Rwa to silna dolegliwość bólowa spowodowana drażnieniem korzeni nerwowych. Jej najczęściej występującą postacią jest rwa kulszowa, której doświadczają przede wszystkim osoby młode i w średnim wieku. Ból towarzyszący rwie jest na tyle nieznośny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie, a nawet może skazywać na konieczność zaprzestania jakiejkolwiek aktywności. Warto natomiast wiedzieć, że wyróżniamy także inne rodzaje rwy. W naszym artykule przybliżamy, czym jest rwa kulszowa, rwa udowa i rwa ramienna.
Rwa kulszowa
Rwa kulszowa to dobrze znane schorzenie, które jest spowodowane patologią w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Najczęściej odpowiada za to dyskopatia, czyli wysunięcie się krążka międzykręgowego uciskającego korzenie nerwu kulszowego – najdłuższego i największego nerwu w ludzkim organizmie.
Objawem rwy kulszowej jest silny ból i sztywność w odcinku lędźwiowym, potocznie nazywanym krzyżem. Ból może również promieniować do kończyny dolnej oraz pośladka. U wielu osób kończy się to „zastygnięciem” w jednej pozycji i brakiem możliwości zrobienia choćby kroku bez odczuwania ostrego bólu.
Najgorsza faza rwy kulszowej powinna ustąpić w ciągu 48-72 godzin. Pomocne będzie przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, chłodne oraz gorące okłady. Jeśli ból nie mija, a w dodatku pojawiają się niepokojące objawy neurologiczne (mrowienie w stopie, zanik czucia, drętwienie kończyny, bolesne oddawanie moczu), to należy w trybie pilnym zgłosić się do lekarza.
Rwa udowa
Rwa udowa to zespół korzeniowy, którego przyczyną jest drażnienie korzeni nerwu udowego, dokładnie w pobliżu kręgów L2, L3 i L4. Ten rodzaj rwy można łatwo pomylić z rwą kulszową, ponieważ objawy są dość podobne – zaliczamy do nich przede wszystkim ostry ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa promieniujący do przedniej części uda. Mogą pojawić się również takie dolegliwości, jak przykurcze mięśni, drętwienie stopy, a nawet niedowład, co jest stanem wymagającym pilnej interwencji lekarskiej.
Główną przyczyną rwy udowej jest przepuklina jądra miażdżystego lub wysunięcie się krążka międzykręgowego uciskającego na korzenie nerwu udowego. Zwykle jest to spowodowane nadwagą lub otyłością, brakiem ruchu, siedzącym trybem życia. Rwa udowa może być także konsekwencją uszkodzenia nerwu udowego w wyniku wypadku komunikacyjnego, złamania miednicy czy cukrzycy.
Rwa ramienna
Rwa ramienna, nazywana również rwą barkową, to stan chorobowy spowodowany uciskiem na korzenie nerwów biegnących od odcinka szyjnego kręgosłupa do ręki. Towarzyszy temu bardzo silny, ostry ból, który jest niezwykle trudny do zniesienia i tym samym niemożliwy do zbagatelizowania. Atak rwy ramiennej może trwać kilka dni, a niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe przynoszą tylko częściową ulgę.
W przebiegu rwy pacjenci obserwują również osłabienie siły mięśniowej w ręce oraz sztywność karku, a nawet drętwienie dłoni.
Do najczęstszych przyczyn rwy ramiennej zaliczymy zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym kręgosłupa, dyskopatię, ale też prozaiczne przewianie czy przeciążenie mające związek z uprawianiem sportu, pracą fizyczną etc. Rwa barkowa może być również konsekwencją urazu odcinka szyjnego kręgosłupa, np. w wyniku wypadku komunikacyjnego.
Co robić, gdy dotknie Cię rwa?
Niezależnie od tego, z jakim rodzajem rwy masz do czynienia, nie możesz tego lekceważyć. Nie licz na to, że objawy same miną, że po kilku dniach przyjmowania środków przeciwbólowych będzie lepiej i problem już nie wróci.
Każda postać rwy ma tendencję do nawracania, a jej objawy mogą się utrzymywać tygodniami, praktycznie wykluczając Cię z życia towarzyskiego i aktywności zawodowej. Dlatego rozsądnie jest jak najszybciej podjąć specjalistyczne leczenie, którego fundament stanowi odpowiednio dobrana rehabilitacja.
Szczególnie skuteczną metodą rehabilitacji rwy kulszowej, udowej i ramiennej jest amerykańska ARP, która stanowi unikalne połączenie stymulacji tkanek głębokich z fizjoterapią. Z rehabilitacji metodą ARP możesz skorzystać w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.