Rwa kulszowa daje dość charakterystyczne objawy, dlatego zdiagnozowanie tej przypadłości nie powinno stanowić większego problemu dla doświadczonego lekarza, zwłaszcza ortopedy. Z drugiej jednak strony objawy towarzyszące atakowi rwy mogą być mylone z innymi dolegliwościami, na przykład w obrębie stawu biodrowego czy też mieć związek z silnym napięciem mięśniowym. Stąd zawsze warto poddać się specjalistycznej diagnostyce rwy kulszowej, aby dzięki temu móc podjąć odpowiednie działania i jak najszybciej pozbyć się bólu. W naszym artykule wyjaśniamy, jakie badania są konieczne, a jakie zalecane.
Jak wstępnie rozpoznać, czy to rwa kulszowa?
Podstawową diagnostykę rwy kulszowej można przeprowadzić we własnym zakresie lub w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu. Zwykle pierwszym objawem wskazującym na podejrzenie rwy jest silny ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, który promieniuje do kończyny dolnej, nawet do samej stopy, narastając przy pochylaniu się. Jest to ból ostry, nieznośny, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie.
Bólowi mogą towarzyszyć także inne niepokojące objawy, w tym drętwienie, mrowienie, zaburzenia czucia czy zmniejszenie siły mięśniowej w kończynie dolnej. W takim przypadku należy pilnie zgłosić się do lekarza, nawet na SOR, ponieważ takie objawy mogą sugerować poważniejszy problem neurologiczny.
Przyjmuje się, że stosunkowo niezawodną metodą wstępnego diagnozowania rwy kulszowej jest wywołanie objawu Lasegue’a. Objaw ten polega na zdecydowanym nasilaniu się bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa podczas próby uniesienia nogi. Aby to sprawdzić wystarczy się położyć z wyprostowanymi nogami, a następnie spróbować unieść nogę, do której promieniuje ból. Jeśli od razu spowoduje to narastanie bólu, to możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z atakiem rwy kulszowej.
Specjalistyczna diagnostyka rwy kulszowej: te badania są konieczne
Do tych absolutnie podstawowych badań, które należy wykonać w celu zdiagnozowania rwy kulszowej, zaliczamy:
- RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego– takie badanie na pewno zostanie wykonane w państwowym szpitalu, ponieważ jest ono relatywnie tanie. Zleca się je zawsze wtedy, gdy lekarz ma podejrzenie dotyczące niestabilności kręgosłupa (chce potwierdzić lub wykluczyć przesuwanie się kręgów).
- RTG stawu biodrowego– zlecenie tego badania będzie niezbędne w sytuacji, gdy lekarz nie ma 100% pewności co do ataku rwy kulszowej u pacjenta. Pamiętajmy, że dolegliwości ze strony stawu biodrowego mogą do złudzenia przypominać właśnie rwę.
- Rezonans magnetyczny– badanie rezonansem magnetycznym jest najbardziej miarodajne w diagnostyce rwy kulszowej, ponieważ pozwala wykryć wszelkie patologie w obrębie dysków kręgosłupa lędźwiowego (w tym przepuklinę jądra miażdżystego dysku). Niestety, zlecenie na rezonans może wystawić tylko lekarz specjalista (zwykle neurolog), a kolejki na NFZ potrafią być wielomiesięczne. Stąd osoby, które mogą sobie pozwolić na skorzystanie z badania prywatnie (koszt to od 400 do 1000 zł w zależności od zakresu badania), powinny się na to zdecydować – zyskają w ten sposób pełną wiedzę na temat rzeczywistego źródła dolegliwości, co z kolei pozwoli szybko przejść do etapu leczenia.
Badania opcjonalne
Opcjonalnym badaniem stosowanym w diagnostyce rwy kulszowej jest tomografia komputerowa kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Zaleca się ją wtedy, gdy pacjent nie może zostać poddany badaniu rezonansem magnetycznym, np. z powodu wszczepionego rozrusznika serca.
Innym opcjonalnym badaniem jest elektromiografia, czyli EMG. Jest to badanie mięśni i przewodnictwa nerwów, którego przeprowadzenie może być wskazane w sytuacji, gdy pacjent obserwuje u siebie niepokojącego objawy neurologiczne, np. zaburzenia czucia.
Gdy wiesz już, że to na pewno rwa kulszowa
Po zdiagnozowaniu rwy kulszowej nie pozostaje nic innego, jak poddać się profesjonalnej rehabilitacji – jest to zdecydowanie najlepsza metoda terapii tej przypadłości, która jako jedyna pozwala w nieinwazyjny sposób usunąć przyczynę rwy i tym samym przywrócić pacjenta do pełnej sprawności, wyeliminować ból oraz zmniejszyć ryzyko ponownego ataku.
Na profesjonalną rehabilitację rwy kulszowej amerykańską metodą ARP zaprasza Rehabilitacja ARPwave. Terapii można się poddać w gabinetach w Warszawie i Konstancinie.