Początki rwy kulszowej? Zwróć uwagę na te sygnały

Początki rwy kulszowej? Zwróć uwagę na te sygnały

Większość osób sądzi, że rwa kulszowa pojawia się nagle i bez żadnej zapowiedzi. Choć takie sytuacje rzeczywiście się zdarzają, to jednak równie często można – pisząc kolokwialnie – przewidzieć zbliżający się bolesny atak. Początki rwy kulszowej są niestety nieswoiste, co oznacza, że pierwsze objawy problemu mogą wskazywać na zupełnie inne schorzenia. Tym bardziej trzeba tutaj zachować daleko idącą czujność. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak rozpoznać nadciągający atak korzonków.

Sztywność w odcinku lędźwiowym kręgosłupa

Jeśli od dłuższego czasu obserwujesz u siebie ten objaw, masz wyraźne trudności ze schylaniem się, podnoszeniem ciężkich przedmiotów (np. reklamówek z zakupami), musisz często robić sobie przerwy od siedzenia przy biurku, a do tego masz wrażenie, jakbyś coś „wystawało” Ci z odcinka lędźwiowego, to z dużym prawdopodobieństwem możesz podejrzewać początki rwy kulszowej. Najwyraźniej doszło do delikatnego wysunięcia się krążka międzykręgowego i jeśli nic z tym nie zrobisz, to wkrótce doświadczysz bardzo bolesnego ataku rwy.

Poranne zesztywnienie nóg

To wyraźny sygnał świadczący o tym, że z Twoim kręgosłupem nie jest najlepiej. Sztywnienie nóg, zwłaszcza o poranku, jest objawem rozwoju patologii w odcinku lędźwiowym. Być może nieświadomie podkurczasz nogi w czasie snu, aby nie czuć dyskomfortu w krzyżu, przez co rano masz wrażenie, że Twoje kończyny są kilkakrotnie cięższe.

Znaczne osłabienie mięśni przykręgosłupowych

O osłabieniu mięśni głębokich, mających kluczowy wpływ na utrzymanie stabilności odcinka lędźwiowego kręgosłupa, świadczy na przykład to, że nie możesz płynnie podnieść się z kanapy bez pomagania sobie rękami. Innym objawem jest ból towarzyszący wstawaniu z krzesła i siadaniu oraz problemy z nietrzymaniem moczu.

Aby ocenić faktyczny stan swoich mięśni przykręgosłupowych, wykonaj proste ćwiczenie: połóż się na  podłodze na brzuchu, a następnie unieś wyciągnięte ręce i nogi, cały czas dociskając brzuch do podłoża. Spróbuj wytrzymać w tej pozycji pół minuty. Nie dajesz rady? W takim razie Twoje mięśnie głębokie są bardzo osłabione, a to stanowi poważny czynnik ryzyka ataku rwy kulszowej.

Ból w odcinku lędźwiowym

Boli Cię „w krzyżu”? Ból ten pojawia się zarówno podczas pracy przy biurku, jak i chodzenia czy tym bardziej biegania? Coraz częściej musisz sięgać po środki przeciwbólowe? Trudno o bardziej czytelny sygnał zwiastujący zbliżający się atak rwy kulszowej.

Nasilanie się bólu podczas kaszlu i kichania

Aby sprawdzić, czy możesz mieć do czynienia z początkami rwy kulszowej, wykonaj bardzo proste ćwiczenie. Gdy tylko poczujesz ból w odcinku lędźwiowym – zacznij kaszleć. Jeśli ból się nasili i będzie nie do zniesienia, to właśnie przechodzisz atak rwy kulszowej. Jak najszybciej się połóż, weź środki przeciwbólowe, a następnie zacznij się rozglądać za sprawdzonym rehabilitantem.

Przeprowadź test Lasegue’a

Test Laseque’a uchodzi za najprostszy, a przy tym niezawodny sposób na ocenienie, czy rzeczywiście mamy do czynienia z atakiem rwy kulszowej. Jak go przeprowadzić w domu?

  1. Połóż się na podłodze na plecach.
  2. Zacznij powoli unosić wyprostowaną nogę.
  3. Jeśli przy kacie poniżej 45° poczujesz silny ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, promieniujący do tej kończyny, to masz atak rwy kulszowej.

Nie lekceważ pierwszych objawów rwy kulszowej!

Opisaliśmy wczesne objawy rwy kulszowej, kiedy jeszcze można w miarę normalnie funkcjonować. Lepiej nie dopuścić do sytuacji, w której atak przybierze taką postać, że pozostanie nam tylko liczyć na pomoc drugiej osoby w dotarciu do łóżka.

Początki rwy kulszowej mogą zostać łatwo zlekceważone, a konsekwencją tego będzie pogłębienie się problemu. Dlatego po zauważeniu u siebie opisanych objawów od razu umów się na wizytę w gabinecie Rehabilitacji ARPwave. Wykorzystywana przez nas metoda ARP umożliwia rozpoczęcie rehabilitacji już na początkowym etapie rwy kulszowej, co oszczędza pacjentowi bólu i pozwala mu dużo szybciej wrócić do pełnej sprawności, a także minimalizuje ryzyko nawrotu rwy.

Koniecznie zajrzyj też do naszego poradnika, w którym opisujemy 5 najlepszych metod na uniknięcie ataku rwy kulszowej.