Jak uniknąć ataku rwy kulszowej? 5 najważniejszych zaleceń

Jak uniknąć ataku rwy kulszowej? 5 najważniejszych zaleceń

Trudno jest opisać ból, jaki towarzyszy atakowi rwy kulszowej. Każda osoba, która choć raz go doświadczyła, marzy o tym, aby nigdy więcej tego nie przeżyć. Problemem jest nie tylko ogromny ból promieniujący aż do stopy, ale także praktycznie brak możliwości normalnego funkcjonowania. Atak rwy potrafi wyłączyć człowieka z życia na dobre 2-3 tygodnie, co jest bardzo kłopotliwe z punktu widzenia obowiązków rodzinnych i zawodowych. To wystarczający powód, aby podjąć działania profilaktyczne mające na celu zminimalizowanie ryzyka nawrotu. Jak zatem uniknąć ponownego ataku rwy kulszowej? Zebraliśmy 5 najważniejszych zaleceń, do których warto się stosować.

Po pierwsze: porządnie wylecz rwę kulszową

To wskazówka skierowana do tych osób, które albo właśnie przechodzą rwę kulszową, albo regularnie jej doświadczają. Nawrót tej skrajnie nieprzyjemnej przypadłości zwykle jest spowodowany dwiema przyczynami: niską higieną życiową oraz niezaleczeniem rwy.

W polskich warunkach niestety nadal pokutuje przekonanie, że rwę trzeba „wyleżeć”, ewentualnie wspierając się zastrzykami ze środkiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Faktycznie, po 2-3 tygodniach dolegliwości mijają, ale trzeba sobie tutaj zdawać sprawę z faktu, iż mówimy wtedy tylko o zamiataniu problemu pod dywan. O wiele korzystniej jest natomiast rozwiązać go raz na zawsze.

W tym celu niezbędne będzie poddanie się specjalistycznej rehabilitacji rwy kulszowej, z czego niestety większość osób rezygnuje – albo o tym nie wiedząc, albo bagatelizując tę kwestię. Rehabilitacja pozwala usunąć źródło problemu, którym najczęściej jest patologia w odcinku lędźwiowym kręgosłupa – chociażby wysunięcie się lub uszkodzenie dysku międzykręgowego.

Najskuteczniejszym sposobem rehabilitacji rwy kulszowej jest ARP. Ta metoda została opracowana z myślą o wyczynowych sportowcach. W Polsce można z niej skorzystać w gabinetach Rehabilitacji ARPwave. Metoda łączy w sobie ćwiczenia manualne ze stymulacją tkanek głębokich, co pozwala rozluźnić mięśnie przykręgosłupowe, usunąć patologiczną zmianę w odcinku lędźwiowym oraz dodatkowo wzmocnić mięśnie. Dzięki temu realnie ograniczamy ryzyko ponownego ataku rwy kulszowej.

Nie chcesz więcej rwy? Już teraz umów się na wizytę w gabinecie Rehabilitacji ARPwave!

Unikanie długotrwałego siedzenia

Przyjmowanie pozycji siedzącej przez wiele godzin jest bezpośrednim czynnikiem ryzyka rwy kulszowej. Nie jest to naturalne ułożenie dla ludzkiego kręgosłupa. Siedząc bardzo obciążamy odcinek lędźwiowy.

Jeśli specyfika pracy wymusza spędzanie w pozycji siedzącej 7-8 godzin na dobę, to przynajmniej zadbajmy o robienie sobie minimum jednej 5-minutowej przerwy co godzinę, podczas której należy się gimnastykować. Można także rozważyć zakup poduszki sensomotorycznej, która niweluje napięcie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Ostrożnie z noszeniem ciężkich przedmiotów

Osoby, które miały już w przeszłości epizod ataku rwy kulszowej, powinny mocno ograniczyć dźwiganie ciężarów – w tym uprawianie sportów siłowych. Wiadomo natomiast, że nie da się tego całkowicie uniknąć.

Dobrym przykładem będzie tutaj przynoszenie zakupów czy wkładanie walizek do bagażnika samochodu. Ważne jest, aby nigdy nie robić tego w pojedynkę, ale poprosić kogoś o pomoc. Gwałtowne podniesienie ciężkiego przedmiotu może się skończyć wysunięciem dysku międzykręgowego i nawrotem rwy kulszowej. Unikajmy również podnoszenia ciężarów z jednoczesnym skrętem tułowia oraz przy wyprostowanych rękach.

Odpowiednie ułożenie kręgosłupa

Kręgosłup układa się najbardziej naturalnie i anatomicznie w pozycji wyprostowanej. Warto zatem pozbyć się nawyku garbienia. Gdy odpoczywamy, lepiej jest położyć się na płaskiej powierzchni, ewentualnie z nogami zgiętymi w kolanach.

Trzeba też bardzo uważać, aby nie przeciążać kręgosłupa długotrwałym przebywaniem w pozycji zgięciowej. Mamy z tym do czynienia na przykład podczas pielenia ogródka czy przeglądania treści na smartfonie. Należy wtedy robić sobie częste przerwy, wstać, wyprostować się i przejść kilkanaście kroków, aby zredukować napięcie w odcinku lędźwiowym.

Ból kręgosłupa? Skorzystaj z konsultacji w gabinecie Rehabilitacji ARPwave!

Aktywność fizyczna

Nie ma mowy o kompleksowej profilaktyce rwy kulszowej bez pozbycia się szkodliwych nawyków życiowych. Do tej kategorii zaliczamy niską aktywność fizyczną oraz preferowanie biernego odpoczynku, na przykład na kanapie przed telewizorem. Osoby mające problem z nawracającą rwą powinny wybierać takie formy ruchowe, które są bezpieczne dla kręgosłupa – jak pływanie czy nordic walking, ale już niekoniecznie bieganie i jazda na rowerze.

Na marginesie musimy jeszcze wspomnieć o diecie, która ma olbrzymi wpływ na kondycję kręgosłupa, a tym samym na ryzyko wystąpienia ponownego ataku rwy kulszowej. Należy dbać o zbilansowany jadłospis, z mocno ograniczoną zawartością cukrów i tłuszczów zwierzęcych, za to obfitującego w produkty roślinne, białko oraz źródła wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin z grupy B (m.in. ryby morskie) i żelaza.