Wałek lędźwiowy: co to jest? Czy warto go stosować?

Wałek lędźwiowy: co to jest? Czy warto go stosować?

Ponieważ problem bólu pleców jest powszechny, to nie dziwi, że na rynku co i rusz pojawiają się nowe metody profilaktyki i niwelowania tego typu dolegliwości. Jedną z najpopularniejszych, i to już od wielu lat, jest stosowanie tak zwanego wałka lędźwiowego. Ten niepozorny przedmiot rzeczywiście może wspomóc domową terapię na przykład rwy kulszowej czy innych patologii w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. W jaki sposób? Co trzeba wiedzieć o wałku lędźwiowym? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Czym dokładnie jest wałek lędźwiowy?

Wałek lędźwiowy jest również nazywany wałkiem McKenziego od nazwiska Roberta McKenziego – nowozelandzkiego fizjoterapeuty, który w latach 50. XX wieku opracował pierwszy kompleksowy system diagnostyczno-terapeutyczny sprawdzający się w przypadkach bólu kręgosłupa szyjnego, piersiowego, lędźwiowego oraz stawów obwodowych.

Wałek McKenziego to nic innego, jak podkładka czy poduszka o przekroju walca, którą podkłada się pod kręgosłup lędźwiowy w celu skompensowania mocno obciążającej kręgosłup pozycji potęgującej dolegliwości bólowe. Chodzi tutaj przede wszystkim o pozycję siedzącą.

Zapamiętaj!

Długotrwałe siedzenie, zwłaszcza bez robienia sobie aktywnych przerw, to jeden z najważniejszych czynników ryzyka rwy kulszowej oraz przewlekłych problemów z kręgosłupem.

Poduszkę stosuje się w celu zapewnienia odpowiedniego podparcia lędźwiowego, dzięki czemu zwiększa się wartość lordozy lędźwiowej i kręgosłup na tym newralgicznym odcinku jest prawidłowo ustabilizowany. Minimalizuje to ryzyko wystąpienia dyskopatii, która z kolei prowadzi do drażnienia korzeni nerwu kulszowego i tym samym powoduje silny ból towarzyszący rwie kulszowej.

Jak to właściwie działa?

Z wałka lędźwiowego można korzystać w wielu codziennych sytuacjach. Oczywiście podstawą powinno być stosowanie go zawsze podczas pracy siedzącej czy np. dłuższego siedzenia na kanapie lub w fotelu. Jest to optymalny sposób wykorzystania wałka, choć wiele osób sięga po niego również w celu prowadzenia domowej rehabilitacji rwy kulszowej (poprzez kładzenie się na wałku i poruszanie odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa).

W celach profilaktycznych w zupełności wystarczające powinno być natomiast podpieranie kręgosłupa lędźwiowego wałkiem McKenziego podczas pracy przy biurku. Należy przy tym pamiętać, że wałek układamy zawsze kilka centymetrów nad kością ogonową i przyjmujemy taką pozycję, aby rzeczywiście oprzeć się odcinkiem lędźwiowym o wałek (nie pochylamy się, nie garbimy etc.).

Kiedy warto stosować wałek lędźwiowy?

Zakup i używanie takiego wałka możemy rekomendować każdemu, kto wykonuje pracę siedzącą, zwłaszcza przez wiele godzin dziennie. Co ważne, dotyczy to nie tylko osób już uskarżających się na ból pleców, ale także chcących uniknąć tego typu problemów w przyszłości.

Sam wałek lędźwiowy to za mało!

Choć stosowanie wałka McKenziego rzeczywiście może być pomocne w profilaktyce rwy kulszowej i innych patologii w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, to jednak absolutnie nie stanowi substytutu profesjonalnej rehabilitacji. Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy już nastąpił atak rwy – wówczas nie należy poprzestawać na prostych, domowych metodach rehabilitacji, ale warto możliwie jak najszybciej zgłosić się do gabinetu specjalizującego się w terapii rwy kulszowej.

Taką pomoc można uzyskać w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie. Tamtejsi specjaliści wykorzystują amerykańską metodę ARP, która stanowi połączenie terapii manualnej oraz stymulacji tkanek, dzięki czemu przynosi doskonałe i szybkie rezultaty. Nie tylko w krótkim czasie niweluje dolegliwości bólowe, ale także pozwala usunąć przyczynę problemu (dyskopatię) oraz znacząco zmniejszyć ryzyko nawrotu rwy w przyszłości.

Podsumowując: wałek lędźwiowy to bardzo dobra inwestycja z punktu widzenia każdej osoby, która prowadzi siedzący tryb życia, uskarża się na bóle pleców, a w szczególności ma już za sobą epizod rwy kulszowej. Pamiętajmy natomiast, że jest to jedynie uzupełnienie codziennej profilaktyki, której podstawą powinna być prawidłowo dobrana rehabilitacja m.in. odcinka lędźwiowego kręgosłupa.