Rwa kulszowa to wyjątkowo bolesny stan, który jest konsekwencją ucisku na korzenie najdłuższego nerwu w ludzkim organizmie – kulszowego. Osoba doświadczająca ataku rwy często miewa trudności z samodzielnym funkcjonowaniem, wręcz zdając się na pomoc innych. To trudny czas również dla bliskich chorego, od których oczekuje się empatii, dyspozycyjności i nierzadko znoszenia zmiennych humorów nieszczęśnika. Przygotowaliśmy poradnik dla bliskich, w którym podpowiadamy, jak wspierać chorego z rwą kulszową.
Zrozumienie rwy i jej objawów
Rwa kulszowa sama w sobie nie jest chorobą, a objawem patologii w (najczęściej) odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Powszechność występowania rwy sprawia, że w naszym społeczeństwie można się spotkać z lekceważącym podejściem do tego problemu zdrowotnego. Tymczasem objawy rwy mogą dosłownie wywrócić życie chorego (i jego bliskich) do góry nogami.
Silny ból promieniujący od dolnej części pleców, przez pośladek, aż do nogi, drętwienie, mrowienie lub osłabienie mięśni nogi, trudności w poruszaniu się i długim siedzeniu – to objawy, które praktycznie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Rwa to nie jest zwykły ból pleców, ale poważna dolegliwość. Zrozumienie tego ułatwi odnalezienie w sobie pokładów empatii w stosunku do cierpiącego bliskiego.
Pomoc w codziennych czynnościach
Ból towarzyszący rwie może utrudniać wykonywanie podstawowych czynności dnia codziennego. Chory może nie być w stanie np. samodzielnie wstać z łóżka, pójść do toalety, przygotować sobie czegoś do jedzenia, ubrać się, nie wspominając już o pójściu do lekarza. Tutaj duża odpowiedzialność spada na najbliższych, którzy powinni zmobilizować się do odciążania chorego w tak prozaicznych czynnościach.
Nielekceważenie nasilenia objawów
Rwa kulszowa to nie przelewki! Ta dolegliwość może być skutkiem poważnego urazu neurologicznego, dlatego bliscy powinni zachować czujność i natychmiast zabrać cierpiącą osobę do lekarza, gdy ta zgłasza takie objawy, jak m.in.: osłabienie mięśni, drętwienie, mrowienie, problemy z kontrolowaniem oddawania moczu lub kału. Są to wyraźne sygnały, że czas pilnie skonsultować się z lekarzem (jechać na SOR lub do przychodni).
Dostosowanie otoczenia
To wcale nie jest przesada. Chcąc zadbać o komfort chorego, który przechodzi bardzo ciężki atak rwy kulszowej, warto przygotować mu wygodne miejsce wypoczynku – na przykład zorganizować materac o odpowiedniej twardości oraz ograniczyć konieczność schylania się i podnoszenia ciężkich rzeczy, chociażby poprzez ułożenie wszystkich niezbędnych przedmiotów przy łóżku.
Wsparcie psychiczne
Aspekt psychiczny w kontekście rwy kulszowej jest nagminnie lekceważony, tymczasem funkcjonowanie w chronicznym bólu i skazanie na pomoc innych ludzi fatalnie odbija się na emocjach chorego. Bliscy powinni okazywać cierpliwość i zrozumienie, puszczać mimo uszu przykre uwagi, które zwykle są konsekwencją frustracji. Nie wywieramy również presji na szybkie wstanie z łóżka i „wzięcie się w garść”.
Pomoc w radzeniu sobie z bólem
Ból towarzyszący rwie kulszowej jest trudny do opisania i bywa na tyle ostry, że nie da się go znosić bez zewnętrznego wsparcia. Bliscy powinni zorganizować choremu środki przeciwbólowe w postaci niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, a jeśli te nie pomogą, skonsultować z lekarzem opcję zastosowania silniejszych preparatów na receptę.
Leczenie farmakologiczne nie jest jedynym dostępnym rozwiązaniem. Bliscy mogą zaproponować choremu zimne i ciepłe okłady, pomóc w przyjmowaniu niwelującej ból pozycji do spania czy np. zaproponować wspólne sesje relaksacyjne, które skutkują rozluźnieniem mięśni i tym samym zmniejszeniem nasilenia dolegliwości.
Zasugerowanie i motywowanie do rehabilitacji
Bliscy powinni również zadbać o to, aby chory po „zaleczeniu” rwy nie przechodził nad tym do porządku dziennego. Rwa kulszowa ma tendencję do nawracania, co zwykle jest konsekwencją zaniechania rehabilitacji.
Warto zatem zmotywować bliskiego do skorzystania z profesjonalnej pomocy, co pozwoli mu szybciej wrócić do pełnej sprawności i zminimalizować ryzyko ponownego doznania rwy kulszowej.
Z profesjonalnej, celowanej rehabilitacji rwy kulszowej można skorzystać w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie. Umów cierpiącą osobę na pierwszą wizytę – to najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić dla swojego bliskiego.