U większości osób atak rwy kulszowej mija po kilku czy maksymalnie kilkunastu dniach przyjmowania leków przeciwbólowych, leżenia w łóżku i stosowania ciepłych okładów. W cięższych przypadkach stosuje się leczenie środkami rozkurczającymi podawanymi do kanałów spustowych, bezpośrednio w miejscu powstania stanu zapalnego. Obecnie standardem leczenia rwy kulszowej jest przede wszystkim nieinwazyjna rehabilitacja. Zdarza się jednak, że niezbędne jest wdrożenie leczenia operacyjnego. W naszym artykule wyjaśniamy, kiedy konieczna jest operacja rwy kulszowej.
O przebiegu leczenia zawsze decyduje lekarz
Zacznijmy od tego, że osoba z atakiem rwy kulszowej w pierwszej kolejności powinna skorzystać z konsultacji lekarskiej. Podstawowym celem jest tutaj prawidłowe rozpoznanie dolegliwości i jej możliwej przyczyny. Lekarz POZ przepisze również pacjentowi odpowiednie środki przeciwbólowe, gdyby te były konieczne.
Kolejna wizyta u lekarza – najlepiej domowa – jest wskazana wtedy, gdy ból nie mija, a dolegliwości wręcz się nasilają. Wówczas może zapaść decyzja o podaniu pacjentowi zastrzyków rozluźniających, które przynoszą szybką ulgę.
Jeśli po kilku dniach sytuacja się nie poprawia, ból jest coraz silniejszy, a do tego pacjent obserwuje u siebie niepokojące objawy neurologiczne (np. zanik czucia w kończynie dolnej), to należy pilnie zgłosić się już nie tyle do lekarza rodzinnego, co na SOR, gdzie zapadnie decyzja o przebiegu dalszego leczenia.
Wskazania do leczenia operacyjnego rwy kulszowej
W sytuacji, gdy ani farmakoterapia, ani rehabilitacja, czyli podstawowe metody nieinwazyjnego leczenia rwy kulszowej, nie przyniosły poprawy stanu zdrowia, lekarz może zakwalifikować pacjenta do leczenia operacyjnego.
Jest ono wskazane zwłaszcza wtedy, gdy:
- u pacjenta występują poważne objawy neurologiczne, z zanikiem czucia w kończynie czy znacznym osłabieniem siły mięśniowej,
- pacjent zgłasza niekontrolowane wypróżnienia i oddawanie moczu,
- stan zdrowia pacjenta szybko się pogarsza, a przyjmowane leki już nie pomagają uśmierzyć bólu,
- jest to kolejny atak rwy kulszowej w krótkich odstępach czasu, problem regularnie nawraca, w dodatku z coraz większą intensywnością.
Innymi słowy: operacja rwy kulszowej jest wskazana, gdy pacjent nie może normalnie funkcjonować, pomimo stosowania nieinwazyjnych metod leczenia.
Jak przebiega operacja rwy kulszowej?
Zabieg operacyjny polega na usunięciu części dysku uciskającego na korzenie nerwu kulszowego. Jednocześnie konieczne jest zachowanie możliwie jak największej części dysku, aby zapewnić naturalną anatomię kręgosłupa.
Operacja rwy kulszowej jest przeprowadzana metodą discektomii lub – coraz częściej – mikrodiscektomii. Ta druga jest korzystniejsza dla pacjenta, ponieważ wymaga wykonania tylko niewielkiego nacięcia. Następnie chirurg usuwa część dysku przy pomocy mikronarzędzi chirurgicznych, wspomagając się mikroskopem operacyjnym.
Zaletą mikrodiscektomii i podstawowym wskazaniem do wykorzystania tej metody operacji jest to, że pacjent o wiele szybciej wraca do zdrowia. Jeśli nie było żadnych komplikacji, a wyniki są dobre, to pacjent może zostać wypisany do domu nawet po dobie spędzonej na sali pooperacyjnej.
Rehabilitacja po leczeniu operacyjnym rwy
Niezwykle ważne jest to, że sama operacja nie kończy leczenia. Co prawda przynosi ona pacjentowi natychmiastową ulgę, jednak konieczne jest również poddanie się specjalistycznej rehabilitacji pooperacyjnej. Ma ona na celu przyspieszenie rekonwalescencji, wzmocnienie osłabionych mięśni i struktur głębokich, a tym samym zminimalizowanie ryzyka powikłań i nawrotu rwy w przyszłości.
Tutaj szczególnie polecanym standardem rehabilitacji jest amerykańska metoda ARP, która może stanowić zarówno alternatywę dla leczenia operacyjnego, jak i jego uzupełnienie w okresie rekonwalescencji po zabiegu.
Z rehabilitacji rwy kulszowej metodą ARP, zarówno profilaktycznej, leczniczej, jak i pooperacyjnej, można skorzystać w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.