Rwa kulszowa a praca biurowa. Proste sposoby, by uniknąć problemów z kręgosłupem

Rwa kulszowa a praca biurowa. Proste sposoby, by uniknąć problemów z kręgosłupem

Praca biurowa jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka rwy kulszowej. Nie ma przypadku w tym, że gros pacjentów zgłaszających się do gabinetów rehabilitacji stanowią właśnie pracownicy biurowi, przedsiębiorcy, managerowie czy zawodowi kierowcy. Wielogodzinna pozycja siedząca jest skrajnie niekorzystna dla kręgosłupa, zwłaszcza dla odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Na szczęście są sposoby, aby zminimalizować ryzyko ataku czy nawrotu rwy kulszowej w wyniku pracy biurowej. Po kilka wskazówek zapraszamy do naszego artykułu.

Postaw na aktywność fizyczną

Ruch to najważniejszy element profilaktyki nie tylko rwy kulszowej, ale też wielu innych, w tym znacznie groźniejszych problemów zdrowotnych. Istotne jest przy tym to, że wcale nie musisz intensywnie uprawiać sportu, mordować się na siłowni czy codziennie przebiegać 10 kilometrów.

Bardzo dobre efekty przynosi już umiarkowana aktywność fizyczna. Naukowcy ze Skandynawii opublikowali niedawno wyniki badania (na łamach prestiżowego „British Journal of Sports Medicine”), które wykazało, że nieco ponad dwadzieścia minut dziennie lub 150 minut tygodniowo niezbyt wytężonego wysiłku realnie zmniejsza wzrost ryzyka przedwczesnej śmierci spowodowany siedzącym trybem życia.

Rada:

Jeśli masz problemy z kręgosłupem czy stawami, a do tego masz nadwagę lub chorujesz na otyłość, to postaw na jak najmniej obciążające formy aktywności fizycznej. Można tutaj polecić m.in. spacery, nordic walking, pływanie rekreacyjne, wchodzenie po schodach zamiast korzystania z windy, a przede wszystkim codzienną gimnastykę.

Dobrze się odżywiaj

Praca biurowa sprzyja nie tylko rwie kulszowej, ale także nadwadze i otyłości. Wiele osób spędzających 8 i więcej godzin w biurze ma tendencję do stosowania złej, niezbilansowanej diety, na przykład jedząc tylko kanapki z serem czy co gorsza słodycze.

Chcąc zminimalizować ryzyko ataku rwy w wyniku siedzącego trybu życia zadbaj o swój kręgosłup również na poziomie dietetycznym. Wyklucz z jadłospisu produkty zasobne w cukier stołowy (sacharozę), zwiększ natomiast udział w diecie produktów roślinnych, bogatych w tłuszcze nienasycone, białko oraz mikro i makroelementy.

Jeśli masz nadwagę lub jesteś osobą otyłą, to udaj się do dietetyka i z jego pomocą zrzuć zbędne kilogramy, co będzie ogromną ulgą dla Twojego kręgosłupa.

Ważne:

Koniecznie zrezygnuj też z wyjątkowo szkodliwych używek, na czele z paleniem wyrobów tytoniowych i nadużywaniem kawy. Ogranicz przy tym spożycie alkoholu np. tylko do jednego kieliszka czerwonego wina tygodniowo.

Nie siedź 8 godzin przy biurku

Nawet mając bardzo odpowiedzialną pracą i będąc nad wyraz obowiązkową osobą, można, a wręcz trzeba sobie robić przerwy w pracy. Każdą z nich wykorzystaj do tego, aby wstać od biurka i trochę się poruszać.

Wystarczy raz na godzinę zrobić sobie 5-minutowy odpoczynek i np. przejść się po biurze, zejść i wejść po schodach, wykonać kilka głębokich skłonów czy po prostu poleżeć na podłodze z wyprostowanymi nogami i rękoma ułożonymi wzdłuż ciała.

Ćwicz w domu

Jedną z najczęstszych przyczyn rwy kulszowej jest osłabienie mięśni głębokich, czyli tkanek przykręgosłupowych. Większość z nas je zaniedbuje, nawet nie zdając sobie sprawy z ich istnienia. Tymczasem połączenie słabych mięśni głębokich i siedzenia przez 8 godzin dziennie przy biurku, to wręcz gotowy przepis na niespodziewany atak rwy.

Możesz zminimalizować ryzyko takiego scenariusza poprzez regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe. W sieci znajdziesz mnóstwo zestawów prostych ćwiczeń, a jednym z najlepszych jest klasyczna deska.

Nie zapomnij o rehabilitacji

Każda osoba, która choć raz doznała ataku rwy kulszowej czy narzeka na ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, a przy tym prowadzi siedzący tryb życia, powinna skorzystać z profesjonalnej rehabilitacji. Może ona pełnić zarówno funkcję terapeutyczną, jak i profilaktyczną.

Jedną z najlepszych metod rehabilitacji rwy kulszowej oraz wzmacniających kręgosłup lędźwiowo-krzyżowy jest amerykańska ARP, z której możesz skorzystać w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.