Każdy, kto doświadczył ataku rwy kulszowej, nie chciałby już tego nigdy powtórzyć. Ból towarzyszący rwie jest bardzo silny, nieznośny, utrudnia lub wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie, często skazując na spędzenie wielu dni w łóżku i uzależnienie się od pomocy innych. Z uwagi na powszechność tego problemu, opracowano dziesiątki metod radzenia sobie z bólem towarzyszącym rwie kulszowej. W ostatnich latach na popularności zyskują techniki mindfulness i medytacje, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.
Na czym polegają te metody?
Złagodzenie silnego bólu przy rwie kulszowej często wymaga sięgnięcia po środki farmakologiczne (np. ibuprofen), a w rzadszych przypadkach kończy się nawet zastosowaniem m.in. blokady nadoponowej.
Wiele osób, czy to z przyczyn medycznych, czy światopoglądowych, unika farmaceutyków i preferuje naturalne metody radzenia sobie z bólem. Zaliczamy do nich również techniki mindfulness i medytację.
Mindfulness (uważność) to szerokie pojęcie, pod które można „podciągnąć” szereg technik umożliwiających odsunięcie bólu na dalszy plan, poprzez skupienie się na pozytywnym myśleniu, samorozwoju czy relaksacji. Zwolennicy mindfulness przekonują, że ból można zniwelować a nawet wyeliminować poprzez zapewnienie organizmowi odpowiednich warunków do samoregeneracji – tutaj przykładem będą gorące kąpiele, terapia zimnem czy stymulacja tkanek poprzez gimnastykę, rozciąganie etc.
Jedną z kluczowych technik mindfulness jest medytacja, która – i zostało to udowodnione licznymi badaniami – rzeczywiście sprawdza się w terapii bólu. Istotą medytacji jest wprowadzenie się w trans, co pozwala zupełnie zapomnieć o dolegliwościach, a na dłuższą metę je kontrolować. Badacze są zdania, że poprzez medytację możemy wpłynąć na to, jak mózg przetwarza sygnały bólowe, dzięki czemu subiektywne odczucie bólu jest znacznie mniejsze.
W kontekście rwy kulszowej ważną korzyścią ze stosowania technik mindfulness, w tym medytacji, jest redukcja napięcia mięśniowego. Wyrównanie oddechu i zwiększenie świadomości swojego ciała (m.in. poprzez techniki jogi) sprzyja relaksacji mięśni i tym samym zmniejszeniu ich napięcia, co jest szczególnie ważne w przypadku mięśni głębokich (przykręgosłupowych), przynosząc wyraźną ulgę w bólu.
Często niedocenianym, a bardzo ważnym aspektem z punktu widzenia leczenia rwy kulszowej, jest dobrostan pacjenta. Silny ból, konieczność korzystania z pomocy innych, przerwanie aktywności zawodowej i towarzyskiej, mają skrajnie negatywny wpływ na psychikę, co może dodatkowo potęgować dolegliwości towarzyszące atakowi rwy. Techniki mindfulness, w szczególności medytacja, mogą przyczynić się do lepszego zarządzania emocjami i poprawy nastroju, co jest nieocenioną korzyścią na etapie leczenia rwy.
Czy samoleczenie może zastąpić profesjonalną rehabilitację?
Trzeba wyraźnie podkreślić, że techniki mindfulness same w sobie nie usuwają bólu towarzyszącego rwie kulszowej, a jedynie – lub aż – pomagają w zwiększeniu tolerancji na ból. Pisząc prościej: stosując np. medytację jesteśmy w stanie znieść więcej i stopniowo podnieść próg bólu, po którego przekroczeniu staje się on nieakceptowalny.
Nie zapominajmy natomiast, że atak rwy kulszowej nie bierze się z niczego. Jego bezpośrednią przyczyną najczęściej jest wysunięcie się krążka międzykręgowego, który drażni korzenie nerwu kulszowego. Pierwszym krokiem do pozbycia się bólu i odzyskania pełnej sprawności jest zatem usunięcie patologii w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, czego nie zrobimy samymi technikami mindfulness (a na pewno nie w satysfakcjonującym pacjenta czasie).
Tutaj niezbędne jest skorzystanie z profesjonalnej rehabilitacji rwy kulszowej, która obejmuje zarówno fizykoterapię, jak i stymulację tkanek organizmu oraz – co najważniejsze – trwałą zmianę szkodliwych nawyków pacjenta, które pośrednio doprowadziły do ataku rwy.
Z takiej kompleksowej rehabilitacji rwy kulszowej skorzystasz w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.
Zajrzyj też do innych artykułów, jakie dla Ciebie opracowaliśmy. Dowiesz się z nich m.in., jak zapobiec rwie kulszowej oraz czym jest stan ostry rwy kulszowej i jak sobie z nim poradzić.