzinny

Lekarze rodzinni nie są specjalistami z zakresu diagnozowania i leczenia rwy kulszowej. Jednak objawy tej przypadłości są na tyle charakterystyczne, że żaden medyk nie powinien mieć problemu z ustaleniem, co właściwie dolega pacjentowi. Do lekarza rodzinnego warto się zgłosić zawsze wtedy, gdy w ciągu kilku dni po ataku rwy kulszowej nie ustępują dolegliwości bólowe, a przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych nie przynosi żadnej poprawy.

Ważne!

Jeśli poza bólem zaobserwujesz u siebie także zanik czucia w palcach u stopy lub pojawi się paraliż kończyny dolnej, pomiń etap wizyty w przychodni i natychmiast zgłoś się do szpitala. To może być objaw poważnego urazu neurologicznego.

Lekarz rodzinny może zrobić kilka rzeczy pomocnych pacjentowi:

  • Przepisać silniejsze leki przeciwbólowe – jeśli nie stwierdzi wysokiego ryzyka poważnego urazu;
  • Zlecić konsultację ortopedyczną – czyli skierować pacjenta do poradni ortopedycznej np. w szpitalu czy innej przychodni;
  • Zlecić konsultację neurologiczną – zwyczajowo taka konsultacja jest zlecana w przypadku podejrzenia uszkodzenia nerwu kulszowego oraz uskarżania się pacjenta na typowe dolegliwości ze strony obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego (paraliż, brak czucia, brak możliwości poruszania np. stopą itp.);
  • Zlecić rehabilitację – najczęściej będzie to zlecenie na zabiegi fizykoterapeutyczne finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Nie czekaj w kolejce na rehabilitację z NFZ. Skorzystaj ze skutecznej metody ARPwave!

Kiedy do ortopedy, a kiedy do neurologa z rwą kulszową?

Rwa kulszowa generalnie jest schorzeniem, w którego diagnozowaniu i leczeniu specjalizuje się neurolog. Jeśli jednak nie ma możliwości szybkiego umówienia się na wizytę, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z konsultacji ortopedycznej.

Lekarz ortopeda na podstawie badania fizykalnego wstępnie oceni, czy nie mamy do czynienia z jakąś zmianą zwyrodnieniową mogącą wywołać atak rwy kulszowej. Najczęściej jest to dyskopatia. Bardziej szczegółową diagnozę można postawić w oparciu o zdjęcie rentgenowskie, badanie USG, a najlepiej badanie rezonansem magnetycznym. Dysponując obrazem odcinka lędźwiowego kręgosłupa ortopeda zyska pewność, jaki rodzaj urazu spowodował silne dolegliwości bólowe u pacjenta – może np. wykryć przepuklinę dyskową.

Lekarz ortopeda może jednak chcieć skonsultować się ze swoim kolegą neurologiem – jeśli pacjent trafił do szpitala, to taka konsultacja zostanie przeprowadzona praktycznie od razu. W innym przypadku konieczne będzie umówienie się na wizytę w gabinecie neurologicznym.

Odpowiadając zatem na postawione w tytule pytanie: jeśli mamy do czynienia z umiarkowanymi objawami rwy kulszowej i nie mijają one przez 1-2 dni, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Drugą „instancją” jest lekarz ortopeda. W naprawdę ciężkich i przewlekłych przypadkach niezbędna będzie natomiast konsultacja neurologiczna.

I wszystko byłoby proste, gdyby nie pewien „drobiazg”

Chodzi oczywiście o bardzo ograniczoną dostępność specjalistów – zarówno ortopedów, jak i neurologów, nie wspominając już o fizykoterapeutach. Dlatego wiele osób dotkniętych atakiem rwy kulszowej omija państwową służbę zdrowia szerokim łukiem, od razu decydując się na prywatną diagnostykę i rehabilitację.

Jest to bardzo dobry pomysł, ponieważ w ten sposób nie tylko unikamy frustrującego czekania na swoją kolej, ale także znacząco przyspieszamy rozpoczęcie leczenia i tym samym powrót do pełnej sprawności.

Sprawdź, jak metoda ARPwave pomaga w rehabilitacji rwy kulszowej