Według badań aż 8 na 10 dorosłych Polaków doświadczyło bólu kręgosłupa. W większości przypadków odpowiada za to rwa kulszowa, czyli bardzo nieprzyjemna dolegliwość spowodowana uciskiem na korzenie nerwu kulszowego (zwykle w wyniku dyskopatii, choć w grę może również wchodzić zespół mięśnia gruszkowatego). I choć rwa kulszowa wciąż jest bagatelizowana, to na szczęście rośnie świadomość na temat metod leczenia tej przypadłości i konieczności poddania się specjalistycznej rehabilitacji po doznaniu ataku. Duża w tym zasługa osób, które dzielą się historią swojego sukcesu w walce z rwą kulszową i o odzyskanie pełnej sprawności.
Coraz więcej osób nie akceptuje życia z bólem
Choć może się to wydawać co najmniej dziwne, to naprawdę są tysiące czy nawet setki tysięcy osób, które każdego dnia zmagają się z bólem kręgosłupa, ograniczoną ruchomością i skrajnym dyskomfortem, a mimo to jak ognia unikają wizyty u lekarza czy w gabinecie rehabilitacji.
W Polsce nadal można się zetknąć z postawą, że rwa kulszowa „to nic takiego”, „sama minie”, „kiedyś przejdzie”, „nie ma się co mazgaić” itd. Takie podejście jest nieodpowiedzialne, a wynika z braku edukacji oraz – niestety – zaniedbań ze strony lekarzy, którzy często poprzestają na przepisaniu swoim pacjentom jedynie środków farmakologicznych.
Na szczęście przybywa osób, zwłaszcza młodych i w średnim wieku, które nie zamierzają akceptować życia z bólem. Najczęściej są to osoby aktywne fizycznie i zawodowo, które chcą cieszyć się sprawnością, uprawiać sport, bawić z dziećmi, realizować swoje pasje, być przydatne w domu i w pracy.
Z punktu widzenia takich osób rwa kulszowa jest problemem, który trzeba jak najszybciej rozwiązać – najlepiej w sposób trwały. Nie zwlekają więc z wizytą w gabinecie rehabilitacji i nie dają sobie wmówić, że jedynym sposobem na rwę jest łykanie tabletek przeciwbólowych czy „rozchodzenie”.
Jedną z takich osób jest Michał Lubaszewski, którego historię opiszemy w dalszej części artykułu.
Problemy z rwą, które ujawniły się w bardzo młodym wieku
Rwa kulszowa, wbrew obiegowej opinii, nie jest problemem wyłącznie osób starszych i w średnim wieku. Ataków doznają również ludzie bardzo młodzi, włącznie z nastolatkami. Michał Lubaszewski zmagał się z bólem kręgosłupa od lat, zgłaszając się do gabinetu rehabilitacji w wieku 28 lat.
U pana Michała zdiagnozowano przepuklinę w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, która wywoływała ból i drastycznie obniżała komfort życia. Pan Michał nie był w stanie podnieść lewej nogi siedząc, miał problemy z zawiązywaniem butów, praktycznie nie mógł się schylać i skręcać ciała na boki, a ból oceniał na 5 w 10-stopniowej skali.
Pan Michał zgłosił się na rehabilitację metodą ARP – to amerykański standard w rehabilitacji, stosowany m.in. w świecie zawodowego sportu. Po 10 zabiegach (pełen cykl) ból zmniejszył się na tyle, że był oceniany na zaledwie 2. Po dodatkowych zabiegach pan Michał odzyskał pełen zakres ruchu bez lęku o wywołanie bólu. Jego historia jest dowodem na skuteczność terapii ARP w rehabilitacji rwy kulszowej i innych dolegliwości ze strony kręgosłupa.
Więcej o historii sukcesu pana Michała w walce z bólem kręgosłupa znajdziesz na stronie https://rehabilitacja-arpwave.pl/michal-lubaszewski.
Dokucza Ci rwa kulszowa? Nie rezygnuj z rehabilitacji!
Historia pana Michała nie jest odosobnionym przypadkiem. Coraz więcej osób pokonuje rwę kulszową, jak i inne dolegliwości ze strony kręgosłupa, stawów, mięśni czy aparatu więzadłowego, dzięki specjalistycznej rehabilitacji.
Korzystanie z rehabilitacji stanowi inwestycję we własne zdrowie, dobre samopoczucie i szeroko rozumiany komfort życia. Jest to także najlepszy sposób na zachowanie aktywności zawodowej i sportowej.
Odczuwanie dolegliwości, zwłaszcza bólu kręgosłupa, to w dzisiejszych czasach norma, z czym można sobie jednak poradzić – najlepiej na jak najwcześniejszym etapie, kiedy to znakomite efekty może przynieść leczenie zachowawcze, nieinwazyjne. Jego elementem jest właśnie prawidłowo dobrana rehabilitacja.
Z rehabilitacji rwy kulszowej metodą ARP, która przyniosła tak dobre rezultaty u pana Michała, możesz skorzystać w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.