Dieta na rwę kulszową – co jeść w czasie ataku rwy i w ramach profilaktyki tej przypadłości?

Dieta na rwę kulszową – co jeść w czasie ataku rwy i w ramach profilaktyki tej przypadłości?

Rwa kulszowa to silny ból wywołany uciskiem na korzenie nerwu kulszowego, najdłuższego nerwu w ludzkim organizmie. Zwykle jest to spowodowane dyskopatią, czyli wysunięciem się krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Ból towarzyszący rwie jest nieznośny, w wielu przypadkach unieruchamia pacjenta na kilka dni i uzależnia go od pomocy innych. Ważnym elementem terapii oraz profilaktyki jest stosowanie odpowiedniej diety na rwę kulszową, o czym więcej przeczytasz w naszym poradniku.

Dieta ma istotny wpływ na ryzyko rwy kulszowej

Rwa kulszowa sama w sobie nie jest chorobą, ale objawem stanu zapalnego spowodowanego uciskiem na korzenie nerwu kulszowego. Czynnikami ryzyka rwy są m.in. siedzący tryb życia, przekraczanie możliwości swojego organizmu (np. podczas ćwiczeń na siłowni), ale także – a raczej przede wszystkim – nadwaga i otyłość. Warto również wspomnieć o paleniu tytoniu.

Osoby mające nadwagę oraz otyłe znajdują się na szczycie listy grup ryzyka rwy kulszowej. Widać tutaj wyraźną zależność między rwą a dietą. Nadmierna masa ciała sprzyja dyskopatii, ponieważ utrudnia zachowanie aktywności fizycznej. Osoby otyłe lub ze znaczną nadwagą większość doby spędzają w pozycji siedzącej i leżącej, co mocno obciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa i w pewnym momencie może spowodować wysunięcie się krążka międzykręgowego, który zacznie uciskać na korzenie nerwu kulszowego.

Priorytetem dla osób, które doświadczyły już ataku rwy kulszowej i z oczywistych względów nie chcą zaliczyć powtórki, jest zatem zrzucenie zbędnych kilogramów, w czym pomoże odpowiednio dobrana dieta.

Dieta przy ataku rwy kulszowej – czego unikać?

Atak rwy kulszowej to wyjątkowo nieprzyjemne przeżycie. Można sobie z tym poradzić na różne sposoby, w pierwszej fazie przyjmując niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, w tym w formie żelu do stosowania miejscowego (np. Opokan Keto).

Pomocna może być również zmiana diety na taką, która sprzyja układowi nerwowemu. Najważniejsze jest szybkie zwalczenie stanu zapalnego, dlatego radzimy zrezygnować lub przynajmniej znacząco ograniczyć spożycie produktów zawierających sacharozę (cukier biały, stołowy), która wręcz potęguje stan zapalny w organizmie.

Podobne działanie wykazują tłuszcze nasycone, dlatego w czasie ataku rwy kulszowej warto powstrzymać się od jedzenia czerwonego mięsa, smażonych produktów (zwłaszcza w głębokim oleju), produktów mlecznych o dużej zawartości tłuszczu oraz żywności wysoko przetworzonej (np. gotowe dania z marketu, fast foody).

Co jeść, aby ułatwić sobie przetrwanie rwy kulszowej?

Dieta zalecana przy ataku rwy kulszowej powinna obfitować w naturalne źródła kwasów tłuszczowych omega-3. Sprzyjają one łagodzeniu stanu zapalnego, a także mają znakomity wpływ na układ nerwowy. Warto zatem sięgać po ryby morskie oraz owoce morza, a także sałatki warzywne z dodatkiem oliwy z oliwek, siemienia lnianego czy orzechów włoskich.

Bardzo ważne jest również uzupełnienie diety o produkty zawierające witaminy z grupy B – powinny one stanowić podstawę jadłospisu nie tylko na etapie leczenia rwy kulszowej, ale również w ramach profilaktyki tej przypadłości. Naturalnymi źródłami witamin z grupy B są m.in. jajka, łosoś, wątróbka, kasza gryczana, mięso czy większość popularnych warzyw.

Sama dieta to za mało

Zdrowa, zbilansowana dieta bazująca na produktach roślinnych i morskich ma ogromne znaczenie w leczeniu i profilaktykę rwy kulszowej. Nie może natomiast zastąpić innych elementów składających się na tzw. wysoką higienę życiową.

Podstawą jest tutaj aktywność fizyczna, czyli wykonywanie określonych ćwiczeń na rwę kulszową, które opisaliśmy już w osobnym artykule na naszym portalu. Dodatkowo zachęcamy do regularnego korzystania z zabiegów fizjoterapeutycznych i rehabilitacyjnych, bardzo pomocnych na etapie leczenia rwy kulszowej.

Szczególnie dobre i co najważniejsze długotrwałe efekty przynosi rehabilitacja amerykańską metodą ARP, która stanowi połączenie terapii manualnej oraz stymulacji tkanek miękkich (powięzi, mięśni głębokich). Z tej formy rehabilitacji skorzystasz w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.