Leki przeciwbólowe na rwę kulszową – czym się ratować?

Leki przeciwbólowe na rwę kulszową – czym się ratować?

Atak rwy kulszowej wywołuje bardzo silny ból, promieniujący od odcinka lędźwiowego kręgosłupa aż do kończyny dolnej. Wiele osób nie jest w stanie go wytrzymać, dlatego w pierwszym odruchu rozgląda się za lekami przeciwbólowymi w domowej apteczce. Warto natomiast wiedzieć, że nie każdy popularny farmaceutyk sprawdzi się w przypadku tak silnego bólu, jaki towarzyszy tzw. korzonkom. Jakie leki przeciwbólowe na rwę kulszową mogą być skuteczne? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

Leki przeciwbólowe na rwę kulszową bez recepty

Zacznijmy od leków dostępnych w każdej aptece, które można kupić bez recepty. To zwykle pierwsza pomoc w ataku rwy kulszowej. Pamiętajmy jednak, że sens ma przyjęcie tylko niektórych leków, zawierających stosunkowo silną substancję czynną. Z tego powodu odradzamy paracetamol – dobrze sprawdza się przy gorączce, natomiast nie przy bólu towarzyszącym rwie.

Substancjami czynnymi stosowanymi w lekach przeciwbólowych bez recepty, które mogą przynieść ulgę w ataku rwy, są przede wszystkim:

  • Ibuprofen – jest nie tylko skuteczny, ale także bezpieczny w stosowaniu (niskie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych). Będzie dobrym wyborem w przypadku słabego lub umiarkowanego bólu towarzyszącego atakowi rwy kulszowej.
  • Diklofenak – bardzo dobry wybór. Ta substancja czynna skutecznie uśmierza nawet umiarkowany ból przy rwie kulszowej. Leki na bazie diklofenaku w swojej apteczce prawdopodobnie ma każda osoba, która zmaga się z reumatoidalnym zapaleniem stawów.
  • Naproksen – jego skuteczność można porównać do ibuprofenu.
  • Etofenamat – leki z tą substancją czynną są przeznaczone typowo do uśmierzania bólu towarzyszącego zwyrodnieniom kręgosłupa, różnego rodzaju urazom ortopedycznym, a także właśnie rwie kulszowej.

Rada

Wybierając leki przeciwbólowe bez recepty na rwę kulszową, warto sięgnąć po preparat w formie żelu, do stosowania miejscowego.

Leki na receptę – w przypadku bardzo silnego bólu

Jeśli przyjmowanie leków przeciwbólowych bez recepty niewiele zmieniło i pacjent nie odczuwa poprawy, to należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym. Ten – zdalnie lub po przeprowadzeniu badania ogólnego – przepisze pacjentowi silniejszy lek dostępny wyłącznie na receptę.

Co ciekawe, prawdopodobnie będzie to lek zawierający jedną z wymienionych wcześniej substancji czynnych, ale w większym stężeniu. W przypadkach rwy kulszowej lekarze najczęściej przepisują leki z naproksenem, meloksykamem, diklofenakiem, ketoprofenem, baklofenem lub tolperizonem.

Jeśli natomiast ból jest nie do zniesienia (przynajmniej według relacji pacjenta), to lekarz może podjąć decyzję o przepisaniu leków przeciwbólowych podawanych w formie zastrzyku – najczęściej w domu pacjenta (zastrzyk wykona pielęgniarka).

Podkreślamy również, że jeśli ostry ból towarzyszący rwie kulszowej nie łagodnieje po 2-3 dniach przyjmowania leków, a w dodatku pojawiają się niepokojące objawy neurologiczne (utrata czucia w kończynie, opadająca stopa, mrowienie, nietrzymanie moczu), to należy pilnie zgłosić się na szpitalny oddział ratunkowy.

Jak jeszcze można sobie pomóc w przypadku ataku rwy?

Poza przyjmowaniem leków przeciwbólowych warto również spędzić 1-2 dni w łóżku, przyjmując pozycję odciążającą odcinek lędźwiowy kręgosłupa (na boku, z poduszką między nogami). Pomocne mogą być zimne lub ciepłe okłady, stosowanie maści rozgrzewających oraz medytacja.

Najgorsze chwile po ataku rwy kulszowej powinny minąć maksymalnie po kilku dniach. To jednak wcale nie oznacza, że problem został rozwiązany.

Rehabilitacja rwy kulszowej, czyli najlepszy sposób na trwałe pożegnanie bólu

Większość osób nadal lekceważy znaczenie rehabilitacji po ataku rwy kulszowej. Tymczasem jest to jedyny sposób na to, aby nie tylko przyspieszyć swój powrót do pełnej sprawności i pozbyć się bólu, ale także realnie ograniczyć ryzyko nawrotu rwy (które po pierwszym epizodzie jest niestety bardzo wysokie).

Najlepszą metodą rehabilitacji rwy kulszowej jest amerykańska ARP. Terapii można się poddać jeszcze na etapie aktywnego ataku. Co ważne, ARP nie tylko łagodzi stan zapalny i ból, ale także usuwa źródło problemu, którym najczęściej jest dyskopatia.

Z rehabilitacji rwy kulszowej metodą ARP można skorzystać w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.