Rwa kulszowa to powszechny problem zdrowotny i jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości układu nerwowego. Objawia się silnym bólem promieniującym od dolnej części pleców, przez pośladek, aż po łydkę. W większości przypadków jest to spowodowane przepukliną jądra miażdżystego, wywierającą ucisk na korzenie nerwu kulszowego. Rwa w zasadzie uniemożliwia normalne funkcjonowanie, dlatego rośnie zainteresowanie i zapotrzebowanie na nowoczesne technologie w leczeniu rwy kulszowej. Dzięki postępowi medycyny możliwe jest skuteczne łagodzenie objawów tej dolegliwości, a co najważniejsze: usunięcie jej przyczyny, i to metodami nieinwazyjnymi. Zajrzyj po szczegóły.
Zaawansowane technologicznie zabiegi na pomoc osobom z rwą kulszową
Atak rwy kulszowej jest tak nieprzyjemnym doświadczeniem, że wręcz naturalną potrzebą jest poszukiwanie specjalistycznej pomocy. Wiele osób nie chce ograniczać się tylko do farmakoterapii i odpoczynku, pragnąc jak najszybciej pozbyć się bólu, wrócić do normalnej aktywności i zapobiec nawrotowi rwy.
W tym celu stosuje się szereg zaawansowanych technologicznie terapii, które mogą być bardzo pomocne w leczeniu rwy kulszowej. Oto te najpopularniejsze i uchodzące za wyjątkowo skuteczne:
- Laseroterapia– metoda wykorzystująca wiązki światła o określonej długości fali, które docierają do uszkodzonych struktur, stymulując ich gojenie. Laseroterapia może przynieść dobre efekty w stanach rwy kulszowej, niwelując ból i poprawiając mikrokrążenie, co przyspiesza powrót do sprawności fizycznej.
- Fala uderzeniowa– choć wykorzystywana głównie w leczeniu urazów przewlekłych, to przynosi dobre efekty również w stanach przeciążeniowych oraz w rwie kulszowej. Wykorzystuje energię impulsów akustycznych wnikających głęboko w tkanki i pobudzających procesy regeneracji, niwelując stan zapalny.
- Elektroterapia– mówimy tutaj o grupie zabiegów wykorzystujących prąd o różnej częstotliwości. Zabieg służy stymulacji mięśni, nerwów i tkanek głębokich, co przynosi efekt w postaci uśmierzenia bólu i zmniejszenia stanu zapalnego.
- Ultradźwięki– fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości docierają do głębokich tkanek, poprawiając ich ukrwienie i przyspieszając regenerację. Jest to bardzo pomocna metoda w stanach rwy kulszowej.
Należy przy tym pamiętać, że dobór odpowiedniej metody leczenia rwy kulszowej musi zostać poprzedzony szczegółową konsultacją ze specjalistą z zakresu rehabilitacji, który oceni ogólny stan pacjenta, poziom jego aktywności, stopień bólu towarzyszącego rwie i na tej podstawie zaproponuje optymalną ścieżkę leczenia.
Terapia ARPwave – kompleksowe wsparcie w rwie kulszowej
Głównym problemem w leczeniu rwy kulszowej jest… czas. Wiele osób oczekuje natychmiastowych efektów, co jest zupełnie zrozumiałe – nikt nie chce przecież męczyć się z bólem i uzależniać od pomocy innych.
Jedną z najszybszych, a przy tym kompleksowych metod rehabilitacji rwy kulszowej jest terapia ARPwave, która – pisząc w dużym uproszczeniu – polega na połączeniu fizjoterapii oraz stymulacji tkanek w celu przywrócenia równowagi napięcia mięśniowego i zmniejszenia ucisku na korzenie nerwu kulszowego. Wykorzystuje się do tego specjalne urządzenie generujące impulsy, które pozwalają na przywrócenie wzorca ruchowego i eliminację nieprawidłowej aktywacji mięśni przykręgosłupowych – jednej z głównych przyczyn ataku rwy kulszowej.
Kluczową zaletą terapii ARPwave jest to, że można się jej poddać praktycznie od razu po doznaniu ataku, znacząco skracając okres rekonwalescencji, szybciej pozbywając się bólu i – co równie istotne – minimalizując ryzyko nawrotu dolegliwości.
Z terapii ARPwave, jednej z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych technologii w leczeniu rwy kulszowej, skorzystasz w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.
Zajrzyj też do innych artykułów na naszym portalu, z których dowiesz się m.in., jak wspierać chorego z rwą kulszową, co wybrać na rwę kulszową – paracetamol czy ibuprofen, a także jakich jest 10 najczęstszych objawów rwy kulszowej.