Napisać, że atak rwy kulszowej jest nieprzyjemnym doświadczeniem, to eufemizm. Większość osób z tym problemem opisuje go, jako nieznośny, bardzo dokuczliwy ból, który dosłownie wywraca całe życie do góry nogami. To wystarczy, aby mieć motywację do zminimalizowania ryzyka ataku rwy. Trzeba pamiętać, że największy wpływ na to mają nasze codzienne zachowania i szeroko pojęta higiena życiowa. Jak zapobiec rwie kulszowej? W naszym artykule znajdziesz omówienie kilku podstawowych zasad.
Aktywność fizyczna
Regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców i brzucha oraz mięśnie przykręgosłupowe, to absolutny fundament profilaktyki rwy kulszowej. Warto się codziennie gimnastykować, wykonywać proste ćwiczenia na mięśnie głębokie (np. popularną deskę), a w miarę możliwości także kilka razy w tygodniu chodzić na siłownię i odbywać trening z obciążeniami dopasowanymi do możliwości Twojego organizmu.
Wskazane są również ćwiczenia rozciągające, szczególnie dla dolnej części pleców, pośladków i nóg, które mogą pomóc w zmniejszeniu napięcia mięśni i tym samym ucisku na nerw kulszowy.
Utrzymywanie prawidłowej postawy
Na co dzień nie zwracamy na to szczególnej uwagi, natomiast to, jak chodzimy i przede wszystkim siedzimy, ma ogromny wpływ na ryzyko ataku rwy kulszowej. Siedząc przy biurku staraj się trzymać plecy prosto, nie kładź się na fotelu, nie zakładaj nogi na nogę. Co godzinę zrób sobie 5 minut przerwy i wykonaj kilka przysiadów, skłonów, przejdź się po biurze. Twój kręgosłup to uwielbia!
Dieta i utrzymanie prawidłowej masy ciała
Jeśli masz nadwagę lub chorujesz na otyłość, to znajdujesz się w grupie ryzyka ataku rwy kulszowej. Nadmierna masa ciała stanowi znaczne obciążenie dla kręgosłupa, utrudnia również zachowanie aktywności fizycznej, a to wszystko zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia patologii w odcinku lędźwiowym.
W takiej sytuacji najlepszą radą jest przejście na zdrową, zbilansowaną dietę (może warto odwiedzić dietetyka?) i rozpoczęcie mozolnej walki o odzyskanie prawidłowej, szczupłej sylwetki. Jest to znakomita inwestycja we własne zdrowie i dobre samopoczucie.
Unikaj długotrwałego siedzenia
Pozycja siedząca jest – pisząc obrazowo – zabójcza dla kręgosłupa. Choć wydaje się, że w niej wypoczywamy, to w rzeczywistości wymusza ona znaczne obciążenie dolnego odcinka kręgosłupa, co z kolei przekłada się na większe ryzyko doznania ataku rwy kulszowej.
Mając pracę siedzącą staraj się regularnie ćwiczyć, nawet w biurze, a popołudniami chodzić na spacery i podejmować inne formy aktywności fizycznej. Po powrocie z pracy nie spędzaj reszty dnia na kanapie przed telewizorem!
Skonsultuj się z fizjoterapeutą
Jeśli już teraz miewasz bóle kręgosłupa, masz trudności z wykonywaniem ćwiczeń czy nawet podstawowych czynności dnia codziennego, to nie zwlekaj z konsultacją fizjoterapeutyczną. Specjalista może Ci zaproponować odpowiednie ćwiczenia i techniki manualne, które pomogą wzmocnić mięśnie przykręgosłupowe, poprawiając tym samym Twój komfort życia i minimalizując ryzyko ataku rwy kulszowej.
Więcej o tym, jak zapobiec rwie kulszowej, czytaj w innym artykule na naszym portalu – https://rwa-kulszowa.com.pl/jak-uniknac-ataku-rwy-kulszowej-5-najwazniejszych-zalecen/.
Gdy już „dopadnie” Cię rwa kulszowa
Jak głosi powiedzenie: mądry Polak po szkodzie. Choć omówione wcześniej zasady nie są specjalnie uciążliwe, to jednak wielu z nas się do nich nie stosuje, co często daje skutek w postaci ataku rwy kulszowej – takie ryzyko gwałtownie wzrasta u osób po 30. roku życia.
Gdy już masz rwę kulszową, to w pierwszej kolejności sięgnij po niesteroidowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (np. na bazie naproksenu), dużo poleguj w pozycji bocznej z podkurczonymi nogami i poduszką między udami, a gdy tylko poczujesz się lepiej, to od razu poddaj się profesjonalnej rehabilitacji odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Rehabilitacja ma na celu nie tylko usunięcie patologii, która wywołała atak rwy (najczęściej jest to wysunięcie się krążka międzykręgowego, rzadziej zespół mięśnia gruszkowatego), ale przede wszystkim wzmocnienie mięśni głębokich i tym samym zminimalizowanie ryzyka nawrotu rwy w przyszłości.
Celowaną, profesjonalną rehabilitację rwy kulszowej swoim pacjentom zapewniają gabinety Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.