Profesja kierowcy zawodowego cieszy się sporą popularnością, zwłaszcza wśród mężczyzn. Oferuje dobre zarobki, w przypadku transportu międzynarodowego daje również szansę na zwiedzenie sporego kawałka świata. Jednocześnie nie możemy zapominać, że jest to bardzo obciążająca praca, zarówno na gruncie psychicznym, jak i fizycznym. Jedną z typowych przypadłości kierowców zawodowych są problemy z rwą kulszową, o czym więcej przeczytasz w naszym poradniku.
Czym jest rwa kulszowa?
Rwa kulszowa to ostry stan bólowy spowodowany uciskiem na korzenie nerwu kulszowego, najdłuższego nerwu w ludzkim organizmie. Typowymi objawami rwy są:
- Ból w dolnej części pleców promieniujący do pośladka, uda i łydki;
- Mrowienie, drętwienie lub osłabienie mięśni nogi;
- Problemy z długotrwałym siedzeniem;
- W przypadku kierowców nasilanie się bólu przy wsiadaniu lub wysiadaniu z pojazdu.
Objawy te są bardzo dokuczliwe, utrudniając lub wręcz uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Z punktu widzenia kierowców atak rwy kulszowej praktycznie przekreśla szansę na bezpieczne kontynuowanie jazdy, często zmuszając do pójścia na zwolnienie lekarskie.
Rwa kulszowa u kierowcy zawodowego może być szczególnie niebezpieczna!
Atak rwy kulszowej za kółkiem jest czynnikiem mogącym potencjalnie doprowadzić do wypadku. Ostry ból promieniujący do kończyny, nierzadko tej odpowiedzialnej za obsługę pedału hamulca, drętwienie i osłabienie siły mięśniowej – wszystko to może skutkować bardzo groźnymi sytuacjami na drodze i powinno zmusić kierowcą do natychmiastowego przerwania jazdy.
Najczęstsze przyczyny rwy kulszowej u kierowców
Kierowcy zawodowi tworzą jedną z głównych grup ryzyka rwy kulszowej. Wynika to ze specyfiki tej pracy i występowania w niej czynników negatywnie oddziałujących na kręgosłup, zwłaszcza lędźwiowy. Mamy tutaj na myśli:
- Długotrwałe siedzenie– prowadzenie pojazdu przez wiele godzin zwiększa nacisk na kręgosłup lędźwiowy, co może być przyczyną wysunięcia się krążka międzykręgowego i wystąpienia ucisku na korzenie nerwowe.
- Brak aktywności fizycznej– spędzanie większości czasu w pozycji siedzącej nie sprzyja zachowaniu ruchu, a tym samym prowadzi do osłabienia mięśni przykręgosłupowych, co jest bezpośrednią przyczyną rwy kulszowej.
Ponadto wielu kierowców, zwłaszcza jeżdżących w długie trasy, godzinami przyjmuje nieergonomiczną pozycję, jest narażonych na wibracje i wstrząsy, a po zakończeniu trasy dodatkowo dźwiga ciężkie przedmioty w związku z załadunkiem i rozładunkiem towarów, co stanowi kolejny czynnik ryzyka doznania ataku rwy.
Czy można zapobiec rwie kulszowej u kierowców?
Istnieje szereg podstawowych zaleceń, do których powinien się stosować każdy zawodowy kierowca – najlepiej jeszcze zanim zacznie odczuwać pierwsze dolegliwości ze strony kręgosłupa.
Pracując za kółkiem i chcąc zapobiegać rwie zadbaj o:
- Prawidłowe ustawienie fotela(oparcie ustawione pod kątem 100–110 stopni, poduszka lędźwiowa, siedzenie na całej powierzchni fotela, nie na jego krawędzi);
- Zmianę pozycjico 30-60 minut jazdy;
- Wykorzystywanie przerw na ćwiczenia– krótki spacer, przyciąganie kolana do klatki piersiowej, skręty tułowia na siedząco, skłony i przysiady, a także ćwiczenia wzmacniające mięsnie pleców i brzucha, czyli plank (deska), kołyska czy mostek biodrowy;
- Odpowiednią dietę– wzbogać ją o produkty bogate w magnez, wapń i witaminę D, unikaj natomiast fast foodów i dbaj o utrzymywanie prawidłowej masy ciała.
Gdy już doznasz ataku rwy kulszowej
W takiej sytuacji pamiętaj, aby nie próbować przechodzić nad tym do porządku dziennego. Jazda z objawami ataku rwy kulszowej jest niebezpieczna i nieodpowiedzialna, grożąc pogłębieniem problemu i jeszcze dłuższą przerwą w pracy.
Idź na zwolnienie lekarskie lub wykorzystaj zaległy urlop i zadbaj o swoje zdrowie, co na dłuższą metę z pewnością Ci się opłaci. Poszukaj profesjonalnej pomocy, najlepiej w gabinecie rehabilitacji specjalizującym się w terapii dolegliwości ze strony kręgosłupa, w tym rwy kulszowej. Prawidłowo dobrana rehabilitacja nie tylko przyspieszy Twój powrót za kółko, ale też zminimalizuje ryzyko nawrotu rwy kulszowej.
Z takiej pomocy skorzystasz w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie. Już teraz umów się na wizytę w dogodnym dla siebie terminie i nie ryzykuj jazdy z objawami rwy!