Rwa kulszowa a joga. Jakie pozycje i techniki jogi mogą pomóc w łagodzeniu objawów rwy?

Rwa kulszowa a joga. Jakie pozycje i techniki jogi mogą pomóc w łagodzeniu objawów rwy?

Rwa kulszowa to zespół bardzo bolesnych objawów, które sygnalizują, że coś niedobrego dzieje się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Najczęstszą przyczyną rwy jest dyskopatia, czyli wysunięcie się krążka międzykręgowego uciskającego na korzenie nerwu kulszowego. I choć taki stan wymaga poddania się specjalistycznej rehabilitacji, to nieoceniona jest także aktywność, jaką pacjent podejmuje w domu. Tutaj dobre efekty może przynieść joga. Rwa kulszowa dobrze poddaje się terapii z wykorzystaniem popularnych pozycji i technik jogi, które pozwalają załagodzić nieprzyjemne objawy rwy.

Dlaczego warto wypróbować jogę na rwę kulszową?

Joga to bogaty zestaw technik relaksacyjnych połączonych z ćwiczeniami fizycznymi. Przypominają one standardową gimnastykę, natomiast poszczególne pozycje i techniki jogi mogą wydawać się wyjątkowo ekwilibrystyczne.

Faktem jest, że joga, poprzez połączenie gimnastyki, treningu oddechowego i technik relaksacji, ma doskonały wpływ na kręgosłup, mięśnie i poszczególne stawy. Prawidłowo wykonywane ćwiczenia jogi stanowią bezpieczną formę aktywności oraz profilaktyki dolegliwości ze strony kręgosłupa, w tym rwy kulszowej.

Ważny element wyciszenia

Joga jest rekomendowaną formą aktywności w przypadkach rwy kulszowej nie tylko z uwagi na jej pozytywny wpływ na kręgosłup i okalające go struktury, ale także walory psychologiczne. Uprawiając jogę łatwo się wyciszamy, nierzadko wprowadzamy w stan medytacji, co przynosi pozytywne efekty w postaci wyraźnej redukcji bólu.

Uprawianie jogi sprzyja rozluźnianiu mięśni głębokich, których napięcie jest jedną z przyczyn ataku rwy kulszowej. Wprowadzając się w stan relaksacji zapominamy o bólu, co z kolei pozwala wykonywać poszczególne ćwiczenia wzmacniające bez uczucia silnego dyskomfortu.

Docelowo regularne uprawianie jogi może stanowić kluczowy element profilaktyki rwy kulszowej, zwłaszcza po wcześniejszym przejściu pełnego cyklu rehabilitacji.

Proste pozycje jogi, które mogą załagodzić ból towarzyszący rwie kulszowej

Osoby, które nigdy wcześniej nie uprawiały jogi, a doznały ataku rwy kulszowej, powinny skupić się na tych najprostszych pozycjach. Poniżej prezentujemy kilka z nich, szczególnie dobrze sprawdzających się w łagodzeniu dolegliwości ze strony odcinka lędźwiowego kręgosłupa:

  • Savasana– w tej pozycji kładziemy się na plecach, podkurczamy i unosimy nogi, a następnie kładziemy je na podwyższeniu, np. krześle. Wytrzymujemy około 5-6 minut, do momentu poczucia zbyt silnego dyskomfortu.
  • Supta Padangusthasana I– w tej pozycji ponownie leżymy na plecach, z rękami wyprostowanymi za głową. Jedną kończynę unosimy do góry (wyprostowaną w kolanie) do maksymalnego punktu, w którym pojawia się zbyt silny ból. Próbujemy wytrzymać kilkanaście minut, pamiętając o oddychaniu i medytacji. Ćwiczenie powtarzamy dla każdej z kończyn dolnych.
  • Utthita Trikonasana– stajemy w rozkroku z nogami wyprostowanymi w kolanie, następnie delikatnie przechylamy się na jedną stronę do momentu, w którym możemy oprzeć się dłonią o ziemię (można pomóc sobie np. drewnianym klockiem). Wytrzymujemy około 30 sekund i zmieniamy stronę. W innej wersji tej asany noga, na którą się przechylamy, powinna być ugięta w kolanie pod kątem 90 stopni.

Sama joga to za mało

Choć joga jest fantastyczną formą aktywności dla kręgosłupa, to nie możemy jej traktować jako „cudownego” lekarstwa na rwę kulszową. Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że atak rwy bywa na tyle silny, iż praktycznie uniemożliwia podejmowanie jakichkolwiek aktywności fizycznych.

Kolejną istotną kwestią jest to, że uprawianie jogi tylko pozornie wydaje się być łatwe. W rzeczywistości przyjęcie określonej pozycji wymaga znajomości swojego ciała oraz prawidłowej techniki, czego najlepiej jest nauczyć się od doświadczonego instruktora jogi. W przeciwnym razie istnieje naprawdę realne ryzyko pogłębienia problemu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Tym, od czego zawsze należy zacząć po doznaniu ataku rwy kulszowej, jest poddanie się specjalistycznej rehabilitacji, ukierunkowanej nie tylko na łagodzenie bólu, ale też usunięcie patologicznego stanu będącego przyczyną dolegliwości. Dodatkowo w obszarze zainteresowania rehabilitanta jest wzmocnienie mięśni głębokich pacjenta oraz pokazanie mu podstawowych ćwiczeń, które można wykonywać w domu czy nawet podczas przerwy w pracy – znacząco minimalizuje to ryzyko nawrotu rwy kulszowej w przyszłości.

Z profesjonalnej rehabilitacji rwy można skorzystać w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.