Każdy, kto choć raz doznał ataku rwy kulszowej, bez wielkiego problemu rozpozna jej typowe objawy. Jest to tak charakterystyczny i nieprzyjemny ból w odcinku lędźwiowym, że trudno go pomylić z czymkolwiek innym. Z kolei osoby, które nigdy w przeszłości nie miały do czynienia z rwą, mogą mieć wątpliwości, czy aby na pewno obecna dolegliwość jest spowodowana uciskiem na nerw kulszowy. Jak można to sprawdzić domowymi sposobami? Istnieje test na rwę kulszową, który każdy pacjent jest w stanie wykonać samodzielnie. Całą procedurę krok po kroku opisujemy w naszym poradniku.
Czym jest objaw Laseque’a?
Test na rwę kulszową nie wymaga oczywiście zakupu żadnych przyrządów do testowania. Wykonuje się go wyłącznie z wykorzystaniem własnego ciała. Taką procedurę wiele lat temu opracował francuski lekarz Charles Laseque, który zauważył, że u pacjentów z rwą kulszową zawsze występuje bardzo charakterystyczny objaw, który pozwala niemal bezbłędnie rozpoznać tę przypadłość.
Warto wiedzieć
Objaw Laseque’a, niezależnie od francuskiego lekarza, w 1884 roku jako pierwszy opisał serbski neurolog Laza Lazarević.
Zaletą tego testu na rwę kulszową jest to, że z jednej strony daje on wiarygodny wynik, natomiast z drugiej nie wymaga od pacjenta wielkiego zaangażowania i wysiłku. Ponadto można go przeprowadzić w domu, bez konieczności udawania się do specjalisty.
Jak wykonać ten test na rwę kulszową?
Nie jest to nic trudnego, dlatego zawsze zachęcamy, aby osoby podejrzewające u siebie atak rwy kulszowej, pomimo silnego bólu, spróbowały przeprowadzić test i w ten sposób zyskały pewność, że faktycznie mają problem z nerwem kulszowym.
Krok 1: połóż się na plecach na twardym podłożu, na przykład na podłodze. Wyprostuj nogi i ułóż ręce wzdłuż ciała.
Krok 2: powoli zacznij unosić wyprostowaną nogę do momentu, w którym poczujesz silny ból. Ważne jest to, aby sprawdzić kąt ułożenia nogi, pod którym wystąpiła bolesność. Wynosi on około 45 stopni. Jeśli nie jesteś w stanie unieść nogi wyżej, czując ostry ból w odcinku lędźwiowym, który promieniuje do unoszonej kończyny, to test na rwę kulszową jest dodatni.
Uwaga!
Podczas wykonywania testu koniecznie ustabilizuj miednicę. Pilnuj, aby podświadomie nie unosić jej po stronie badanej, ponieważ to zafałszuje wynik testu.
Masz rwę kulszową? Skorzystaj ze skutecznej rehabilitacji metodą ARP!
Test na rwę kulszową w pozycji siedzącej
Nie wszyscy pacjenci, którzy doznali ataku rwy kulszowej, są w stanie wykonać test na rwę zgodnie z opisanym wyżej schematem – uniemożliwia im to silny ból, który wyklucza przyjęcie pozycji leżącej na twardym podłożu.
W takiej sytuacji można przeprowadzić alternatywny test na rwę kulszową, w którym także występuje objaw Laseque’a. Tym razem jednak przyjmujemy pozycję siedzącą na krześle. Prostujemy plecy, stawiamy obie stopy na podłodze, a następnie powoli unosimy kończynę zginając ją w kolanie. Przerywamy w momencie, gdy pojawi się silny ból – jeśli nastąpi to przed osiągnięciem pełnego wyprostowania nogi w kolanie, to test dał wynik pozytywny i mamy do czynienia z atakiem rwy kulszowej.
Nie męcz się z rwą kulszową! Już teraz zapisz się na wizytę w gabinecie Rehabilitacji ARPwave!
Opisaliśmy tylko dwa najpopularniejsze warianty testu na rwę kulszową, który zawsze wykorzystuje się w diagnostyce tego schorzenia zarówno w gabinetach lekarskich, jak i rehabilitacyjnych. Warto natomiast wiedzieć, że istnieje wiele innych metod sprawdzenia objawu Laseque’a. Te dwie powinny być jednak w zupełności wystarczające.
Co zrobić, gdy test wyszedł pozytywny?
Jeśli w trakcie przeprowadzania testu pacjent odczuł silny ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym oraz w badanej kończynie, to nie może mieć już wątpliwości – doszło do podrażnienia korzeni nerwowych, przede wszystkim największego nerwu ludzkiego organizmu, czyli nerwu kulszowego.
W takiej sytuacji należy zaniechać wszelkiej aktywności, przyjąć wygodną pozycję leżącą (najlepiej z poduszką między nogami), wziąć niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz poczekać, aż minie pierwsza, najgorsza faza ataku.
Kolejnym, kluczowym krokiem jest poddanie się rehabilitacji rwy kulszowej, najlepiej metodą ARP, która przynosi ulgę już po pierwszym zabiegu, a docelowo pozwala w pełni usunąć źródło problemu oraz minimalizuje ryzyko ponownego wystąpienia ataku. Z tej formy rehabilitacji można skorzystać w gabinetach Rehabilitacji ARPwave w Warszawie i Konstancinie.