Czy wiesz, że nerw kulszowy jest największym nerwem w ludzkim organizmie? Niestety, to właśnie on bardzo często daje nam się we znaki, a każde jego podrażnienie objawia się bardzo silnym, trudnym do zniesienia bólem. Grunt to umieć prawidłowo zinterpretować pierwsze sygnały, że coś złego dzieje się właśnie w obrębie nerwu kulszowego. Dlatego już teraz zapraszamy Cię do lektury naszego poradnika.
Czym dokładnie jest nerw kulszowy?
Nerw kulszowy jest rodzajem nerwu mieszanego. Wspomnieliśmy o tym, że jest najdłuższym w całym organizmie, co dokładnie oznacza, że sięga mniej więcej od odcinka lędźwiowego kręgosłupa aż do stopy, po drodze mijając pośladki, biodra oraz tylną część ud.
Zadaniem nerwu kulszowego jest wspomaganie ruchowe i czuciowe tylnych mięśni uda, podudzia oraz stopy. Stanowi on swoiste połączenie korzeni kręgosłupowych tworzących nerw kulszowy. Pełni on zatem newralgiczną funkcję w ludzkim organizmie i dopóki działa prawidłowo, to nawet nie wiemy o jego istnieniu. Gorzej, gdy pojawia się choćby delikatny ucisk…
Skąd bierze się ból nerwu kulszowego?
Jest to spowodowane właśnie uciskaniem na nerw przez któryś fragment układu kostno-szkieletowego – najczęściej wina leży po stronie patologii w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Objawem takiej dysfunkcji jest silny, gwałtowny ból, który charakteryzuje się tym, że pojawia się nagle i nic nie zwiastuje jego nadejścia.
Ucisk na nerw kulszowy wywołuje atak rwy kulszowej. Jest to wyjątkowo nieprzyjemna przypadłość, która może nawet wymusić kilkutygodniowe leżenie w łóżku i zaprzestanie wszelkiej aktywności. Rwę kulszową potocznie określa się mianem ataku korzonków.
Rwę wywołuje podrażnienie nerwu kulszowego – najczęściej przez wysunięty fragment krążka międzykręgowego, co może być konsekwencją pęknięcia dysku, zmiany zwyrodnieniowej czy zmiażdżenia dysku. W grę wchodzą także inne przyczyny, jak:
- kręgozmyk,
- zwężenie kanału kręgowego,
- przesadne napięcie mięśnia gruszkowatego (u niektórych pacjentów jest to stan wrodzony),
- ropne zmiany w kanale kręgowym,
- choroba nowotworowa.
Po czym jeszcze poznasz, że to ból nerwu kulszowego?
Problem z nerwem kulszowym polega na tym, że ktoś, kto nigdy wcześniej nie doświadczył bólu towarzyszącego rwie kulszowej, może mieć problem z szybkim powiązaniem faktów. Dlatego w takiej sytuacji zawsze warto zwrócić uwagę na dodatkowe objawy.
Przede wszystkim ból nerwu kulszowego spada na człowieka, niczym grom z jasnego nieba. To już powinno spowodować zapalenie się lampki ostrzegawczej. Nie ma możliwości szybkiego wyprostowania się, jeśli ból złapał nieszczęśnika w pozycji leżącej, to będzie mieć on problem z podniesieniem się z łóżka czy z kanapy. Z kolei osoby, które dopadła rwa kulszowa w pozycji pochylonej, mogą nawet utknąć w niej do czasu uzyskania pomocy od drugiego człowieka.
Typowe dla bólu nerwu kulszowego jest to, że promieniuje on od pośladków aż do stopy. Dlatego początkowo trudno jest dokładnie zlokalizować jego źródło. Może się również pojawić uczucie paraliżu kończyny, wrażenie parcia na stolec oraz bolesne oddawanie moczu. Objawy te nasilają się podczas kichania, kaszlenia czy nawet szybkiego nabierania i wypuszczenia powietrza.
Najważniejsze pytanie: co robić?
Podstawą jest diagnostyka, czyli ustalenie, czy aby na pewno mamy do czynienia z bólem nerwu kulszowego. Można to zrobić w domowych warunkach. Wystarczy sprawdzić tzw. objaw Lasequa.
W tym celu kładziemy się na podłodze z wyprostowanymi nogami. Następnie próbujemy unieść kończynę, do której promieniuje ból (cały czas wyprostowaną). Jeśli ból od razu się nasila, to mamy już pewność, że to atak rwy kulszowej.
W takiej sytuacji należy położyć się w wygodnej pozycji, najlepiej na boku z poduszką między nogami i przeczekać pierwszą, najgorszą fazę bólu – można wspomagać się środkami przeciwbólowymi z domowej apteczki oraz sięgnąć po maści/żele rozgrzewające lub chłodzące.
Docelowo natomiast konieczne jest poddanie się profesjonalnej rehabilitacji rwy kulszowej, najlepiej metodą ARP, która ma tę zaletę, że umożliwia rozpoczęcie rehabilitacji niemal od razu po doznaniu ataku. Szybko przynosi ulgę oraz wzmacnia mięśnie przykręgosłupowe, co minimalizuje ryzyko ponownego ataku rwy kulszowej.
Z rehabilitacji nerwu kulszowego skorzystasz w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie oraz Konstancinie.