Rwa kulszowa, której podstawowym objawem jest ostry ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa promieniujący przez pośladek aż do kończyny dolnej, to dolegliwość powszechnie występująca we współczesnym społeczeństwie. Głównym powodem jest oczywiście siedzący tryb życia, brak ruchu, nadwaga i otyłość. Spośród wielu dostępnych opcji leczenia rwy szczególną popularnością cieszy się farmakologia. Wiele osób poprzestaje na przyjmowaniu niesteroidowych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, takich jak chociażby ibuprofen. Czy słusznie? Czy ibuprofen radzi sobie z rwą kulszową? Odpowiedzi na to pytanie poszukaj w naszym artykule.
Czym jest ibuprofen?
Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jego działanie opiera się na hamowaniu enzymu cyklooksygenazy (COX), co prowadzi do zmniejszenia produkcji prostaglandyn – substancji chemicznych odpowiedzialnych za ból, stan zapalny i gorączkę.
Ibuprofen wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowe – ta wszechstronność i względne bezpieczeństwo stosowania decydują o ogromnej popularności leków na bazie tej substancji czynnej, które można znaleźć w niemal każdej domowej apteczce.
Pytanie brzmi natomiast, czy ibuprofen na rwę kulszową to na pewno dobry pomysł? Czytaj dalej.
Zastosowanie ibuprofenu w stanie rwy kulszowej
Ibuprofen nie jest bardzo silnym lekiem przeciwbólowym, natomiast rzeczywiście może być przydatny w łagodzeniu bólu związanego z ostrą fazą rwy kulszowej. Odpowiednia dawka substancji czynnej (dobrana do wieku i masy ciała pacjenta) może się odczuwalnie przyczynić do zredukowania dolegliwości towarzyszących drażnieniu korzeni nerwu kulszowego przez wysunięty krążek międzykręgowy.
Należy również podkreślić, że ibuprofen wykazuje działanie przeciwzapalne, co jest szczególnie istotne w przypadku rwy kulszowej. Regularne przyjmowanie leku na bazie tej substancji czynnej może się przyczynić do zmniejszenia obrzęku i wsparcia procesu leczenia rwy.
Niektóre osoby zmagające się z rwą kulszową doznają również gorączki, co jest sygnałem, iż organizm walczy ze stanem zapalnym. Wysoka temperatura powoduje silne zmęczenie i pogarsza ogólny stan chorego. Z jej obniżeniem także poradzi sobie ibuprofen, co jest kolejnym argumentem przemawiającym za przyjmowaniem leków na bazie tej substancji czynnej w stanie rwy kulszowej.
Czy przyjmowanie ibuprofenu jest bezpieczne?
Leki z ibuprofenem są dostępne bez recepty, a to świadczy o bezpieczeństwie ich stosowania – oczywiście wyłącznie zgodnie z zaleceniami producenta i lekarza, z którym warto skonsultować dawkowanie i okres terapii.
Zbyt duże dawki ibuprofenu mogą być szkodliwe dla organizmu – wówczas substancja czynna stanie się toksyczna. Typowymi objawami przedawkowania są problemy żołądkowo-jelitowe (w tym krwawienie spowodowane powstaniem wrzodów), problemy z pracą nerek oraz problemy sercowo-naczyniowe (zwłaszcza u osób mających schorzenia serca).
To jest ważne:
Szczególną ostrożność muszą zachować kobiety ciężarne i karmiące piersią, które każdorazowo powinny skonsultować ze swoim lekarzem pomysł przyjmowania ibuprofenu na rwę kulszową.
Sama farmakoterapia to za mało
Ibuprofen może być skutecznym środkiem w łagodzeniu objawów rwy kulszowej, natomiast nie należy go traktować jako podstawy procesu leczenia. Chcąc przyspieszyć powrót do pełnej sprawności, pozbyć się bólu, a przy tym zminimalizować ryzyko nawrotu rwy kulszowej, należy zmienić szkodliwe nawyki (m.in. schudnąć i podjąć aktywność fizyczną) oraz poddać się profesjonalnej rehabilitacji.
Dobre efekty przynosi rehabilitacja metodą ARP, która stanowi połączenie fizykoterapii i stymulacji tkanek głębokich, zwłaszcza mięśni przykręgosłupowych. Ta metoda wymaga minimalnego zaangażowania ze strony pacjenta, dzięki czemu jest dostępna dla praktycznie wszystkich grup wiekowych, w tym dla osób z różnymi dysfunkcjami.
Z profesjonalnej rehabilitacji rwy kulszowej metodą ARP skorzystasz w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.