Ból towarzyszący atakowi rwy kulszowej jest tak silny, że odbiera ochotę do życia, często zmuszając do leżenia w łóżku przez kilka dni. Większość osób radzi sobie z tym w najprostszy możliwy sposób, po prostu przyjmując różnego rodzaju środki przeciwbólowe. Pamiętajmy natomiast, że nie jest to forma leczenia rwy, a jedynie maskowania problemu, który zwykle tkwi w odcinku lędźwiowym kręgosłupa (ma związek z uciskiem krążka międzykręgowego na korzenie nerwu kulszowego). Jeśli chcesz nie tylko złagodzić ból, ale też zminimalizować ryzyko nawrotu dolegliwości, to potrzebujesz odpowiednich zabiegów na rwę kulszową. Te najłatwiej dostępne, a przy tym najskuteczniejsze przybliżamy w naszym poradniku.
Gimnastyka domowa
Często niedoceniana, a naprawdę mogąca przynieść spektakularne efekty. Gdy minie najgorsza faza bólu i możesz już podnieść się z łóżka, to zacznij się gimnastykować. Ma to na celu z jednej strony rozluźnienie mięśni przykręgosłupowych (co niweluje ból i przywraca sprawność fizyczną), a z drugiej ich wzmocnienie, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko ponownego doznania ataku rwy.
W Internecie znajdziesz gotowe zestawy ćwiczeń na rwę kulszową, które okazują się być bardzo pomocne również w przypadku innych dolegliwości ze strony kręgosłupa, sprzyjając ogólnemu rozwojowi mięśni i innych tkanek miękkich. Taka gimnastyka, przeprowadzana dwa razy dziennie, na dłuższą metę zapewni Ci dużo lepszą sprawność.
Masaże
Tutaj ważna uwaga: masaż na rwę kulszową może przeprowadzić wyłącznie doświadczony fizjoterapeuta. Nie jest to zadanie dla zwykłego masażysty, który oferuje zabiegi rekreacyjne i odprężające. Niefachowo przeprowadzony masaż, szczególnie w pierwszej fazie ataku rwy kulszowej, może przynieść więcej szkód niż pożytku i nawet pogorszyć stan pacjenta.
Masaż ma na celu przede wszystkim rozluźnienie mięśni przykręgosłupowych, których napięcie potęguje ból towarzyszący rwie. Kilka sesji pozwala znacząco zniwelować dolegliwości, co dobrze przygotowuje również do dalszych zabiegów na rwę kulszową, tym razem już stricte rehabilitacyjnych.
Kinezyterapia
To coraz popularniejsza forma fizjoterapii, której nazwę można przetłumaczyć jako „leczenie ruchem”. Na zabieg składają się konkretne ćwiczenia gimnastyczne wykonywane pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, który pilnuje poprawnej techniki oraz motywuje pacjenta do coraz większego wysiłku.
Kinezyterapia pozwala rozluźnić i wzmocnić mięśnie głębokie, natomiast trzeba podkreślić, że jest to zabieg, do którego kwalifikują się wyłącznie osoby mające umiarkowane objawy ataku rwy, sprawne fizycznie, które po prostu są w stanie zmusić swój organizm do wysiłku.
Rehabilitacja
To oczywiście bardzo ogólnikowe stwierdzenie, ponieważ rehabilitacja rwy kulszowej może obejmować wiele rodzajów zabiegów – w tym wspomniane już masaże czy kinezyterapię. Doświadczenie fizjoterapeutów, jak i samych pacjentów wskazuje jednak, że najlepsze efekty może przynieść kompleksowe oddziaływanie na organizm, czyli połączenie z jednej strony fizykoterapii, a z drugiej stymulacji tkanek głębokich (chociażby prądem – to tzw. elektrostymulacja).
Takie dwutorowe działanie na przyczynę rwy kulszowej, czyli patologię w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, może przynieść bardzo dobre efekty, znacząco skracając okres rekonwalescencji, niwelując dolegliwości, szybciej przywracając pełną sprawność pacjentowi, a przy tym zmniejszając ryzyko ponownego ataku rwy kulszowej.
Co ważne, rehabilitacja łącząca fizykoterapię i stymulację tkanek głębokich jest dostępna również dla osób, które z różnych powodów nie są w stanie poddać się klasycznej kinezyterapii, a nawet wykonywać ćwiczeń gimnastycznych w domu (osoby starsze, z różnymi niepełnosprawnościami, bardzo cierpiące z powodu ataku rwy).
Kryteria kompleksowego zabiegu na rwę kulszową spełnia ARP. Zabiegom rehabilitacyjnym wykorzystującym tę słynną amerykańską metodę można się poddać w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.