Rwa kulszowa u sportowców – jak zapobiegać i leczyć? Oto podstawowe zasady

Rwa kulszowa u sportowców – jak zapobiegać i leczyć? Oto podstawowe zasady

Choć rwa kulszowa zdecydowanie najczęściej pojawia się u osób nieaktywnych fizycznie, prowadzących siedzący tryb życia, to jak najbardziej mogą jej doświadczyć również sportowcy. Zwykle jest skutkiem przetrenowania, nieprawidłowej techniki oraz nieodpowiedniego dobrania obciążeń. Rwa kulszowa u sportowców jest o tyle problematyczna, że na dłuższy czas – nawet kilka tygodni – wyklucza z dalszych treningów. W naszym artykule omawiamy najważniejsze zasady zapobiegania i leczenia rwy kulszowej u osób aktywnych.

Prawidłowa technika treningu

Rwa kulszowa u sportowców w zdecydowanej większości przypadków jest spowodowana popełnianiem podstawowych błędów technicznych – szczególnie często obserwuje się ten problem u osób trenujących bieganie, jazdę na rowerze, a przede wszystkim uprawiających sporty kulturystyczne i siłowe.

Jeśli pomimo zachowania aktywności fizycznej regularnie doświadczasz bólu pleców, a nawet masz już za sobą epizod rwy, to koniecznie skonsultuj się z doświadczonym trenerem personalnym, który pomoże Ci wyeliminować błędy techniczne, podpowie prawidłowy dobór obciążeń i tym samym podniesie jakość Twojego treningu.

Bez względu na rodzaj uprawianego sportu należy pamiętać o niezaniedbywaniu mięśni przykręgosłupowych, nazywanych mięśniami głębokimi. Niestety, wiele osób nawet nie wie o ich istnieniu, skupiając się na rzeźbieniu ciała. Efekt? Jedynie ładna sylwetka, która w żaden sposób nie zapobiega ryzyku ataku rwy kulszowej.

Odpowiednia dieta

Teoretycznie każdy sportowiec powinien wiedzieć, jak ważne jest prawidłowe odżywianie, dostarczanie organizmowi niezbędnych składników i unikanie produktów zwiększających ryzyko nadwagi oraz powodujących stany zapalne (na czele z sacharozą). W praktyce różnie z tym bywa i nawet osoby aktywne fizycznie miewają problemy z utrzymaniem zbilansowanej diety.

Tymczasem to, co jemy, ma olbrzymi wpływ na ogólną wydolność organizmu i funkcjonowanie całego ciała, włącznie z kręgosłupem. Dieta minimalizująca ryzyko rwy powinna być przede wszystkim uboga w cukier, tłuszcze zwierzęce, natomiast bogata w naturalne źródła witamin, kwasów tłuszczowych i białka. Oczywiście wykluczamy z niej wszelkie używki, na czele z alkoholem i tytoniem.

Regularne korzystanie z fizjoterapii

Fizjoterapia to nieodłączny element uprawiania sportu na poziomie zawodowym. Nawet będąc ambitnym amatorem należy regularnie odwiedzać gabinet rehabilitacji, najlepiej specjalizujący się w fizjoterapii sportowej.

Zadaniem fizjoterapeuty jest zregenerowanie tkanek uszkodzonych w wyniku intensywnego treningu, usunięcie drobnych patologii (np. nieprawidłowe ułożenie krążków międzykręgowych) oraz zwrócenie pacjentowi uwagi na ewentualne wady postawy czy problemy motoryczne, które mogą zwiększać ryzyko doznania kontuzji oraz ataku rwy kulszowej.

Leczenie rwy kulszowej u sportowców

Osoby uprawiające sport, zwłaszcza na poziomie wyczynowym, zdają sobie sprawę z konieczności poddania się rehabilitacji po doznaniu kontuzji – na przykład mięśniowej. Ta zasada obowiązuje również w przypadku ataku rwy kulszowej.

Niezależnie od tego, czy uprawiasz sport amatorsko czy profesjonalnie, w momencie doznania ataku rwy postaw na odpowiednio dobraną rehabilitację. Należy ją zacząć od razu po ustąpieniu najgorszych objawów, co zwykle następuje po około 2-3 dobach.

Jedną z najskuteczniejszych metod rehabilitacji i tym samym leczenia rwy kulszowej jest amerykańska ARP, od wielu lata stosowana m.in. w świecie zawodowego sportu. ARP stanowi połączenie fizykoterapii ze stymulacją tkanek głębokich, co pozwala w krótkim czasie usunąć patologię w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, zmniejszyć dolegliwości i przyspieszyć powrót do pełnej sprawności.

Co ważne, tylko rehabilitacja daje szansę na zminimalizowanie ryzyka nawrotu rwy, ponieważ pozwala wzmocnić struktury przykręgosłupowe, w szczególności mięśnie głębokie, co jest kluczowe dla zachowania sprawności kręgosłupa poddawanego dużym obciążeniom treningowym.

Z profesjonalnej rehabilitacji rwy kulszowej metodą ARP skorzystasz w gabinecie Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.