Rwa kulszowa a styl życia – co sprzyja rwie?

Rwa kulszowa a styl życia – co sprzyja rwie?

Wiele osób bagatelizuje fakt, że nasze codzienne zachowania mają bezpośredni wpływ na zdrowie. To, co robimy w ciągu dnia, jak się odżywiamy, czy poświęcamy wystarczająco dużo czasu na aktywny wypoczynek, czy dobrze śpimy itd., może zapewnić nam zarówno dobrą kondycję organizmu, jak i „zafundować” poważne problemy, w tym ze strony kręgosłupa i układu nerwowego. Trafnym przykładem będzie tutaj związek między rwą kulszową a stylem życia. W naszym artykule wyjaśniamy, jakie zachowania – z akcentem na te negatywne – sprzyjają rwie kulszowej.

Nadwaga i otyłość

Nadmierna masa ciała nie pozostaje bez wpływu na stan kręgosłupa. Można to obrazowo porównać do chodzenia po górach z ciężkim plecakiem. Osoby mające nadwagę, a szczególnie chorujące na otyłość, stanowią jedną z najliczniejszych grup ryzyka ataku rwy kulszowej.

Siedzący tryb życia

Co łączy pacjentów zgłaszających się do lekarza czy gabinetu rehabilitacji z objawami rwy kulszowej? W zdecydowanej większości są to pracownicy biurowi, którzy bite 8 godzin dziennie spędzają przed komputerem, w domu odpoczywając głównie na kanapie. Taki styl życia – skądinąd zrozumiały, gdy wykonuje się odpowiedzialną pracę umysłową – sprzyja rwie kulszowej. Warto więc przynajmniej zadbać o to, aby gimnastykować się w pracy i codziennie uprawiać jakąś formę aktywności, chociażby spacerować.

Przepracowywanie się

Każdy potrzebuje odpoczynku – dotyczy to również osób młodych, którym na tym etapie życia wydaje się, że są w stanie podołać każdemu wyzwaniu zawodowemu i chcą bardzo szybko dojść do dużych pieniędzy. W efekcie pracują nawet po kilkanaście godzin na dobę, zarówno umysłowo, jak i fizycznie.

Taki tryb życia ma fatalny wpływ na organizm, włącznie z kręgosłupem, stanowiąc jeden z podstawowych czynników ryzyka rwy kulszowej.

Niepoprawna technika treningu

Rwa kulszowa to jedna z najczęstszych kontuzji, jakich doznają osoby trenujące na siłowni – z akcentem na te, które podejmują trening na własną rękę i nie korzystają z pomocy doświadczonego trenera, a wcześniej były nieaktywne fizycznie i oczywiście chcą osiągnąć bardzo szybkie efekty w postaci wyrzeźbienia sylwetki.

Takie postępowanie w prostej linii prowadzi do problemów z kręgosłupem, zwiększając ryzyko ataku rwy kulszowej – jest to spowodowane obciążaniem organizmu nieadekwatnie do jego aktualnych możliwości oraz niepoprawnym wykonywaniem poszczególnych ćwiczeń.

Stosowanie używek

Dotyczy to zarówno papierosów (toksyny zawarte w wyrobach tytoniowych mają fatalny wpływ na układ nerwowy, jak również na tkanki miękkie organizmu, włącznie z mięśniami głębokimi), jak i alkoholu. Co prawda upojenie alkoholowe początkowo może przynieść ulgę w bólu kręgosłupa, jedna ten stan jest krótkotrwały – po wytrzeźwieniu następuje gwałtowne skurczenie mięśni, co potęguje dolegliwości.

To warto wiedzieć

Zasypiając w stanie upojenia alkoholowego można nieświadomie przyjąć pozycję, która zwiększy ucisk na korzenie nerwu kulszowego – wówczas poranek będzie bardzo trudny, nie tylko z uwagi na ból głowy po zakrapianej imprezie.

Gwałtowne obciążanie kręgosłupa

Mamy na myśli klasyczną sytuację, w której dana osoba przez całą zimę nie podejmowała żadnej aktywności fizycznej, po czym wiosną, ot tak, nagle zabrała się za przekopanie ogródka, przesadzanie dużych drzew, trening na siłowni, bieganie, wymianę kół w samochodzie itp.

Są to warunki, które wręcz sprzyjają doznaniu ataku rwy kulszowej. Wszystko przez nadmierne obciążenie kręgosłupa, który jest w bardzo złym stanie (podobnie jak mięśnie przykręgosłupowe) spowodowanym brakiem aktywności fizycznej, siedzącym trybem życia i często nadwagą czy otyłością.

Wiesz już, jak styl życia wpływa na ryzyko doznania rwy kulszowej. Tym samym możesz uczciwe ocenić swoje postępowanie i wprowadzić korzystne zmiany, co – szczególnie w połączeniu z odpowiednią rehabilitacją – może znacząco zminimalizować ryzyko rwy, jak i innych dolegliwości ze strony kręgosłupa.

Na profesjonalną rehabilitację rwy kulszowej (również w ramach profilaktyki tej przypadłości) zaprasza Rehabilitacja ARPwave. Umów się na wizytę w wybranym gabinecie w Warszawie lub Konstancinie.