Blokada nadoponowa w leczeniu rwy kulszowej: kiedy się ją stosuje?

Blokada nadoponowa w leczeniu rwy kulszowej: kiedy się ją stosuje?

Rwa kulszowa to stan, w którym dochodzi do ucisku lub podrażnienia korzeni nerwu kulszowego, czego efektem jest silny ból promieniujący od dolnej części pleców przez pośladki aż do kończyny dolnej. Zdarza się, że ból jest na tyle intensywny, iż nie pomaga nawet przyjmowanie leków przeciwbólowych bez recepty. W takiej sytuacji może zapaść decyzja o zastosowaniu blokady nadoponowej, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.

Jak działa blokada nadoponowa?

Blokada nadoponowa polega na wstrzyknięciu leków o działaniu znieczulającym i przeciwzapalnym do przestrzeni nadoponowej kręgosłupa. Jest to bardzo popularne rozwiązanie stosowane w przypadku silnego bólu lub ryzyka jego wystąpienia, np. przed zabiegiem cesarskiego cięcia czy przed rozpoczęciem się akcji porodowej.

Leki blokują ból, co przynosi szybką i wyraźną ulgę. Nie zapominajmy natomiast, że nie jest to metoda obojętna dla organizmu – podanie blokady nadoponowej jest zabiegiem anestezjologicznym, po który sięga się tylko w uzasadnionych przypadkach w warunkach szpitalnych lub ambulatoryjnych.

To warto wiedzieć:

Inną metodą leczenia rwy poprzez bezpośrednie podanie leku w formie iniekcji są zastrzyki nadtwardówkowe.

Kiedy stosuje się blokadę nadoponową w rwie kulszowej?

Podanie blokady nadoponowej można rozważyć w sytuacji, gdy inne metody leczenia zawiodły, a pacjent nadal odczuwa bardzo silny ból.

Blokada może być również wskazana w przypadku ostrych napadów bólu, które znacznie ograniczają funkcjonowanie pacjenta, drastycznie obniżając komfort jego życia i uniemożliwiając powrót do względnej normalności.

Blokada nadoponowa może być również jedną z metod przygotowania pacjenta do rehabilitacji. Jeśli pacjent w dalszym ciągu odczuwa silny ból i z tego powodu nie jest w stanie rozpocząć fizjoterapii, to może pojawić się pomysł zastosowania blokady.

Zalety i wady blokady nadoponowej

Blokada nadoponowa bez wątpienia ma kilka istotnych zalet, spośród których trzeba wymienić:

  • Wysoką skuteczność– blokada jest bardzo skuteczna w łagodzeniu ostrego, trudnego do zniesienia bólu, co jest szczególnie ważne w przypadku pacjentów zmagających się z przewlekłymi dolegliwościami spowodowanymi atakiem rwy kulszowej i wymagających natychmiastowej pomocy.
  • Szybkość działania– blokada nadoponowa przynosi natychmiastową ulgę w bólu, znacząco go redukując lub wręcz eliminując na wiele godzin.
  • Zastępuje inne leki– dzięki blokadzie pacjent nie musi już sięgać po środki przeciwbólowe w formie tabletek, co jest pożądane w przypadku długotrwałego przyjmowania leków i znacznego obciążenia żołądka.

Jednocześnie należy sobie zdawać sprawę z tego, że stosowanie blokady nadoponowej może nieść ze sobą niepożądane skutki uboczne. Nie są one nagminne, natomiast rzeczywiście wielu pacjentów po przyjęciu blokady uskarża się na różnego rodzaju dolegliwości, takie jak zawroty i bóle głowy, ból w miejscu podania blokady, infekcje, krwawienie w miejscu wstrzyknięcia czy reakcja alergiczna na leki.

Jak widać blokada nadoponowa, choć bez wątpienia skuteczna, nie może być traktowana jako „złoty standard” w leczeniu rwy kulszowej.

Alternatywy dla blokady nadoponowej

Trzeba wyraźnie podkreślić, że blokadę nadoponową w stanach rwy kulszowej zawsze traktujemy jako ostateczność. Nie jest to rozwiązanie, które można zrównać z przyjmowaniem standardowych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, dostępne „na życzenie”. Każdy pacjent powinien mieć świadomość potencjalnych skutków ubocznych zastosowania blokady.

Znacznie rozsądniej jest zacząć od nieinwazyjnych metod leczenia rwy kulszowej i przynoszenia ulgi w bólu, do których zaliczymy przede wszystkim specjalistyczną rehabilitację. Tutaj szczególnie dobre rezultaty przynosi terapia z wykorzystaniem amerykańskiej metody ARP, której można się poddać już na początku epizodu rwy, również wtedy, gdy pacjent nadal odczuwa dolegliwości bólowe. Co ważne, metoda jest dostępna dla pacjentów w każdym wieku, również mających trudności z poruszaniem się, wykonywaniem ćwiczeń fizycznych itp.

Z rehabilitacji metodą ARP skorzystasz w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.