Taping na rwę kulszową – czy to rzeczywiście pomaga?

Taping na rwę kulszową – czy to rzeczywiście pomaga?

Taping, czyli tzw. taśmowanie, to bardzo popularna metoda wsparcia leczenia różnego rodzaju schorzeń w obrębie kręgosłupa i stawów, a także kontuzji mięśniowych. Oglądając transmisje z zawodów sportowych często możemy zobaczyć zawodników, na których ciałach widoczne są charakterystyczne kolorowe plastry. Czy można stosować taping na rwę kulszową? Czy jest to skuteczna metoda leczenia rwy? Odpowiedzi szukaj w naszym poradniku.

Cel stosowania tapingu na rwę kulszową

Na początek uporządkujmy fakty. Taping nie jest samodzielną metodą leczenia czy rehabilitacji rwy kulszowej. Taśmy samoprzylepne stosuje się wspomagająco, aby poprawić efektywność bazowej terapii, odciążyć odcinek lędźwiowy kręgosłupa, a tym samym załagodzić ból. Dzięki taśmom/plastrom pacjent nieco szybciej wraca do względnej sprawności i może wcześniej rozpocząć np. ćwiczenia na rwę.

Nie można natomiast twierdzić, że taping „leczy rwę”. Jeśli rehabilitant zalecił pacjentowi noszenie plastrów, to jak najbardziej należy się do tego stosować. Nie oczekuj natomiast, że samo taśmowanie rozwiąże problem z rwą kulszową, a już na pewno nie usunie przyczyny ataku.

Rodzaje tapingu na rwę kulszową

Warto wiedzieć, że istnieją różne metody stosowania tapingu w przypadkach rwy kulszowej. W formie terapii uzupełniającej najczęściej sięga się po tzw. kinesiotaping. Wykorzystujemy tutaj specjalną taśmę samoprzylepną wykonaną z bawełny, która ma za zadanie unieść skórę i powięź, tym samym zwiększając przestrzeń między tymi tkankami a mięśniami. Przynosi to wyraźną ulgę, pacjent od razu zwraca uwagę na zmniejszenie się dolegliwości.

Uwaga!

Kinesiotapingu nie należy wykonywać we własnym zakresie. Taśmy powinien przykleić doświadczony fizjoterapeuta, który wie, w których miejscach trzeba odciążyć odcinek lędźwiowy kręgosłupa i tym samym zmniejszyć ucisk na korzenie nerwu kulszowego ze strony krążka międzykręgowego.

Coraz większą popularnością w świecie rehabilitacji cieszy się tzw. biomechaniczny taping. To innowacyjna metoda, w której wykorzystuje się specjalne plastry o dużej rozciągliwości i elastyczności. Dzięki temu taśmy o wiele lepiej „pracują” z ciałem pacjenta, jeszcze skuteczniej wspomagając pracę mięśni i odciążając odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Pomagają przy tym w korygowaniu postawy, co także przekłada się na zmniejszenie dolegliwości towarzyszących rwie kulszowej.

Zalety i wady tapingu na rwę kulszową

Taping to ciekawa i często stosowana metoda uzupełniająca w leczeniu rwy kulszowej. Do jej najważniejszych zalet zaliczymy:

  • łatwość stosowania,
  • taping realnie zmniejsza dolegliwości przy rwie,
  • przyspieszenie procesu regeneracji tkanek i usuwania stanu zapalnego,
  • poprawa komfortu pacjenta,
  • umożliwienie pacjentowi w miarę normalnego funkcjonowania, szybszego wstania z łóżka, rozpoczęcia ćwiczeń.

Taping na rwę kulszową ma jednak także wady, spośród których warto wymienić przede wszystkim:

  • nie jest to samodzielna metoda leczenia, ale jedynie metoda uzupełniająca (pacjent i tak musi skorzystać z innej, bazowej terapii),
  • plastry trzeba zmieniać co kilka dni, a to wymaga częstych wizyt w gabinecie rehabilitacji,
  • źle założone plastry niewiele pomogą, a wręcz mogą pogorszyć stan pacjenta.

Dodajmy również, że taping ma zastosowanie nie tylko w leczeniu rwy kulszowej, ale też w profilaktyce tej przypadłości. Używanie plastrów jest wskazane u osób z tendencją do nawracania rwy, które np. uprawiają sport, pracują fizycznie lub przy biurku, a także mają zaplanowaną długą podróż samochodem, samolotem etc.

Rehabilitacja + taping = świetne efekty

Jak widać taping rzeczywiście sprawdza się zarówno w aktywnych stadiach rwy kulszowej, jak i w celach profilaktycznych. Raz jeszcze podkreślmy jednak, że nie jest to żaden cudowny sposób na pozbycie się bólu i powrót do pełnej sprawności.

Podstawą terapii musi być prawidłowo dobrana rehabilitacja, która nie tylko złagodzi dolegliwości, ale przede wszystkim usunie przyczynę problemu. Szczególnie dobre efekty w przypadkach rwy kulszowej daje rehabilitacja metodą ARP, z której można skorzystać w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.