Atak rwy kulszowej jest niczym grom z jasnego nieba. W ciągu chwili pojawia się ostry, przeszywający ból, którego chcemy się za wszelką cenę pozbyć. Ponieważ rwie towarzyszy nieprzyjemne uczucie ucisku i sztywności (efekt wysunięcia się krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowym kręgosłupa), wiele osób szuka sposobów na to, jak rozluźnić rwę kulszową. Po kilka wskazówek zajrzyj do naszego poradnika.
Najpierw się połóż
W trakcie ataku rwy kulszowej nie rób nic więcej! Połóż się w łóżku czy na kanapie, opcjonalnie na podłodze, jeśli jesteś akurat w pracy. Poczekaj, aż minie najgorsza faza bólu. Nie próbuj „rozchodzić” rwy kulszowej, ponieważ możesz tylko pogorszyć sprawę.
Przyjmij pozycję odciążającą odcinek lędźwiowy kręgosłupa
Leżąc staraj się przyjąć taką pozycję, w której odczuwasz najmniejsze dolegliwości ze strony odcinka lędźwiowego kręgosłupa, uda i łydki/stopy (w zależności od tego, dokąd promieniuje ból). Wielu osobom pomaga położenie się na boku z poduszką umieszczoną między nogami.
Gdy już znajdziesz taką pozycję, spróbuj się zrelaksować. Napięcie mięśni przykręgosłupowych, co jest normalne w sytuacji stresowej, potęguje ból, dlatego zajmij myśli czymś innym – to może być idealny moment, aby zacząć eksperymentować z technikami mindfulness.
Przyjmij środki przeciwbólowe
Jeśli ból towarzyszący atakowi rwy kulszowej jest nie do zniesienia, to poproś kogoś bliskiego czy znajomego o podanie Ci środków przeciwbólowych. Pomocne mogą być zwykłe niesteroidowe leki przeciwzapalne, które wszyscy mamy w domowych apteczkach.
Pamiętaj, że na ból przy rwie kulszowej nie pomaga paracetamol – jest zbyt słaby. Takim minimum są środki na bazie ibuprofenu lub naproksenu.
Jeśli ból nie ustępuje, a wręcz się nasila, to nie zwlekaj z telefonem do lekarza rodzinnego, który podejmie decyzję, czy i w jakiej formie zaaplikować Ci silniejsze preparaty przeciwbólowe i rozluźniające, podawane w tzw. miejsca spustowe.
Przy okazji zajrzyj do innego artykułu na naszym portalu, w którym wyjaśniamy, czym jest blokada nadoponowa i kiedy stosuje się ją na rwę kulszową.
Nie próbuj „nastawiać” wysuniętego krążka międzykręgowego
W trakcie ataku rwy kulszowej możesz mieć wrażenie ucisku w odcinku lędźwiowym. Jest to spowodowane wysunięciem się krążka międzykręgowego, który drażni korzenie nerwu kulszowego (to najczęstsza bezpośrednia przyczyna rwy).
Nawet jeśli kusi Cię, aby spróbować samodzielnie „wsunąć” krążek, przyjmując różne ekwilibrystyczne pozycje, to zrezygnuj z tego pomysłu. Zamiast sobie pomóc, możesz pogorszyć swój stan! Takie manipulacje może przeprowadzać wyłącznie wykwalifikowany specjalista z zakresu fizjoterapii.
Rozciąganie: tak czy nie?
Rozciąganie w celu rozluźnienia rwy kulszowej jest dość ryzykownym pomysłem. Abstrahując już od tego, że wiele osób po doznaniu ataku nie jest w stanie podnieść się z łóżka, próba rozciągnięcia mięśni przykręgosłupowych może skończyć się pogłębieniem dolegliwości.
Rozciąganie powinno przebiegać pod nadzorem doświadczonego fizjoterapeuty, który pokaże Ci zestaw ćwiczeń wzmacniających mięśnie głębokie (tzw. mięśnie core) do wykonywania w domu. W ten sposób z jednej strony przyspieszysz okres leczenia rwy kulszowej, a z drugiej unikniesz ryzyka wyrządzenia sobie jeszcze większej krzywdy.
Kierunek jest jeden: gabinet rehabilitacji
Wiesz już jak wstępnie rozluźnić rwę kulszową i przynieść sobie ulgę w bólu. Nie rezygnuj natomiast z rehabilitacji – to jeden z najczęściej popełnianych błędów, skutkujący wysokim ryzykiem nawrotu ataku i męczenia się z chronicznym bólem.
Prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja znacząco podnosi komfort życia, przyspiesza eliminację objawów rwy, wzmacnia mięśnie głębokie i przywraca pełną sprawność fizyczną. Skorzystasz z niej w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.
Zajrzyj też do innych artykułów, w których wyjaśniamy, czy rwa kulszowa może być od dźwigania, a także jakie stosuje się nowoczesne technologie w leczeniu rwy kulszowej.