Rwa kulszowa to schorzenie charakteryzujące się bólem promieniującym od dolnej części pleców, przez pośladek, aż do kończyny dolnej. Istnieje szereg potencjalnych przyczyn rwy kulszowej, jak przepuklina krążka międzykręgowego, stany zwyrodnieniowe kręgosłupa czy zespół mięśnia gruszkowatego. Ostry ból towarzyszący rwie bywa bardzo trudny do zniesienia, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Nic zatem dziwnego, że praktycznie każdy, kto tego doświadczył, sięga po różne preparaty przeciwbólowe, najczęściej te dostępne w domowej apteczce: paracetamol lub ibuprofen. Który z nich lepiej sprawdza się w łagodzeniu bólu towarzyszącego rwie kulszowej? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Paracetamol – co trzeba wiedzieć o tym leku?
Paracetamol to popularny lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który nie wykazuje działania przeciwzapalnego. Jest to kluczowa informacja w kontekście rwy kulszowej.
Paracetamol jest dobrze tolerowany przez większość osób, uchodzi za lek bezpieczny, nie podrażnia błony śluzowej żołądka, dlatego może być stosowany nawet przez osoby z chorobą wrzodową. Jest często rekomendowany przez lekarzy dzieciom, kobietom w ciąży i osobom w podeszłym wieku.
Trzeba natomiast wiedzieć, że brak działania przeciwzapalnego w zasadzie podważa sens stosowania paracetamolu w przypadkach rwy kulszowej. Lek ten jest po prostu nieskuteczny w łagodzeniu dolegliwości towarzyszących atakowi rwy. Co więcej, w dużych dawkach może być toksyczny dla wątroby, a nie brakuje osób, które z powodu braku efektów zażycia jednej dawki, bez opamiętania przyjmują kolejne.
Stosowanie paracetamolu przy rwie kulszowej ma sens tylko wtedy, gdy ból jest łagodny lub umiarkowany, a dodatkowo cierpiąca osoba nie może przyjmować niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takich jak ibuprofen, z powodu np. wrzodów żołądka czy astmy oskrzelowej.
Ibuprofen – dużo lepszy wybór (w większości przypadków)
Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Poza działaniem przeciwbólowym, wykazuje także działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Substancja czynna zawarta w leku hamuje enzymy COX-1 i COX-2, które odpowiadają za produkcję prostaglandyn – substancji wywołujących ból, stan zapalny i obrzęk.
Z punktu widzenia osób męczących się z atakiem rwy kulszowej ibuprofen jest dużo lepszym wyborem. Powód? Działa silniej niż paracetamol, szczególnie w przypadkach bólu związanego ze stanem zapalnym. Dodatkowo lek ten redukuje obrzęk i stan zapalny wokół nerwu kulszowego, co może zmniejszyć ucisk na korzenie nerwu.
To warto wiedzieć:
Ibuprofen jest dostępny w różnych postaciach: tabletek, kapsułek, maści czy żelów, dlatego można go stosować miejscowo, z pominięciem żołądka, co jest istotne dla osób z chorobą wrzodową.
Pamiętajmy natomiast, że przy długotrwałym stosowaniu ibuprofenu rośnie ryzyko uszkodzenia nerek i układu sercowo-naczyniowego. Lek ten może również wywołać działania niepożądane u osób z astmą oskrzelową.
Ostatecznie jednak to właśnie ibuprofen jest lekiem pierwszego wyboru w przypadku rwy kulszowej, będąc preparatem o wiele skuteczniejszym w uśmierzaniu umiarkowanego bólu niż paracetamol.
Nie oznacza to natomiast, że ibuprofen jest prostym rozwiązaniem problemu bólu towarzyszącego rwie. Jeśli pacjent uskarża się na bardzo silne dolegliwości, to ten lek także okaże się nieskuteczny – w takiej sytuacji konieczne może być zastosowanie preparatów podawanych domięśniowo i w tzw. punkty spustowe (w warunkach ambulatoryjnych, ewentualnie w domu przez pielęgniarkę/lekarza rodzinnego). Niektórym pacjentom ulgę przynosi dopiero podanie blokady nadoponowej.
Podsumowanie
Na koniec podkreślmy, że przyjmowanie jakichkolwiek leków przeciwbólowych może pomóc wyłącznie na krótką metę, nie usuwając przyczyny rwy kulszowej. Chcąc uniknąć nawrotu dolegliwości, a także przyspieszyć odzyskanie pełnej sprawności fizycznej, należy skorzystać z profesjonalnej rehabilitacji, skupionej m.in. na wzmocnieniu mięśni przykręgosłupowych. Z takiej terapii skorzystasz w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.
Zajrzyj też do innych artykułów na naszym portalu i dowiedz się m.in., jak zapobiegać rwie kulszowej oraz co robić, gdy rwa kulszowa nie przechodzi.