Jakie witaminy na rwę kulszową? Przegląd preparatów witaminowych przydatnych w leczeniu rwy

Jakie witaminy na rwę kulszową? Przegląd preparatów witaminowych przydatnych w leczeniu rwy

Atak rwy kulszowej wywołuje tak silny ból, że niejako odruchowo chcemy sięgnąć po pierwszy-lepszy środek przeciwbólowy, jaki tylko mamy w domu. Często okazuje się, że niesteroidowe leki przeciwzapalne bez recepty są zbyt słabe i nie przynoszą wyraźnej ulgi. Gdy ból staje się nie do zniesienia, to niezbędne jest udanie się do lekarza (lub skorzystanie z wizyty domowej), który przepisze dużo silniejsze preparaty podawane w formie zastrzyków. Pomóc mogą również odpowiednie witaminy na rwę kulszową, których przegląd znajdziesz w naszym artykule.

Zastrzyki witaminowe

Zacznijmy od witamin na rwę kulszową podawanych cierpiącemu pacjentowi w formie zastrzyków do tzw. punktów spustowych. Takie zastrzyki, wykonywane przez personel medyczny, przynoszą praktycznie natychmiastową ulgę. Silny ból mija w ciągu kilku minut, co jest zasługą skierowania substancji bezpośrednio do korzeni nerwu kulszowego (których ucisk wywołuje tak ostre dolegliwości towarzyszące atakowi rwy kulszowej).

Zastrzyki na rwę zawierają witaminy z grupy B, przede wszystkim B12, które wykazują silne działanie rozluźniające i wspierające układ nerwowy, co przyspiesza łagodzenie stanu zapalnego.

Witaminy na rwę kulszową, które można przyjmować w domu

Od razu zaznaczmy, że żadnych preparatów medycznych – nawet witaminowych – nigdy nie należy przyjmować na własną rękę. Powinno to zostać poprzedzone konsultacją lekarską. Jeśli lekarz pierwszego kontaktu uzna, że kuracja witaminowa może pomóc pacjentowi i ułatwić mu przetrwanie ataku rwy kulszowej, to sam przepisze odpowiednie środki i zaleci dawkowanie.

Witaminami szczególnie pomocnymi w procesie leczenia rwy kulszowej, ale też innych dolegliwości ze strony kręgosłupa, są:

  • Witamina B1– czyli tiamina, uczestnicząca w procesie tworzenia osłonki mielinowej, wspierająca wzrost aksonów i formowanie się synaps.
  • Witamina B2– czyli ryboflawina, biorąca udział w procesie syntezy aktywnej formy kwasu foliowego.
  • Witamina B3– czyli niacyna, uczestnicząca w procesie metabolizmu węglowodanów, białek i tłuszczów, mająca właściwości antyoksydacyjne.
  • Witamina B5– czyli kwas pantotenowy, bierze udział w procesie wytwarzania przekaźników nerwowych.
  • Witamina B6– czyli pirydoksyna, uczestniczy w syntezie hemoglobiny i metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczów.
  • Witamina B9– czyli kwas foliowy, bierze udział w procesie wzrostu i podziału komórek, odpowiada za odżywienie komórek nerwowych.

Warto podkreślić, że właśnie te witaminy wspierają ochronę i regenerację uszkodzonej osłonki mielinowej nerwu kulszowego, co ma kluczowe znaczenie w procesie leczenia rwy. Raz jeszcze zaznaczamy, że kurację witaminową należy prowadzić pod ścisłą kontrolą lekarską, nie na własną rękę.

Jakie inne preparaty mogą być pomocne w leczeniu rwy?

Poza witaminami i niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, lekarz może również zalecić przyjmowanie preparatów/suplementów zasobnych w kwas alfa-liponowy (ALA) i monofosforan urydyny (UMP). Te związki także wspierają odbudowę nerwu kulszowego i funkcjonowanie całego układu nerwowego, poprawiając przewodzenie neuronów – co m.in. minimalizuje ryzyko wystąpienia neurologicznych skutków ubocznych ataku rwy.

Witaminy nie zastąpią rehabilitacji

Przyjmowanie witamin w czasie leczenia rwy kulszowej, jak również wzbogacenie swojej diety o produkty spożywcze będące naturalnym źródłem wymienionych witamin może oczywiście pomóc. Warto – w konsultacji z lekarzem – zdecydować się na zwiększenie udziału tych produktów w bilansie odżywczym organizmu, również z myślą o profilaktyce rwy czy innych problemów w obrębie kręgosłupa i układu nerwowego.

Nie jest to jednak „cudowny” sposób na to, aby od ręki pozbyć się rwy kulszowej i zapobiec jej nawrotowi, z czego po prostu trzeba sobie zdawać sprawę i sięgnąć po inne, bardzo skuteczne rozwiązania. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim rehabilitację rwy kulszowej.

Z nowatorskiej metody rehabilitacji rwy, która łączy w sobie fizjoterapię oraz stymulację tkanek organizmu, skorzystasz w gabinecie Rehabilitacji ARPwave w Warszawie lub Konstancinie.