Istnieją różne metody diagnozowania rwy kulszowej. Jedną z najpopularniejszych, a przy tym dających najbardziej miarodajny wynik, jest test Lasequea’a. Najczęściej przeprowadza go rehabilitant/fizjoterapeuta, choć objaw Laseque’a badają także lekarze pierwszego kontaktu, ortopedzi i neurolodzy. Czym właściwie jest ten objaw? Jak wykonuje się test Laseque’a? Co zrobić, gdy wyjdzie dodatni? Na te pytania odpowiadamy w naszym poradniku.
Objaw Laseque’a: co to dokładnie jest?
Wystąpienie objawu Laseque’a u pacjenta w zdecydowanej większości przypadków pozwala jednoznacznie stwierdzić, że mamy do czynienia z rwą kulszową – bardzo nieprzyjemną przypadłością, będącą następstwem patologii w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.
Nazwa objawu pochodzi od nazwiska Charlesa Laseque, francuskiego lekarza, który opracował autorski test pozwalający ocenić, z jakim typem schorzenia zmaga się pacjent uskarżający się na silny ból lędźwi, zwłaszcza promieniujący do dolnej kończyny.
To warto wiedzieć
Test pozwala ocenić, czy ból jest spowodowany uciskiem i podrażnieniem nerwu kulszowego. W takich przypadkach praktycznie zawsze obserwuje się u pacjenta objaw Laseque’a.
Jak wykonać test Laseque’a?
Test jest bardzo łatwy do przeprowadzenia, choć zawsze powinien zająć się tym specjalista, który będzie potrafił prawidłowo zinterpretować swoje obserwacje. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, aby próbę przeprowadzić w domu (o ile pacjent może wstać z łóżka) i na tej podstawie podjąć decyzję o wybraniu się do odpowiedniego specjalisty – najczęściej gabinetu fizjoterapeutycznego.
Poniżej opisujemy etapy wykonywania testu Laseque’a:
Krok 1:
Pacjent kładzie się na plecach z wyprostowanymi nogami i ustabilizowaną miednicą.
Krok 2:
Druga osoba (lekarz, fizjoterapeuta) chwyta pacjenta za piętę i unosi ją, utrzymując nogę wyprostowaną – kończyna powinna być rozluźniona.
Jeśli przy unoszeniu testowanej nogi, po osiągnięciu kąta około 45-60 stopni, pojawi się silny, gwałtowny ból, który w dodatku szybko narasta, wówczas mówimy o dodatnim objawie Laseque’a, co sugeruje nam już problem z rwą kulszową – potocznie nazywany „atakiem korzonków”. Dochodzi wówczas do podrażnienia korzeni nerwowych w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa.
Warto również wiedzieć, że test Laseque’a można przeprowadzić w pozycji siedzącej. Robi się tak wtedy, gdy pacjent nie jest w stanie położyć się na plecach, na przykład z powodu bardzo silnego bólu. Wówczas pacjent siada na krześle, a osoba asystująca prostuje badaną nogę w kolanie (test należy wykonać obustronnie). Jeśli towarzyszy temu silny, ostry ból, to objaw Laseque’a jest dodatki. Ból powinien ustępować w momencie, gdy asystent delikatnie zgina nogę w kolanie.
Czym jest fałszywie dodatni objaw Laseque’a?
Test Laseque’a, choć jest uważany za najlepszą wstępną metodę oceny rwy kulszowej, nie ma 100% skuteczności i zawsze wymaga potwierdzenia bardziej szczegółową diagnostyką. Zdarza się, że test wychodzi fałszywie dodatni, czyli pacjent rzeczywiście odczuwa silny ból podczas unoszenia kończyny, natomiast nie ma to wcale związku z podrażnieniem nerwu kulszowego.
Jeśli pacjent uskarża się na ból z tyłu uda oraz pod kolanem, wówczas przyczyną jest nierozciągnięcie mięśni grupy kulszowo-goleniowej. Mówimy wtedy, że objaw Laseque’a jest fałszywie dodatni, co dobry specjalista bez trudu rozpozna.
Co robić, gdy wystąpił objaw Laseque’a?
Najważniejsze jest to, aby nie liczyć, że dolegliwości „same przejdą”. Podstawą jest szybka reakcja i poszukanie pomocy w profesjonalnym gabinecie rehabilitacyjnym. Tak, rwę kulszową należy rehabilitować i jest to znacznie korzystniejsze rozwiązanie, niż długotrwałe przyjmowanie leków przeciwbólowych czy zastrzyków rozluźniających.
Najskuteczniejszą metodą rehabilitacji rwy kulszowej jest ARP – to amerykański system łączący stymulację tkanek miękkich z ćwiczeniami manualnymi, który jest już dostępny w Polsce. Pełen cykl rehabilitacji obejmuje 10 cykli i zajmuje około 2-3 tygodnie. Po tym czasie pacjent wraca do pełnej sprawności, żyje bez bólu i jest znacznie mniej narażony na powtórny atak rwy kulszowej.
Masz objaw Laseque’a? Nie męcz się i już teraz umów się na konsultację w gabinecie Rehabilitacji ARPwave!