Szacuje się, że 7 na 10 dorosłych Polaków regularnie doświadcza bólu kręgosłupa, szczególnie w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Na bardzo silne dolegliwości ze strony kręgosłupa cierpi też około 20% czterdziestolatków! Przewlekły ból ma się jednak nijak do tego, jaki towarzyszy atakowi rwy kulszowej. Wiele osób po ustąpieniu najgorszych objawów wraca do normalnej aktywności, nie zdając sobie sprawy, że dolegliwość może szybko wrócić. Aby zminimalizować to ryzyko warto stosować prostą gimnastykę na rwę kulszową. W naszym poradniku znajdziesz opis kilku podstawowych ćwiczeń.
Metoda McKenziego
Nowozelandzki fizjoterapeuta, Robin McKenzie, już w latach 50. XX wieku opracował szereg metod sprawdzających się w diagnostyce oraz rehabilitacji różnych dolegliwości ze strony kręgosłupa i układu kostno-stawowego. Jedną z najpopularniejszych jest metoda McKenziego wykorzystywana w ramach gimnastyki na rwę kulszową.
To stosunkowo proste ćwiczenie, które pacjent może wykonać w domu, o ile ból towarzyszący rwie jest już relatywnie znośny. Metoda polega na położeniu się na brzuchu (na twardym podłożu), wyprostowaniu rąk na wysokości barków, a następnie ostrożnym unoszeniu tułowia (bez nóg) w taki sposób, aby nastąpił tzw. wyprost kręgosłupa.
Metoda McKenziego może przyczynić się do złagodzenia patologii w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, czyli tzw. repozycji struktury wysuniętego krążka międzykręgowego uciskającego korzenie nerwowe. Ćwiczenie to wymaga jednak asysty drugiej osoby – najlepiej doświadczonego fizjoterapeuty.
Rehabilitacja po ataku rwy kulszowej? Umów się na pierwszą konsultację w Rehabilitacji ARPwave!
Gimnastyka rozciągająca na rwę kulszową
Inne ćwiczenia, które można z powodzeniem wykonywać w domu, mają na celu złagodzenie dolegliwości bólowych towarzyszących rwie oraz usunięciu uczucia zdrętwienia w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Oto nasze propozycje:
- Pacjent kładzie się na plecach z wyprostowanymi nogami, następnie je ugina i unosi obejmując nogi rękoma oraz przyciąga do siebie przytrzymując przez około 5-6 sekund – trzeba pilnować, aby pośladki nie odrywały się od podłogi. Ćwiczenie powtarzamy w seriach po 10 razy.
- Pacjent kładzie się na plecach z nogami zgiętymi w kolanach i zaczyna ostrożnie przyciągać stopy do pośladków. Gdy pojawia się ból, lewą stopę zakładamy na prawe kolano i przyciągamy udo do klatki piersiowej przytrzymując przez około 30 sekund. Następnie zamieniamy kończyny.
- Pacjent leży na plecach z nogami ugiętymi w kolanach i zaczyna mocno dociskać odcinek lędźwiowy kręgosłupa do podłoża, jednocześnie delikatnie unosząc głowę i barki. Powtarzamy ćwiczenie 10 razy wykonując maksymalną liczbę serii, na jaką pozwala organizm.
Gimnastyka wzmacniająca na rwę kulszową
Rozciąganie przy rwie kulszowej pozwala zmniejszyć ból i przyspieszyć powrót do względnej sprawności fizycznej. Równie ważne jest jednak to, aby ograniczyć prawdopodobieństwo nawrotu rwy. W tym celu zaleca się gimnastykę wzmacniającą mięśnie przykręgosłupowe. Dwa dość łatwe ćwiczenia opisujemy poniżej:
- Pacjent kładzie się na plecach, układa ręce wzdłuż tułowia, następnie podnosi ugięte nogi i zaczyna wykonywać tzw. rowerek. Ważne jest, aby nie odrywać pleców od podłoża. Ćwiczenie powinno trwać około 30 sekund w seriach po 5 powtórzeń.
- Pacjent przyjmuje pozycję klęku podpartego. W tym ćwiczeniu chodzi o to, aby równocześnie wyprostować i unieść odpowiednio: lewą rękę i prawą nogę, a następnie prawą rękę i lewą nogę. Staramy się wytrzymać minimum 10-15 sekund i powtarzać ćwiczenie 3-5 razy.
Gimnastyka na rwę kulszową to za mało
Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że gimnastyka nigdy nie zastąpi profesjonalnej rehabilitacji – może natomiast stanowić jej ważny element. Połączenie ćwiczeń fizycznych ze stymulacją tkanek jest charakterystyczne dla najskuteczniejszej metody rehabilitacji rwy – amerykańskiej ARP. Można z niej skorzystać w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.