Rwa kulszowa a siedzący tryb życia

Rwa kulszowa a siedzący tryb życia

Związek między ryzykiem rwy kulszowej a siedzącym trybem życia jest na tyle czytelny, że każdy, kto np. ma pracę biurową, powinien zdawać sobie sprawę z tej zależności. Spędzając wiele godzin dziennie w pozycji siedzącej znacząco zwiększamy prawdopodobieństwo doznania nieprzyjemnego ataku rwy. Jest to dobry powód, aby znaleźć w sobie siłę do podjęcia choćby tylko podstawowej aktywności fizycznej i tym samym zadbania o swój kręgosłup i okalające go struktury. Po szczegóły zapraszamy do naszego artykułu.

Poważne konsekwencje siedzącego trybu życia

Już od kilku dekad lawinowo przybywa osób, które mają bardzo poważne problemy z kręgosłupem. Jeszcze na początku lat 90. XX wieku rwa kulszowa czy dyskopatia były domeną niemal wyłącznie ludzi starszych oraz ciężko pracujących fizycznie. Dziś gabinety rehabilitacji dosłownie okupują osoby w wieku około 30 lat, w większości pracujące za biurkiem.

Można śmiało napisać, że problemy z kręgosłupem są epidemią XXI wieku, w dodatku stale się nasilającą. Głównym czynnikiem jest tutaj właśnie siedzący tryb życia. Osoby młode i w średnim wieku spędzają minimum 8 godzin dziennie przed komputerem, do pracy dojeżdżają i wracają z niej samochodem, a w domu są tak zmęczone, że mają siłę jedynie na posiedzenie w fotelu czy położenie się na kanapie przed telewizorem.

Efekt? Masowe wręcz problemy z kręgosłupem i stawami. W różnych badaniach nawet 8 na 10 dorosłych Polaków przyznaje, że doznaje bólu pleców i krzyża. Wiele osób niestety nic z tym nie robi, sięgając jedynie po farmakologię i szybko wracając do statycznego, skrajnie niezdrowego dla kręgosłupa trybu życia.

Dlaczego wielogodzinne siedzenie jest tak niekorzystne dla kręgosłupa?

Musimy pamiętać, że ludzki kręgosłup zmienia się wraz z wiekiem. Przede wszystkim dotyczy to krążków międzykręgowych, które stopniowo stają się coraz bardziej podatne na uszkodzenia i działające na nie siły.

Fizjologiczna dla kręgosłupa jest sytuacja, w której krążki międzykręgowe są naprzemiennie poddawane siłom ściskających i rozciągającym, co następuje np. w trakcie chodzenia i biegania. Proces ten natomiast całkowicie zanika podczas siedzenia, co prowadzi do niedożywienia krążków i ustawiania się ich w złej pozycji. Wystarczy delikatne wysunięcie się jednego krążka międzykręgowego, aby doszło do ucisku na korzenie nerwu kulszowego i tym samym do niezwykle bolesnego ataku rwy.

Konsekwencje nie tylko dla kręgosłupa

Siedzący tryb życia to jeden z głównych czynników ryzyka wielu chorób i dolegliwości zdrowotnych. Ma fatalny wpływ na kręgosłup, ale też sprzyja nadwadze i otyłości, obciąża układ sercowo-naczyniowy, wywołuje i potęguje problemy trawienne, zaburza funkcjonowanie układu oddechowego, sprzyja tworzeniu się i pogłębianiu wad postawy.

Są to bardzo konkretne powody, dla których osoby mające pracę siedzącą powinny robić wszystko, co tylko możliwe, aby przynieść ulgę swojemu organizmowi, zadbać o kręgosłup i całe ciało, tym samym minimalizując ryzyko naprawdę poważnych problemów ze zdrowiem.

Oto kilka podstawowych wskazówek dla osób prowadzących siedzący tryb życia:

  • Ruszaj się, kiedy tylko możesz, nawet w biurze!
  • Minimum raz na godzinę zrób sobie 5-minutową przerwę, podczas której będziesz się gimnastykować czy choćby przespacerujesz się po biurze.
  • Zrezygnuj z windy, chodź po schodach.
  • Parkuj samochód jak najdalej od wejścia do budynku.
  • Spaceruj po pracy, minimum godzinę dziennie.
  • Zacznij uprawiać sport, minimum 2-3 razy w tygodniu – w przypadku problemów z kręgosłupem szczególnie wskazane jest pływanie.

Gdy doznasz już ataku rwy kulszowej

Atak rwy to skrajnie nieprzyjemne doświadczenie. Wiele osób wychodzi z mylnego założenia, że rwa po prostu „musi minąć” i nie robi nic w kierunku przyspieszenia leczenia oraz zminimalizowania ryzyka nawrotu dolegliwości.

Niezależnie od przyczyny ataku rwy, czy jest to wynik siedzącego trybu życia czy np. gwałtownego dźwignięcia zbyt ciężkiego przedmiotu, zawsze należy się poddać rehabilitacji. Ma ona na celu przede wszystkim usunięcie patologii w odcinku krzyżowym kręgosłupa oraz wzmocnienie struktur przykręgosłupowych, a także wskazanie ćwiczeń zalecanych osobom prowadzącym siedzący tryb życia.

Z profesjonalnej rehabilitacji rwy kulszowej oraz rehabilitacji wzmacniającej, stanowiącej profilaktykę rwy, zwłaszcza dla osób mających siedzącą pracę, skorzystasz w gabinecie Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.